IQ LINK

by - sierpnia 26, 2016


W serii gier IQ mamy 5 tytułów IQ LINK, IQ TWIST, IQ FIT, IQ STEPS oraz najmłodsze dziecko IQ ŻELKI. Przeznaczone są dla graczy w różnym wieku niektóre już od 6 roku życia ale są i takie jak gra którą przedstawię Wam dziś w których dolna granica wiekowa to 8 lat a górnej nie ma. Długo się głowiłam którą pozycję wybrać, gdyż tym razem nie miałam na myśli moich latorośli a swoja własną osobę. Na dobrą sprawę IQ LINK jest pierwszą łamigłówką która wybierałam pod siebie, pierwszą na tak zaawansowanym poziomie (choć PINGWINY dają rade mnie zagiąć). Chciałam wybrać dobrze ale i nie przesadzić z poziomem gdyż, wiadomo, że skoro to początki to łatwo nie będzie, bo co jak co ale Łamigłówki Granny to nie lada wyzwanie. Czy trafiłam? Zdecydowanie tak, choć część poziomów ekspert i wszystkie master trzymam na długie jesienne wieczory z dobrą grą. IQ LINK to duże wyzwanie i polecam niewtajemniczonym podążanie zgodnie z książeczką, łamigłówka po łamigłówce. Ruszenie od razu na głębokie wody jest bardzo ryzykowne i mało przyjemne. Chyba nikt nie lubi być rozkładany na łopatki za pierwszym podejściem.
Ale do sedna. Co otrzymujemy kupując tą grę.
Bardzo zgrabne, jeszcze bardziej poręczne i pasujące dosłownie wszędzie pudełeczko w którym mieści się wszytko to, co niezbędne aby się głowić, łącznie z instrukcją. Pudełeczko zawiera planszę o 24 polach oraz wieczko dzięki któremu ruchome elementy siedzą w środku. Elementów mamy 12 są rożnych kolorów i kształtów. Ślicznie się prezentują, bajkowo i cukierkowo, półprzeźroczyste zwłaszcza w słoneczku wyglądają jak paczka landrynek. Wszystko urocze, estetyczne i dające niezły wycisk umysłowy.

Z jakich składowych stworzone są elementy:
1) Kulek - które można umieścić w otwartych pierścieniach
2) Otwartych pierścieni - miejsce otwarcia nie jest stałe, w każdym elemencie może się znajdować w innym miejscu, dlatego trzeba baaaardzo uważnie układać elementy wyznaczone w zadaniach, jedna pomyłka sprawi iż łamigłówka będzie nie do rozwiązania
3) Zamkniętych pierścieni - nie pozwalają one na umieszczenie w nich żadnego elementu
Cały patent polega na tym, że musimy na planszy ułożyć i zmieścić wszystkie składowe a miejsc jest mniej niż wszystkich składowych elementowych. Rachunek wygląda mniej więcej tak, 24 pola na planszy i 12 trójskładowych elementów czyli łącznie 36 sztuk, coś chyba jest nie tak pomyślicie ! Otóż nie, tu właśnie kryje się haczyk. Wszystko rozbija się o to, że niektóre elementy wchodzą w siebie zajmując te same pola (kulki do otwartych pierścieni). Rzecz jasna nie zawsze tak jest, zdarza się, że na planszy zostają puste miejsca albo puste pierścienie i samotne kulki. 
Jeszcze raz chcę też zwrócić uwagę na układ początkowy który dostajemy w książeczce z zadaniami. Za każdym razem jest on inny, ale należy go przeanalizować po ułożeniu bardzo dogłębnie, bo każda pomyłka to strata czasu. Każdy element też zawiera co najmniej jeden otwarty pierścień, więc obracanie elementów jak naleśnika daje nam kolejne możliwości, nie tylko obracanie ich o kolejne kąty w płaszczyźnie. 
Myślę, że najmłodszym łamigłówka, może sprawić nie lada problemy, więc zanim im wręczycie tę grę, dobrze przemyślcie ta sprawę a najlepiej zacznijcie od łatwiejszych tytułów. Ja długo jeszcze nie podsunę tego pudełeczka Wojtkowi, gdyż wiem, że szybko skończyłoby się niepotrzebną frustracją. Nie mniej jednak uważam, że gra jest wymagająca i genialna. Wiem, że to moja pierwsza łamigłówka, ale ekscytacja za każdym podejściem do zadania jest wielka, naprawdę fajne przeżycie. Mechanika rozwijająca zdolności logicznego myślenia, planowania strategicznego i postrzegania wzrokowego, a klika poziomów trudności sprawia, że będziecie mieli co robić. Nawet jeśli wymiatacie w takich grach.


Założenia są proste ale im wyższy poziom wtajemniczenia tym robi się goręcej.  Co istotne dla mnie poza kieszonkowymi wymiarami i świetną wciągającą zabawą, to korzystna cena która zdecydowanie przyciąga. Wykonanie świetne, nie mam grze zupełnie nic do zarzucenia i polecam każdemu (no oczywiście biorąc pod uwagę limity wiekowe). Czeka na Was aż 120 zadań na 5 poziomach trudności, czyli ni mniej ni więcej po 24 na poziom. Zdecydowanie jest z czym powalczyć !

IQ LINK
wiek graczy: 8-99 lat 
liczba graczy: 1
czas rozgrywki: zależny od chęci u umiejętności gracza


Wpis bierze udział w projekcie "Grajmy"

A może spodoba Ci się także

3 komentarze

  1. całkiem ciekawie to wygląda :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zachęciłaś mnie, chyba sobie kupię. :) Dzięki!

    OdpowiedzUsuń
  3. łala ale super musze to zakupic;0 Moja starsza uwielbia tego typu zabawe;) Monika Flok

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.