21.04.2016

Elementarz matematyczny


Czym jest matematyka, czy to tylko cyferki, dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie i ułamki - też, ale nie tylko. To oczywiste ale nie miałam jeszcze w ręku kompendium wiedzy matematycznej dla najmłodszych. Publikacji która ogarnęłaby ogól zagadnień matematycznych w jednej książce, tak aby świat matematyki ładnie nakreślić i ogarnąć. Kiedy zobaczyłam Elementarz matematyczny w zapowiedziach Naszej Księgarni, byłam ogromnie ciekawa zawartości. Dziś już wiem, jak książeczka wygląda i chciałabym się tą wiedzą podzielić z Wami. Zapraszam
Matematyka jest wszędzie, otacza nas, piątka przyjaciół zaprasza nas w podróż po jej świecie aby pokazać jej wszechobecność i to jak jest potrzebna oraz jak często z niej korzystamy nawet o tym nie wiedząc. Naszymi przewodnikami będzie Antek, Lenka, Ada, Julek i Krzyś. 
Takie podejście do tematu od razu pokazuje dziecku świat z perspektywy rówieśników co jest zawsze bardzo zachęcające. Duży plus za takie rozwiązanie.

"Poczytam ci, mamo. Elementarz matematyczny" to wspaniała pomoc dla dzieci rozpoczynających naukę matematyki. Pozycja nie tylko wprowadza w świat zagadnień matematycznych, lecz także wspiera naukę czytania. Zalety książki to:
 • duża, czytelna czcionka,
 • ponad 30 zabawnych opowiadań o tematyce bliskiej współczesnym dzieciom,
 • zakres merytoryczny materiału zgodny z podstawą programową klas 1–3,
 • wiedza matematyczna wprowadzana na pełnych humoru ilustracjach,
 • stopniowanie trudności,
 • ponad 20 matematycznych zagadnień, takich jak: cyfry, klasyfikowanie obiektów, tworzenie zbiorów, dodawanie i odejmowanie, pomiary długości, ciężaru, pojemności, czasu, temperatury, obliczenia pieniężne, liczby rzymskie, odczytywanie godziny, daty, znajomość kalendarza, rozpoznawanie figur, tabliczka mnożenia,
 • wygodne podsumowanie na wyklejce książki,
 • doskonałe uzupełnienie szkolnego podręcznika i zeszytu ćwiczeń.Zaczynamy od samego początku, od niczego, czyli od 0 i tak krok za krokiem zagłębiamy się w matematyczny świat. Stopniowanie trudności jest bardzo istotne, ponieważ książeczka obejmuje zakres zagadnień programowych dla klas 1-3, więc musi ona podążać za dzieckiem i chaos trudnościowy nie byłby wskazany. 
Już sama wyklejka książki jest ciekawa, bo podsumowuje nam treść podręcznika, co jest bardzo wygodne, działa niczym skrótowe kompendium wiedzy. 
Super pomysłem jest duża czytelna czcionka. Na naszym etapie jeszcze nie służy ona do samodzielnego czytania, bo czytanki są długie, jednak za rok dwa z pewnością stanie się świetną pozycją do treningu czytelniczego. Teksty są dostosowane do najmłodszych uczniów, przyjemne, proste i czytelne. Napisane ładnym językiem i napisane dla współczesnych dzieci, pod względem doboru słownictwa i zainteresowań. 
To taka matematyczna "poczytanka" do słuchania lub czytania samodzielnego która opisuje nam dane zagadnienie i je tłumaczy. Jednak byłoby super gdyby rodzice na przeczytaniu nie skończyli a poszli o krok dalej o pokazali dziecku w praktyce, podczas zabawy jak to dział. Tak aby zdobyta wiedza miała możliwość zapaść w pamięć i usystematyzować się w małej główce. 
 Bardzo ciepłe i przyjazne są również ilustracje, jest ich dużo co na tym etapie wiekowym jest niezmiernie istotne. Czasem zajmują całe stronice niekiedy tylko pewną ich cześć. Pogodne i zabawne przyciągają uwagę ale nie rozpraszają.

W książce poruszonych zostaje 20 zagadnień matematycznych. Jeżeli mamy w domu 5 latka polecam tą książkę z innych względów niż rodzicom dzieci szkolnych. Dla przedszkolaka to wspaniały sposób na wprowadzenie i pojęcie tego czego nie zna lub tego co zostało gdzieś tam poruszone w okrojonym zakresie, przez rodziców czy w przedszkolu. Dziecko szkolne podejdzie do książki zupełnie inaczej czytając o tym czego się uczy i tak systematyzując sobie to co już wiedzieć powinno. 
Ostatnie stronice to coś w rodzaju zeszytu do ćwiczenia pisowni cyferek, trening w kreśleniu figur, wzorów i nauka symetrii. Matematyka w tej książce jest jakby wtopiona w fabułę opowiadania i dużo lepiej przyswajalna. Całość jest zgrana i czyta się tą publikacje jak fajne opowiadanie. Nie dostrzegłam żadnych niedociągnięć, czy błędów.
Super koncepcja pokazująca małym ludziom, że matematyka nas otacza i fajnie ją znać z praktycznego punktu widzenia. Obrazująca to wszystko jako nie suchą teorię, tylko coś co sprawia, że łatwiej nam się żyje i przyjemniej funkcjonuje w świecie. Dobrze moim zdaniem pokazać tą książkę, nim nauka stanie się przymusem i zaszczepić w dziecku chęć odkrywania i miłośc do królowej nauk. Kiedy matematyka stanie się obowiązkiem może nie być już tak łatwo. Choć ksiązeczka może nawet wtedy pomóc :)


„ELEMENTARZ MATEMATYCZNY”
Autor: Beata Ostrowicka
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
ilustrator: Katarzyna Kołodziej
liczba stron: 176
format: 220 x 200 mm
przedział wiekowy: 5-9 lat
DLA KOGO: najstarsze przedszkolaki, zerówka, podstawówka klasy 1-3

5 komentarzy:

 1. Wygląda ciekawie, możliwe, że w przyszłości się w niego zaopatrzę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawy u nas objętość na tapecie

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy u nas objętość na tapecie

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad.
Dziękuję, za każde pozostawione słowo! :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...