Kącik nauki dla ucznia - organizacja w miejscu pracy

by - września 25, 2018


Pierwszy miesiąc w nowej szkole za nami. Nowe miejsce, nowi znajomi ale też nowe obowiązki i zmiana systemu z zabawy na naukę w szkolnej ławce. Stresik był, moc obaw również, ale na szczęście ulga przyszła już w pierwszym dniu. Nauki domowej nie ma na szczęście dużo, ale tak czy inaczej już teraz potrzebne jest Wojtusiowi miejsca służące do skupienia, skoncentrowania uwagi choćby na to 15 minut. Miejsca wygodnego i jednocześnie służącego poprawnej postawie. Koniec końców nie tylko do odrabiania prac domowych, ale to twórczych dzieł artystycznych także. Tym bardziej, że Wojtko nauczył się wszelkie swojej emocje, przeżycia, odkrycia i pasje przelewać na rysunek. 
Na co warto zwrócić uwagę decydując się na składowe takiego naukowego kącika. 

Gdzie postawić biurko dla dziecka? Warto zastanowić się dobrze, ponieważ dziecko będzie spędzać przy nim dużo czasu, który będzie wzrastać wraz z wiekiem. Pierwszą rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest światło. W miejscu takim jak kącik do nauki powinno być dużo jasnego i naturalnego światła które zdecydowanie służy oczom. Warto więc ustawić biurko prostopadle do okna. Co istotne dla dziecka praworęcznego należy ustawić biurko lewym bokiem w stronę okna, a dla leworęcznego prawym. Podobnie ma się kwestia oświetlenia sztucznego, równie istotna zwłaszcza że dni coraz krótsze i coraz ciemniejsze. I tu podobnie lampka powinna znajdować się dla praworęcznych po lewej stronie i odwrotnie dla leworęcznych.  

Kolejna ważna sprawa to organizacja na biurku. Łatwość dostępu do potrzebnych przyborów, pomoce w zasięgu wzroku, blat na tyle duży aby zmieścił wszelkie książki i potrzebne do pracy materiały. Szuflady oraz półeczki ułatwiają utrzymanie porządku. Polecam także kosz na drobne śmieci i papierki pod biurkiem. U nas ogromnie przydatny ze względu na ilość ścinków i strużyn. 

I jeszcze jedna niezmiernie ważna i obowiązkowa rzecz KRZESŁO.
Tu zatrzymamy się na dłużej. Jakie bowiem krzesło wybrać dla ucznia?


 Siedzisko dla ucznia pierwszej klasy ale zarazem takie, które będzie rosło wraz z nim.
W końcu jest to spory wydatek i każdy z nas chciałby taki zakup dokonać na dłużej niż rok czy dwa.
Jak to pogodzić kiedy różnica wzrostu u dziecka jest spora. Zaczynamy szkołę jako maluchy a już 4 klasista to  sporo wyższa osoba. 

Uwielbiam moje obrotowe krzesło od Artofis, bo jest niezniszczalne, po trzech latach równie wygodne jak w pierwszym dniu użytkowania i działa bez zarzutu (mimo, że służy od tych trzech lat również za rakietę, karuzele, statek piracki i inne przydatne maszyny). Solidne od tapicerki, przez układ podnoszenia i wszelkie inne regulacje. Dlatego kiedy pomyślałam krzesło od razu wpisałam Artofis w wyszukiwarkę. 

Jednak zaraz przyszły tez wątpliwości... Jakie ?
Po pierwsze Wojtek ma wysokie biurko (nie regulowane, dorosłe, docelowe), wiec posiadając krzesło standardowe, nie sięga stopami do podłogi. Kiedy krzesło jest obniżone tak, że sięga do podłoża to nie widzi nic na biurku, o pisani nie wspominając. Potrzebowałam rozwiązania które, pozwoliłoby mu siedzieć na wysokim krześle, ale jednocześnie dałoby podpór nogom. 

Drugim problemem były kółka. Ja bardzo lubię krzesła na kołach, jednak inaczej się sprawa ma kiedy mamy do czynienia z dzieckiem, nie sięgającym podłogi i ruchliwym. Jeżdżące krzesło rozprasza i sprawia, że postawa najmłodszych (najdrobniejszych) uczniów, pozostawia wiele do życzenia. 

Z moimi wątpliwościami zgłosiłam się do Artofis, bo kto pyta nie błądzi. Dzięki temu że spytałam, znalazłam doskonałe rozwiązanie skrojone na nasze potrzeby !
Zamiast kółek można zamontować stopki dzięki czemu krzesło jest obrotowe ale się nie przemieszcza. Natomiast na tłoku, mamy podnóżek, czyli takie koło, stanowiące podporę dla dziecięcych stóp. Koło jest regulowane, więc mogę je ustawić na takiej wysokości jaka jest mi potrzebna. Regulacja na zdjęciu poniżej.


Poprzednio wybrałam model PIK, dlaczego teraz postawiłam na MARCO.
Ze względu iż jest najmniejsze z wybranych przeze mnie modeli, dodatkowo oparcie jest delikatnie profilowane, co lekko wymusza odpowiednie ułożenie pleców. Poza tym regulacje i inne cechy ma identyczne jak PIK.


Wygoda pozycji siedzącej ma wielkie znaczenie, pozycja siedząca nie musi być odpoczynkiem dla kręgosłupa kiedy krzesło jest źle dobrane. Kupując poprzednie krzesło długie godziny spędziłam w internecie szukając i czytając. Tym razem było mi dużo łatwiej, bo doskonale już wiedziałam czego chcę oraz co się sprawdza. Zależy mi na wygodzie, estetyce, stabilności ( ważna cecha jeżeli do krzesło mają dostęp dzieci), możliwość dopasowania do rosnących potrzeb najmłodszych użytkowników, jakości materiałów i tapicerce która wiele wytrzyma.




Marka Artofis posiada też naprawdę przystępne i nie wygórowane ceny, oczywiście odnosząc je do jakości produkowanych krzeseł.
Wybór krzesła ma przeogromne znaczenie dla stanu kręgosłupa i zdrowia więc nie polecam bagatelizować tej decyzji czy decydować się na zakup najtańszego krzesła z możliwych. Krzesło powinno móc maksymalnie dostosować się do użytkownika. Bez względu na to czy szukacie krzesła do domu, do pracy, dla siebie czy dla dziecka warto na to zwrócić uwagę. Jeżeli sami macie problem z podjęciem decyzji, polecam kontakt z przedstawicielami marki gdyż fachowa wiedza i doradztwo czekają na pytania. Doradzicie się odnośnie wyboru modelu, tkaniny, kółeczek/nóżek dostosowanych do nawierzchni, dostaniecie szybką i rzetelną odpowiedź - dla mnie to było niezwykle miłe zaskoczenie, profesjonalna obsługa klienta !!!



Krzesełka ARTOFIS można dopasować idealnie dzięki:

REGULOWANIU WYSOKOŚCI KRZESŁA
Dzięki temu dopasujesz profil do swojego wzrostu i długości nóg. Nogi powinny spokojnie spoczywać na podłożu i być ugięte zarówno w stawach biodrowych jak i kolanowych pod kątem 90 stopni. Jeżeli mowa o dziecku koło podobne jak.nasze czyli tzw podnóżki sprawdza się celująco.


REGULOWANIU NACHYLENIA OPARCIA
Specjaliści nie zalecają siedzenia cały czas w jednej pozycji, niezależnie od tego, czy krzesło jest wygodne. Regulowane odchylenie pozwala szybko zmienić choć odrobinę pozycję w jakiej spędzamy długie godziny. Regulacja obejmuje mniejsze lub większe odchylenie i lekkie pochylenie do przodu, dzięki czemu odcinek lędźwiowy kręgosłupa zyskuje wsparcie. Pokrętło umożliwiające regulację odchylenia znajduje się z boku więc bez schodzenia z krzesełka możemy szybko zmienić pochylenie oparcia.


REGULOWANIU GŁĘBOKOŚCI SIEDZISKA
Ważne jeżeli z krzesełka korzystać będą różne osoby lub też jeżeli ma ono służyć dziecku, ze względu na to, że ono rośnie i jego proporcje się z każdym rokiem zmieniają. Tu istotny fakt dla wygody pozycji - uda powinny być podparte w minimum 3/4 swojej długości.


Co poza regulacją powyższych parametrów powinno mieć krzesło idealne:
- Bardzo ważne dla mnie są podłokietniki z których często podczas pracy przy komputerze korzystam. Podparcie ramion ma kluczowe znaczenie dla stanu kręgosłupa. Choć Wojtko na razie jeszcze tej funkcji nie wykorzystuje.
- Uwypuklenie na wysokości części lędźwiowej kręgosłupa. Tak, żeby kręgosłup znajdował się w wygodnej pozycji „S”. 
- Pięcioramienną podstawę z kółkami/nóżkami dopasowanymi do rodzaju powierzchni - najlepiej skontaktować się z biurem ARTOFIS oni pomogą podjąć najlepszą decyzję
- Oparcie powinno sięgać powyżej łopatek i wyraźnie podpierać tę część pleców: ma to znaczenie szczególnie w przypadku wielogodzinnego siedzenia przed komputerem.
- Siedzisko idealnie dopasowanego krzesła powinno być na tyle głębokie, by udało się podeprzeć około ¾ długości ud.







Jeżeli macie w planach zakup krzesełka czy fotela obrotowego zapraszam w odwiedziny do ARTOFIS na ich stronie znajdziecie, z całą pewnością, wzór i model dla siebie oraz swoich dzieci czy dla siebie. Najwyższej jakości komponenty jak zapewnia producent - co potwierdzam, bo wygoda i komfort to najwyższa półka. Macie możliwość wybrania sobie kroju, modelu, kółeczek, stopek, podnóżka, koloru i rodzaju tapicerki a nawet przeszyć. Profesjonalne doradztwo od najdrobniejszego szczegółu, do ogółu macie jak w banku, już dawno nie zostałam potraktowana tak wyjątkowo i rzetelnie.


A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.