Polski i Angielski z dzieckiem

by - kwietnia 14, 2016


Słowniki. Tego typu książek jeszcze u nas nie było. A tym czasem okazuje się, że są one bardzo fajną i praktyczną lekturą. Również słownik Języka Polskiego który nie tylko wzbogaca mowę ale uczy wielu nowych słów, ponieważ każdy z nas w domu operuje pewną ich liczbą i w niej często gęsto się zamyka. 
Z takim słownikiem dziecko ma możliwość pełniej poznać ojczystą mowę. Z kolei słownik języka angielskiego to niezastąpiona pomoc podczas stawiania pierwszych a nawet dalszych kroków w nauce tego obcego języka. Obrazki i ładnie poukładane tematycznie działy, sprawią, że łatwiej dziecku będzie pojąć na czym to wszystko polega i łatwiej przyswoić nową wiedzę. 
Dodatkowo słowniki są w połowie identyczne, dzięki czemu dziecko może posiadając obie książki porównywać sobie słowa polskie i angielskie. Co więcej wydawnictwo posiada też słowniki w języku niemieckim, rosyjskim oraz francuskim  :)Mówimy po polsku. 
Ilustrowany słownik języka polskiego ze słowniczkiem ortograficznym (+ płyta CD)
Z tą książką polskie dzieci, pogłębią swoją wiedze i słownictwo ale tez nauczą się wielu ciekawych rymowanek-wierszowanek. Z kolei dzieci dwujęzyczne poukładają sobie wiedzą, bardzo fajna pozycja dla małych polaków mieszkających poza granicami kraju. Dzieci zagraniczne które przybyły do polski, opanują podstawy polskiego języka co ułatwi im kontakty społeczne. Słowem bez warto tą książkę mieć.

Słownik zawiera podstawowe słownictwo języka polskiego (łącznie około 1000 słów i zwrotów) zaprezentowane jest w 26 rozdziałach tematycznych. Na każdy rozdział składają się dwie rozkładówki. Pierwsza rozkładówka uczy pisowni słów za pomocą planszy ilustracyjnej. Druga rozkładówka zawiera czytanki, wierszyki i scenki dialogowe, przedstawione w formie komiksowej, ukazujące wykorzystanie poznanych słów i ułatwiające ich zapamiętanie. Bardzo fajne rozwiązanie które utrwala zdobytą wiedzę w szybki i przyjemny sposób.
 
Podręcznik opatrzony jest płytą audio, która uczy wymowy zarówno słówek, jak i całych zdań w czytankach i wierszykach.

Zawartość słownika przedstawiono w 26 tematycznych rozdziałach. Standardowy rozdział składa się z następujących elementów:
- dwustronicowa barwna plansza przedstawiająca wybrany temat w postaci panoramicznej ilustracji lub sceny z udziałem bohaterów słownika sympatycznej rodziny chłopca w wieku czytelników. Pod planszą znajdują się przykładowe zdania, na podstawie których można budować własne zdania z wykorzystaniem słówek umieszczonych na planszy;
- ilustrowany wiersz, piosenka, wyliczanka lub przysłowia związane z omawianym tematem. Zebrano tu znane i lubiane teksty, na których wychowały się pokolenia Polaków;
- krótka scenka komiksowa z udziałem bohaterów słownika, ukazująca praktyczne zastosowanie poznanego słownictwa w codziennej komunikacji;
- proste czytanki, w których wykorzystano wszystkie słówka wprowadzone w danym rozdziale.

Na końcu książki znajdziemy też słowniczek ortograficzny. Bardzo podoba mi się też w słowniczku podział na sylaby co ułatwia zwłaszcza niewprawionym czytelnikom korzystać ze słownika samodzielnie.
Słowniczek ortograficzny zawiera takie informacje jak podział wyrazu na sylaby, formy liczby mnogiej rzeczowników, formy rodzaju męskiego, żeńskiego i nijakiego przymiotników oraz pierwsza osoba liczby pojedynczej w czasie teraźniejszym czasownikówIlustrowany słownik angielsko - polski 
To fajna pomoc już dla przedszkolaków z którymi możemy poznawać angielski w domu lub utrwalać słówka nauczone w przedszkolu.  Słownik przeznaczony dla uczniów pierwszego cyklu nauczania (klasy I-III). Zebrane w 26 tematach słownictwo (łącznie około 1000 słów i zwrotów) i konstrukcje zdaniowe stanowią solidną podstawę nauki języka. Dwustronicowe barwne plansze, wierszyki i scenki komiksowe ułatwiają kojarzenie i zapamiętywanie słówek. Wszystkie słówka zostały przetłumaczone i opatrzone zapisem poprawnej wymowy.To fajna rzecz nie tylko dla młodych poliglotów ale również dla rodziców którzy nie mieli dużej styczności z danym językiem a chcą nauczyć dzieci poprawnej wymowy słówek.

Jeżeli chodzi o układ i zawartość poszczególnych działów jest bardzo zbliżony do powyższego słownika. Choć zamiast wierszy i rymowanek mamy tu inne trenujące wymowę i słowa w praktyce ćwiczenia. Słowa, zdania, zwroty.
Tytuły rozdziałów:
Moja rodzina, Mój dom, Mój pokój, Mój dzień, Jedzenie i picie, Moja klasa, Ciało, Zabawy i zabawki, Hobby, Sport, Uczucia i emocje, W mieście, W sklepie, Zawody, Na wsi, W lesie, Zwierzęta Afryki, Nad morzem, W górach, Idziemy do parku, Pogoda i pory roku, Wielkanoc, Boże Narodzenie, Liczby, kolory, kształty, Ja jestem duży, ty jesteś mały, Jesteśmy grzeczni!, kalendarz.Na końcu książki znajdują się dodatkowo:
Słowniczek polsko-angielski (z zapisem wymowy słówek angielskich) zawierający wszystkie pojawiające się w książce słówka oraz: tłumaczenie rymowanek.


Co ważne:
Ilustracje są bardzo realistyczne, wiernie oddają wszystkie istotne szczegóły przedstawianych postaci, zwierząt, roślin, przedmiotów i zjawisk. Główny bohater to chłopiec w wieku czytelników - sympatyczny, łatwo rozpoznawalny rudzielec. Młodzi czytelnicy mogą się z nim utożsamić, co z pewnością ułatwi im naukę.

W opracowaniu całego zawartego w książce słownictwa (czyli słówek, przykładowych zdań, wierszyków, scenariuszy komiksowych, słowniczków, a także zapisów fonetycznych i tłumaczeń) brali udział nauczyciele nauczania początkowego z wieloletnim stażem. Efektem ich pracy jest słownik nie tylko zgodny z podstawą programową określoną ustawą, ale także uwzględniający wymogi różnych programów nauczania.
 
POLECAMY :)

A może spodoba Ci się także

5 komentarze

 1. Książeczki wyglądają na bardzo ładnie wydane, ale niestety ten zapis fonetyczny w języku angielskim woła o pomstę do nieba :( Przecież nie da się zapisać poprawnej wymowy angielskiej za pomocą polskich znaków :/ Ja gdy widzę tego typu zapis w książeczkach do angielskiego to niestety od razu je odrzucam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, muszę się zgodzić, nie zwróciłam na to uwagi, prawdopodobnie przez to , że sama z tych zapisów nigdy nie korzystam, faktycznie szkoda :(

   Usuń
 2. Wydaje mi się, że to mogą być fajne książki szczególnie dla dzieciaków takich w wieku przedszkolnych czy też pierwsze klasy podstawówki. Dobrze myślę? Czy się mylę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowanie jest to fajna pozycja dla dzieci powiedziałabym 0-3, dzieci dwujęzycznych, dzieci uczących się czytać, dzieci poznających język angielski ale słownik Polski sprawdza się też z młodszymi pociechami które dzięki niemu mogą poszerzyć i to znacząco słownictwo :)Z tym słownikiem można się po prostu bawić i uczyć poznawać słowa w ciekawy sposób, a szeroki zasób podstawowego słownictwa jest bardzo istotny.

   Usuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.