Kwiaty na dzień mamy - księga inspiracji wiosennych

by - maja 20, 2016 Bycie mamą to nie tylko radości ale i smutki, bycie mamą to nie tylko zabawa ale czasem łzy i strach. Bycie mamą to duża odpowiedzialność i wyzwanie, to bycie alfą i omegą, lekarze, chodzącą encyklopedią, psychologiem, nauczycielem, pomysłodawcą, przewodnikiem, pocieszycielem i tysiącem innych jakże ciężkich ról. Jednak wystarczy jeden uśmiech, jeden uścisk, jedno kocham cię i wszystkie troski, zmartwienia, zmęczeni znikają choć na sekundę-minutę ale odchodzą w niepamięć, bo ważne jest tu i teraz. Każda mama może czyć się kimś wyjątkowym dlatego chce się czuć doceniona i liczy na pamięć w tym dniu który jest jej świętem. Kwiaty stworzone pracą własnych rączek to coś co podbije serce każdej mamusi i to mogę Wam zagwarantować. Dziś dwa zestawy które śmiało możecie wykonać już z 5 latkiem.
Konwalie i szafirki inspirowane książką KSIĘGA WIOSNY.

SZAFIRKI

Potrzebne przybory:
- papier kolorowy niebieski i żółty,
- nożyczki
- klej
- bibuła zielona
- patyczki do szaszłyków

Wykonanie szafirka jest bardzo proste jednak wymaga pewnej wprawy małych paluszków które muszą sobie poradzić z nawijaniem kolorowego papieru na patyczek. 
Zaczynamy od wycięcia niebieskich prostokątów i przyklejanie na jednym z dłuższych boków wąskiego prostokąta żółtego. Kolejnym krokiem będzie ponacinanie co 0,5 cm tak sklejonego prostokąta, rozpoczynając od strony żółtej ale kończąc 1-2 cm przed przeciwległą krawędzią.
Kolejny punkt programu, ten najbardziej mozolny to nawijanie paseczków od góry w dół idąc na patyczek.
Nawijamy paseczek, po paseczku cały kwiat. Najlepiej pokazać dziecku jak to robić nie na obrazku a na żywo, dużo łatwiej mu odtworzyć ten ruch, jeżeli jest on dla niego nowością. Z każdym kolejnym nawiniętym paseczkiem jestem pewna, że będzie coraz lepiej i łatwiej.Kiedy kwiat gotowy, musimy popracować nad łodygą. W tym celu należy obkleić i owinąć patyczek od szaszłyka bibułą. Wystarczy użyć jednak kleju tylko na początku i końcu. Pamiętajmy, że nawijać musimy ściśle. Opcjonalnie możemy patyczek pomalować. 


Etapem końcowym jest połączenie dwóch powyższych elementów w całość. Nawijamy więc niebieski paseczek na łodygę zaczynając od samego czubeczka i schodząc coraz niżej.  


Szafirki gotowe, prawda, że nie sposób się nie zachwycić :)
 


KONWALIE

Tym razem będziemy potrzebować:
- papieru kolorowego żółtego, zielonego i białego
- kleju
- nożyczek
- patyczków od szaszłyków lub rurek do picia
- bibuły zielonej

Od czego zaczynamy od wycięcia długich białych pasków, średnich i cienkich żółtych oraz krótkich zielonych. Kolejnym punktem może być przygotowanie łodyg, czyli owinięcie rurek/patyczków zieloną bibułą. Białe paseczki w części środkowej najpierw wywijałam nożyczkami tak aby wyznaczyć Wojtusiowi środek a następnie z dwóch stron nawijał paski na patyczek, podobnie jak przy szafirkach. Ja w międzyczasie przygotowałam dodatkowe listeczki, łodyżki do połączenia kwiatów z łodygą główną, oraz żółte środeczki.  Do wykonania jednego kwiatu potrzebujecie 4 tak zwiniętych białych paseczków które łączycie po dwa na krzyż  a następnie jedne z drugimi. Do środeczka dajecie jeszcze żółty pręcik i macie konwalię. Nasze paseczki były 1 cm (te białe) ale następnym razem zrobimy cieńsze, myślę, że efekt będzie lepszy. 
 

Kiedy kwiat jest gotowy  przyklejamy go do krótkiej łodyżki a następnie ją przyklejamy do łodygi głównej. Nam udało się zrobić dwa kwiaty po 3 kwiatostany.

A oto efekt końcowy, Wojtusiowych zmagań.
Jak już wspomniałam pomysł na stworzenie kwiatów dla mamusi odnalazłam w książce wydawnictw Siedmioróg Księga wiosny  jednak odkryłam tam nie tylko tą ale moc innych inspiracji, w pięknej oprawie graficznej, przez co książka znakomicie nadaje się na prezent. Myślę, że każde dziecko będzie zachwycone mogąc tworzyć tak barwne i naprawdę twórcze dzieła. Jest to również doskonała książka dla rodziców i nauczycieli którzy nie wiedzą skąd czerpać wciąż nowe pomysły do pracy plastycznej i ćwiczeń manualnych z dzieciaczkami.  Każdy pomysł to szczegółowy opis materiałów które będą nam potrzebne do wykonania danej pracy oraz krok po kroku wyszczególnione etapy działania. Co ważne nie tylko opisane ale również pokazane. Kolejny super pomysł to wskazanie poziomu trudności, dzięki czemu możemy dostosować pracę do umiejętności małych twórców czy do czasu jakim dysponujemy, bo on również jest podany przy każdym pomyśle. 
Zachwyciły mnie nie tylko pomysły ale również zdjęcia, które realnie zachwycają i zachęcają do działania. Wojtuś przeglądał książkę z wielkim zapałem i już wiem, że moc radośnie i pracowicie spędzonego czasu przed nami. 

Jak widzicie, odnajdziecie tu cała skarbnicę pomysłów na wielkanoc, od ozdabiania pisanek poprzez koszyczki i inne świąteczne ozdoby których tworzenie umili czas przedświąteczny i będzie cieszyć oko w te wyjątkowe dni. Wszystko to co kojarzy się z wiosną z pewnością w najpiękniejszym hand made wydaniu znajdziecie w tej publikacji.


Księga wiosny skarbnica pomysłów na wykonanie ozdób i zabawek związanych z tematyką wiosenną: kwiatów, zwierzątek, koszyczków, pisanek, dekoracji wielkanocnych i wielu innych. Nawet najmłodsi artyści mogą dzięki tej książce stworzyć własne rękodzieła. Własnoręczne wykonywanie zabawek i ozdób umożliwia poznanie różnych technik plastycznych, pobudza wyobraźnię oraz rozwija umiejętności manualne. Księga wiosny proponuje dzieciom i ich rodzicom inspirujące pomysły na aktywne, twórcze i poznawcze spędzenie czasu.

A może spodoba Ci się także

3 komentarze

  1. Cudne te Wasze kwiaty <3 sama bym takie chciała dostać :D a książka bardzo ciekawa, zapisujemy na listę :*

    OdpowiedzUsuń
  2. Aż czuć zapach tych kwiatuszków ;-). Śliczne :-)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.