Poznaję Polskę

by - kwietnia 01, 2016

Jesteśmy Polką i Polakiem
Dziewczynką fajna i chłopakiem
Kochamy Polskę z całych sił
Chcemy byś również kochał ja i ty
I ty
 Znacie tą piosenkę ? Jeśli nie kliknijcie TUTAJ u nas to hicior :) 
Najlepiej byłoby poznać Polskę, osobiście podróżując po miastach, odkrywając tajemnice, uroki i legendy wszystkich miast naszej Ojczyzny. Takie osobiste odkrycia, najlepiej zapadają w głowę jednak myślę, że fajnie też jest przed podróżą poznać Polskę co nieco czytając, oglądając a nawet grając i kolorując. 
Jak fajnie odwiedzać potem znajome miejsca, symbole, budynki. Dziś pierwszy post z cyklu Geografia z Zieloną Sową. Wydawnictwo Zielona Sowa wypuściło bowiem serię bardzo ciekawych gier, przybliżających dzieciom poprzez zabawę: Polskę, Europę oraz Świat. 
Gra jest skierowana do dzieci 7+ ale myślę, że młodsze też sobie z nią poradzą. Wojtuś nie miał problemów. Poruszając się pionkami po mapie Polski zapoznajemy się z rozmieszczeniem miast na mapie. Naszą wędrówkę rozpoczynamy w Bieszczadach a kończymy gdy dotrzemy do Mierzei Helskiej. 
Taki jest też cel gry, kto pierwszy przekroczy linię mety ten zostaje zwycięzcą.
 
 
ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA
 • Książeczka ćwiczeń - "poznaję Polskę"
 • Plansza  - pięknie ilustrowana, gruba i wytrzymała
 • 25 kart pytań
 • 25 kart ruchu
 • 5 pionków
 • kostka
 
ZASADY GRY
Rozpoczynamy od ustawienia pionków na starcie. Pierwszy rzut kostką decyduje o kolejności w jakiej gracze będą rywalizować. Oczywiście potem kolejno rozgrywający rzucają kostką i przesuwają się o wskazaną liczbę pól. Zatrzymanie się pionkiem na polu zielonym oznacza iż gracz musi odpowiedzieć na pytanie z karty pytań. Pytania są stworzone w formie quizu a gracz wybiera właściwa odpowiedź z trzech podanych. Gdyby odpowiedź nie była oczywista z tyłu książeczki dołączonej do gry mamy podane odpowiedzi. Poprawna odpowiedź sprawia iż w następnej kolejce znów możemy rzucić kostką natomiast błąd jest jednoznaczny z utratą kolejki. 
  Gdy z kolei staniemy na polu czerwonym odkrywamy kartę ruchu. Karta ruchu przemieszcza gracza w przód lub tył zgodnie z treścią jaka zawiera, może też oznaczać utratę kolejki.
Jeśli podczas ruchu, narzuconego przez kartę ruchu, gracz znajdzie się a polu pytania/ruchu to w następnej kolejce najpierw losuje kartę a dopiero potem rzuca kością (oczywiście jeśli prawidłowo odpowie na pytanie z karty pytań). Jeśli na końcu tego ruchu ponownie znajdzie się na polu zielonym bądź czerwonym, nie losuje już kolejnej karty a następną kolejkę zaczyna od rzutu kostką.
 
Oczywiście jak do każdej gry Wydawnictwa Zielona Sowa, tak i do tej, nie zapomniano dodać książeczki z zadaniami. Którą jak zwykle polecam rozwiązać przed przystąpieniem do rozgrywek. Wojtek uwielbia wszystkie zaszyty z ćwiczeń od Zielonej Sowy bo wie, że na koniec będziemy wspólnie grać. Gra to znakomita nagroda za włożony trud w rozwiązywanie zadań i zdobytą wiedzę. Po rozwiązaniu wszystkich ćwiczeń z pewnością odpowiadanie na pytania z kart będzie dużo prostsze i dziecko nie będzie musiało się uczyć na własnych błędach, tylko utrwali zdobytą wiedzę. Zadania są bardzo przyjemne, zresztą geografia odkąd pamiętam była jednym z moich ulubionych szkolnych przedmiotów. Wiedza zdobywana przy okazji świetnej zabawy i bez przymusu to wspaniała przygoda. Zadania jak zawsze są bardzo różnorodne i wciągające.
Wiek: 5+
Liczba graczy: 2-5 
Czas rozgrywki: 20-40 minut

A może spodoba Ci się także

6 komentarze

 1. Sądzę, że przy takiej zabawie sama bym sobie wiele przypomniała ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam takie edukacyjne gry!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mieszkamy w nowym jorku wiec taka gra musi znalesc sie w naszym domu

  OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.