Biblia dla młodszych i starszych

by - kwietnia 09, 2016


W naszym domu pojawiły się dwa Pisma Święte, dedykowane dzieciom. Ponieważ okres Komunii Świętych nadciąga, postanowiłam pokazać Wam je z bliska. Co prawda jako prezent komunijny nie proponuję Wam Moich pierwszych opowiadań biblijnych, ale z kolei ta propozycja jest niezastąpiona jeżeli chodzi o dzieci przed komunijne, którym chcemy pokazać Świat Biblii. Pokazać barwnie, obrazowo w małej ilości słów czyli tak jak do przedszkolaków trafić najłatwiej.
Dwa różne tytuły, różni adresaci wiekowi, ale obie książki wspaniałe i warte posiadania. Pism Świętych dla dzieci jest na rynku wiele i połowa z nich nie nadaje się ani dla dzieci ani dla nikogo innego, przykro mi to mówić, ale odczułam to na własnej kieszeni. Dlatego polecam dobrze przyjrzeć się recenzjom takim jak ta, nim dokonacie wyboru. Ocenianie książki po okładce, w tej tematyce to zdecydowanie za mało.


Zacznijmy od pozycji dla młodszych katolików. Ta książka w wersji bibliotecznej z rozsypującymi się kartami była z nami odkąd Wojtuś skończył 2 latka, ciągle wypożyczana i oddawana aby ktoś inny mógł ją poczytać, wracała do nas wciąż i wciąż. Wojtuś ją uwielbia od zawsze, chętnie po nią sięga, a z każdym rokiem, tak wiedza jaki i zainteresowanie i poszerzanie tej wiedzy jest coraz pełniejsze i głębsze. 
Bo powiedzmy sobie szczerze temat nie jest dla dzieci prosty, intuicyjnie i owszem, dzieci chwytają wszystko w lot i sercem ale samo Pismo Święte jest początkowo bardzo trudne.
Pierwsza rzecz na dobry początek to piękne ilustracje, nie przeciętne, nie gdzieniegdzie, tylko pełno i jakościowo fantastycznych. To klucz do sukcesu, bo jeśli dużo się dzieje, jest barwnie, jest ciekawie to dziecko samo sięga po książkę i pyta, a to wielki sukces. Ta książka ten punkt realizuje celująco. Druga rzecz to krótkie i rzeczowe opisy. Dzieci zwłaszcza najmłodsze mają krótki, baaaardzo krótki czas koncentracji i treść opisujące obrazek w jednym zdaniu to strzał w 10!

My zaczynaliśmy bardzo wcześnie z Wojtusiem i z Alusią czytać tą książkę, bo około 2 latek wtedy opowiadaliśmy sobie głównie o Raju, Noem, o Danielu i Lwach, o Jonaszu i wielkiej rybie, o narodzinach Jezuska. Maluszki lubią zwierzaki, nie rozumiejąc rożnych treści nie przyciągają ich opowieści o ludziach, taka potrzeba przychodzi z czasem. Dlatego, proponuję na początek aby dziecko samo wybrało to co mu się podoba. Z czasem zainteresowanie przerzuca się na inne obrazy, ludzie wysuwają się przed zwierzaki i tak jak teraz z Wojtkiem czytam już wszystkie treści i książka aktualnie jest w 100% użyciu.

Książka zaczyna się od wyjaśnienia dziecku czym jest Biblia i jak powstała. 
A także czym w skrócie jest nowy i stary testament. Opisy są bardzo króciutkie i niezwykle rzeczowe a każdy z nich jest przypisany do barwnej i przykuwającej uwagę ilustracji. Autorzy dobrze wiedzieli jak stworzyć obraz aby wciągnąć maluszki. Książka zawiera w zasadzie wszystkie najbardziej znane treści Biblijne tak starego jak i nowego testamentu. Wybór padł na te najbardziej kluczowe dla katolików treści i te najbardziej obrazowe dla dziec. Mnie ta książka urzekła od samego początku i zachwyt ten nie minął mi do dziś. Polecam ją każdemu. Choć, nie pominięto tu mocnych elementów jak ofiara Abrahama, czy biczowanie Jezusa. Maluszki nie zwrócą na to uwagi ale starszaki z pewnością będą dociekać, trzeba się przygotować na trudne pytania. Ale to chyba jest sens tej książki, zapoczątkowanie dociekania i chęć pogłębiania wiedzy.

UWAGA !!! Książka nosi tytuł MOJE PIERWSZE OPOWIEŚCI BIBLIJNE i nie jest tożsama z innym bardzo podobnie wyglądającym tytułem, również wydanym przez Wydawnictwo Olesiejuk, DZIEJE BIBLIJNE, OBRAZKI DLA MALUCHÓW. Sama się pomyliłam i kupiłam ten tytuł, a jest on podobną ale cało kartonową i mocno okrojoną wersją.


Na końcu jest jeszcze króciutka niespodzianka z kilkoma pomysłami ozdób świątecznych :)

MOJE PIERWSZE OPOWIEŚCI BIBLIJNE
oprawa twarda (KLIK)
oprawa broszurowa (KLIK)
Autor: Emilie Beaumont, Ewa Ziółkowska-Darmas (tłum.)
Strony: 120,
Format: 18,5x22,5 cm

TUTAJ można książkę w miękkiej oprawie nabyć za 6,80 zł :)Ilustrowana BIBLIA dla dzieci to książka dla dojrzałego młodego czytelnika, 7+. 
Doskonały wybór jeżeli chodzi o dziecko idące do komunii. Piękne wydanie, gruba oprawa w bieli i ze zdobieniami, wnętrze też bardzo eleganckie. Ładne wykończenia, nienachalne ozdobniki, przejrzysta oprawa graficzna jeżeli chodzi o ogólny układ poszczególnych stron. Wspaniała pamiątka. 
Nie zapomniano o cudownych ilustracjach, które obrazują wydarzenia tak Starego jak i Nowego Testamentu. W porównaniu z powyższą książką dla najmłodszych, tu mamy więcej opowiadań a dziecko które przeczyta ją od deski do deski posiądzie wiedze Biblijną jakiej, nie ma podejrzewam duża część praktykujących katolików. Teksty są dłuższe ale jednocześnie uproszczone tak aby przeciętny 7-10 latek pojął i zrozumiał ich treści. Gratuluję autorom i tłumaczom, pięknego języka którego nie muszę stale redagować i bardzo dziekuję ze swojej strony za książkę która jest dopracowana tak od strony wizualnej jak i pod względem treści. 
Ilustrowana Biblia dla dzieci to obszerna publikacja przybliżająca najmłodszym czytelnikom słowa Pisma Świętego w sposób dostosowany odpowiednio do ich wieku. 
Książka napisana jest interesującym i ciepłym językiem. Jest to zachęta dla młodego odbiorcy do zgłębiania tajemnic Pisma Świętego.


Ilustracje znajdują się na każdej stronie, co bardzo mi się podoba, gdyż dzięki temu dziecku dużo prościej wizualizować sobie treść, danej historii a tym samym ją zapamiętać. 
Ilustracje podkreślają i pokazują sedno tego co zawiera treść. Jeżeli chodzi o lekturę z 5 latkiem, jest jeszcze trudno. Na razie czytamy tylko wybrane fragmenty które Wojtuś dobrze zna i dzięki temu nie ma problemu z interpretacją, jeszcze wymagającego jak na przedszkolaka języka. 
Natomiast 8 latek nie ma już żadnego problemu ze zrozumieniem, interpretacją, pojmowaniem i lektura staje się czystą przyjemnością.Ilustrowana Biblia dla dzieci
Autor: praca zbiorowa
Sugerowana cena detaliczna: 16,99 PLN
Strony: 250,
Format: 17x24 cm
Rok wydania: 2016
Oprawa: oprawa twarda

Według mnie Biblia taka jak ta powinna znaleźć się w każdym katolickim domu w którym są dzieci. 
Cena zresztą jest w moim uznaniu bardzo przystępna jak za książkę pięknie wydaną i w mojej opinii bezcenną, bo wynosi jedynie 16,99 zł na stronie wydawnictwa (i jedyne 11,55 zł  TUTAJ).
Przestawione opowieści biblijne wskazują nie tylko drogę do wiary, ale są także źródłem mądrości – dla dzieci i dorosłych. To piękne ilustrowane wydanie stanowi streszczenie ponad 50 historii ze Starego oraz ponad 60 historii z Nowego Testamentu i prezentuje losy wybranych postaci od stworzenia świata aż do zmartwychwstania Jezusa.

A może spodoba Ci się także

2 komentarze

 1. Wspaniale.
  Warto pomyslec o zakupie np. Na Chrzest albo wlasnemu lobuzkowi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chrzest albo maluchowi to zdecydowanie opowieści biblijne, bo Biblia to tak 7+ :)

   Usuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.