Dlaczego rybie nie toną ? I inne ważne pytania

by - lutego 25, 2018


PWN to wydawnictwo któremu ufam. Nie mamy wielu tytułów ale każdy który trafił w nasze ręce jest bardzo wartościowy. Dlatego kiedy odkryłam w nowościach książkowych dla dzieci tytuł 
"Dlaczego ryby nie toną?" i inne ważne pytania - bardzo chciałam zajrzeć do środka. Takie książki dla małych (i dużych) ciekawskich, zawsze są u nas w cenie, więc nie ma ryzyka że się nie przyjmą. W tej serii pojawiła się swego czasu książka o sztuce a tym razem autorka pragnie zabrać młodego czytelnika do fascynującego świata natury. Opowiada o pojawieniu się zwierząt na Ziemi, o ich gatunkach, zwyczajach, wyjątkowych cechach, umiejętnościach adaptacji do zmieniającego środowiska oraz o miejscu człowieka wśród innych stworzeń. 

Pytania są doskonale dobrane jeżeli chodzi o pokrętną drogę i tok myślenia dzieci.
Dzieci zadają pytania które prawdopodobnie, dorosłym już nie przychodzą do głowy, a nawet jeśli to wstydzą się pytać. Dzieci coś takiego nie obowiązuje. One są otwarte i żadne wiedzy, nawet tej która wydaje się zbędna i nie potrzebna. Dlatego baaaardzo się cieszę, że czytam książki dla dzieci, bo mądrości jakie w nich odkrywam są nie do przecenienia.

Pytania na jakie odpowiada autorka są podchwytliwe, zaskakujące, nietypowe, czasem dziwne a czasem zwyczajne (te akurat trafiają się rzadko), natomiast odpowiedzi są proste, rzetelne, zwięzłe i logiczne. Z pewnością taka wiedza zostanie z nami na długo i nie wyparuje następnego dnia. Nie ma tu suchych faktów, są ciekawostki i to fajnie podane oraz zilustrowane czy też poparte zdjęciami zresztą również humorystycznie dobranymi. 
Czy krokodyle mają pępki? Czym jest ewolucja? Dlaczego ryby nie toną? Czy zwierzęta potrafią wysyłać wiadomości? Jak zwierzęta czyszczą zęby? Jak zwierzęta podróżują bez map? Czy słonie kiedykolwiek zapominają? Czy zwierzęta mogą coś wynaleźć?
Te i wiele innych odpowiedzi ukryło się właśnie w tej publikacji. Zapewniam że warto po nią sięgnąć czy lat macie 5, 35 czy 55 a może nawet 105 :D

Główną ideą książki jest przyjazne, a jednocześnie ambitne wprowadzenie do świata zwierząt dla dzieci, już od wczesnych klas szkoły podstawowej. Autorka objaśnia terminy z dziedziny przyrody i historii naturalnej w sposób niezwykle przystępny, a zarazem merytoryczny. Angażuje małego czytelnika i prowokuje, a zarazem ośmiela go do stawiania pytań. Skłania dziecko do samodzielnego rozumienia świata natury, oswaja go z trudnymi zagadnieniami.
Podpisuję się pod tym opisem, zaczerpniętym ze strony wydawnictwa obiema rękami i nogami :)Oprawa: Twarda
Rok wydania: 2018
Ilość stron: 96
Wymiary: 20.5x28.5x1.5 cm


A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.