Matematyka z uśmiechem

by - kwietnia 30, 2016


Matematyka z uśmiechem, oczywiście i niepodważalnie, matematyka to super zabawa i czysta przyjemność, otacza nas i dobrze byłoby się z nią zaprzyjaźnić. Dlatego postanowiłam bliżej poznać wydawnictwo NIKO które ma moc różnorakich zeszytów i książeczek dla dzieci które mogą umilić podróż rzez matematyczny świat (i nie tylko matematyczny ale o tym niebawem).
Seria "Matematyka z uśmiechem" to trzy książeczki odpowiednio skierowane do uczniów klas I, II oraz III. Z takimi zeszytami możemy sprawdzić wiedzę dzieciaczków na danym poziomie, sprawdzić gdzie jeszcze nasza pociecha ma problemy albo iść dalej z wiedzą jeżeli dziecko jest bystrzejsze i chętnie robi zadania na wyższym poziomie. 
Zadania podążają za podstawą programową. Nie mniej jednak wcale nie trzeba czekać aż dziecko pójdzie w szkolne progi z zabawą. Zeszyt dla pierwszej klasy wcale nie jest specjalnie trudny więc nic nie stoi na przeszkodzie aby porobić takie zadania z przedszkolakiem, mój przynajmniej jest bardzo zadowolony że robi szkolne zadania i wyśmienicie sobie z nimi radzi :)
Zadania są przygotowane tak aby świat i przykłady oraz treści w nich przedstawiane były bliskie dzieciom. Kolorowe ilustracje też z pewnością uatrakcyjniają książeczki.To zeszyt dla bardzo początkujących matematyków, dziecko pozna tu całą gamę różnych matematycznych zagadnień i obszarów do których królowa nauk sięga. Może służyć pomocą w czasie zajęć szkolnych lub być wykorzystywane do pracy samodzielnej w domu. Zbiór zadań pogłębi i utrwali posiadane wiadomości i umiejętności, rozwinie i usprawni „myślenie matematyczne”, nauczy wykorzystywać posiadaną wiedzę w praktycznym działaniu, przygotuje do klasy drugiej.
Troszeczkę co prawda mnie to przeraża, kiedy sobie nieświadomie, że to zeszyt dla 7 latków (zgodny z podstawą programową !), bo mój 5 latek w tej chwili jest już w połowie rozwiązywania tego zeszytu i nie  ma do tej pory większych problemów ze zrozumieniem treści czy z trudnością. 

Klasa druga to okres, w którym uczeń utrwala wiedzę zdobytą w klasie pierwszej i poszerza ją, przygotowując się do realizacji podstawy programowej w następnym roku. Tu zdecydowanie jest dużo trudniej i wymagania są już bardzo konkretne. Tu też królują zadania tekstowe, więc dziecko dużo popróbuje własnych sił w rozumieniu ich treści i właściwej ich interpretacji.
 Opis zadań zawiera sugestie dotyczące sposobu analizy treści zadania oraz metod jego rozwiązania. Bardzo dobra metoda ucząca samodzielnego myślenia i główkowania. Takie właśnie podejście sprawia, że matematyka żyje a dziecko uczy się jak ja wykorzystywać w życiu codziennym.

Matematyka z uśmiechem dla ucznia trzeciej klasy szkoły podstawowej zawiera szereg zadań tekstowych, które utrwalają i wykorzystują w praktyce wiedzę zdobytą w szkole. Pobudzają do myślenia, ćwiczą analizowanie i wnioskowanie niezbędne przy rozwiązywaniu zadań z treścią.
Umieszczone w zbiorze zadania, o różnym stopniu trudności, oparte o nową podstawę programową i wykraczające poza nią pozwolą skutecznie zrealizować założone cele.
Tu kolejny skok trudności, wyraźnie widać z książki na książkę tendencję wzrostową i rosnący poziom wiedzy potrzebnej do rozwiązywania zadań. Fajne jest też to że znajdziemy tu tak zwane zadnia z gwiazdką wykraczające poza podstawy programowe. Nawet jeżeli dziecko będą ce na tym poziomie nie będzie w stanie samodzielnie ich rozwiązać, możemy to zrobić w wspólnie w domu zupełnie na spokojnie a zdobyta nawet taką metodą wiedza z pewnością nie pójdzie w las. 
Wiedza matematyczna pozwala nam zrozumieć otaczający świat nie jest wiedzą czysto teoretyczną. Poprzez fajne i przystępne przykłady zawarte w książeczkach, nie będzie problemem przekazanie tego dzieciom. Trudność jest stopniowana, a kolejne książeczki przygotowują małego matematyka do kolejnych klas, przez co również do szkoły będzie szedł z uśmiechem a nie strachem i lekiem. Ćwiczą z z dzieckiem w domu dodamy mu pewności siebie i arytmetyka będzie dla niego zabawą i przygodą a nie problemem.

Wydawca: Wydawnictwo Niko
Autor: Elżbieta Jardanowska
Ilość stron: 64
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2015


A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.