Poznaję Europę

by - kwietnia 04, 2016


 Dwa dni temu z Wydawnictwem Zielona Sowa odkrywaliśmy zakątki Polski. Dziś część druga cyklu geograficznego - tym razem zwiedzimy Europę. Podobnie jak w poprzedniej grze, tak i tym razem przemieszczać się będziemy przy pomocy kostki i poznamy Europę wzdłuż i w szerz, od Lizbony aż do Oslo - gdzie zakończymy naszą wyprawę. 
Oczywiście już samo wędrowanie i nauka orientacji na mapie naszego kontynentu, to wspaniały pomysł. Dziecko poznaje stolice państw europejskich i utrwala sobie wizualnie granice, rozmieszczenie poszczególnych państw.  Jednak na tym zdobywanie i utrwalanie ogólnej wiedzy się nie kończy. Aby dotrzeć do mety, gracz musi się wykazać nie lada wiedzą.ZAWARTOŚĆ PUDEŁKA:
- książeczkę z zadaniami - dzięki którym dziecko zdobędzie wiedzę potrzebną w grze  (i nie tylko )
- planszę - solidną i wytrzymałą, pięknie i bogato ilustrowaną
- 5 kolorowych pionków oraz kostkę
- 25 kart pytań
- 25 kart ruchu


ZASADY GRY
Karty należ potasować i ułożyć we wspólny stos. Nim gracz rzuci kostką musi podnieść wierzchnią kartę. Gracz może trafić na kartę z pytaniem lub z kartę ruchu. Jeżeli trafi na pytanie i odpowie poprawnie, rzuca kostką i przemieszcza się do przodu. Jeżeli odpowiedź okaże się błędna, gracz traci kolejkę i nie rzuca kostką. Jeżeli karta nie zawiera pytania, możemy wylosować jeden z trzech rodzajów kart:
Kartę z POLECENIEM - które należy wykonać
Kartę NADCHODZI BURZA - co jest równoznaczne z utratą kolejki
Kartę BILET NA PROM - tą kartę należy zatrzymać, do momentu przeprawy promowej, dodatkowo gracz rzuca kostką i rusza się o wyrzuconą liczbę oczek.
 

Wracając jeszcze do pytań. Ułatwieniem jest ich quizowa forma. Gracz musi wybrać poprawną odpowiedź z trzech podanych opcji. Jedne odpowiedzi są oczywiste inne całkiem trudne, ale nawet jeśli nie mamy pewności zawsze możemy strzelać. Jeżeli pojawiłby się brak pewności do do poprawnej odpowiedzi, w książeczce z zadaniami odnajdziemy ściągę.


Dodatkową atrakcją gry, są cztery pola specjalne. Kryją się one w Madrycie, Bukareszcie, Paryżu i Rydze. Z Madrytu przeniesiemy się do Rzymu, natomiast z Bukaresztu polecimy do Warszawy. W obu tych przypadkowych skracamy sobie drogę. W Paryżu odwiedzamy Disneyland, przez co tracimy kolejkę. Jeżeli natomiast odwiedzimy Rygę, omija nas podróż promem i musimy wybrać dłuższą trasę. 
Pole oznaczone literką P to przeprawa promowa. Jeżeli zawodnik się na nim zatrzyma i posiada Bilet na prom, przeprawia się na drugą stronę. Jeżeli nie ma biletu traci kolejkę. Jeżeli w kolejnej kolejce dobrze odpowie na pytanie i wyrzuci 6 oczek, może bez biletu się przeprawić na drugą stronę. 
Jeżeli nie trafi mu się 6, niestety znów traci kolejkę. Zdecydowanie dobrze jest być w czepku urodzonym. 
Rzecz jasna ten kto pierwszy przekroczy linię mety jest zwycięzcą.Oczywiście do gry wprowadza nas książeczka Poznaję Europę. Pozwoli ona dziecku posiąść wiedzę, niezbędną do podawania prawidłowych odpowiedzi w grze, co motywuje do zapamiętania informacji jakie zawiera. Zupełnie przy okazji więc dziecko uczy się wielu ważnych aspektów, pojęć i zdobywa moc wiadomości na temat kontynentu europejskiego.
Piękne grafiki zachęcają a rozwiązywania zadań, które zresztą są bardzo przyjemne więc nikogo, nie trzeba będzie namawiać do ich wykonywania, zwłaszcza gdy nagrodą będzie wspólna gra. Poza ćwiczeniami przyswajającymi wiedzę o Europie, odnajdziecie tu ćwiczenia grafomotoryczne, szyfrowanki, labirynty i wiele innych niespodzianek.
Wiek 7+
Ilość graczy 2-5
Czas gry 20-40 minut

A może spodoba Ci się także

2 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.