Ptaki i my

by - lipca 21, 2017„Ptaki nie są mechanicznymi urządzeniami latającymi. Każdy z nich ma własną osobowość i często podejmuje decyzje odmienne od powziętych przez inne osobniki, mające odrębne geny i historię.”

Zanim przejdziemy do książki warto zacząć od autora, gdyż nie jest on człowiekiem zupełnie anonimowym. Noah Strycker pobił bowiem w 2014 roku rekord świata w konkursie nazywanym Big Year. Jeżeli nie siedzicie w ptasiej tematyce zapewne słyszycie o tym corocznym wydarzeniu po raz pierwszy. A tym czasem wielbiciele ptaków z całego świata rok rocznie w trakcie jednego roku kalendarzowego starają się zobaczyć jak najwięcej gatunków ptaków. Na świecie znanych jest mniej więcej 10400 gatunków ptaków a nasz dzisiejszy bohater pobił rekord światowy i zaobserwował od stycznia do końca grudnia 6042 gatunki. W trakcie swojego Wielkiego Roku Noah odwiedził 41 krajów. Niestety już kolejny rok zakończył się detronizacją naszego zwycięzcy. 
W Polsce niedawno ukazała się publikacja Noah Strycker'a, którą prezentuję dziś i po którą zdecydowanie warto sięgnąć. Czy tak błyskawiczne odhaczanie kolejnych gatunków sprzyja poznaniu ich w głębszym wymiarze. Z pewnością tak, bowiem łączy się z wielką pasją i zamiłowaniem do naszych skrzydlatych przyjaciół. Poza tym Noah jest także autorem magazynu Birding.

    
Książka podzielona jest na trzy części (ciało, umysł oraz duch) i ma 13 rozdziałów – każdy z nich poświęcony jest jednemu gatunkowi i cechom które go wyróżniają. Każdy z działów rozpoczyna się też rycinom danego gatunku ptaka.
O czym ta publikacja? O ptakach i ich wyjątkowości ale także o tym jak wiele wspólnego mamy z tymi zwierzętami, o tym jak wiele nas z nimi łączy. Autor opowiada w niej o różnych ptasich zwyczajach, starając się je wyjaśnić lub przynajmniej przekazać wiedzę, którą naukowcy zdołali na ich temat zgromadzić. Próby dociekania różnych niezwykłych możliwości i umiejętności jakie posiadają poszczególne gatunki ptaków. Podane w bardzo ciekawy i za razem lekki sposób. Dzięki czemu lektura idealnie nadaje się na letnie popołudnie przy kawie. 


Książka uzmysłowi czytelnikowi, że ptaki są bardziej skomplikowanymi, inteligentnymi i złożonymi stworzeniami niż większość z nas przypuszcza czy zakłada. Niezwykłe krucze choreografie, ponadprzeciętna pamięć orzechówek, cz też powroty gołębi do domu nawet z najodleglejszych zakątków świata. Książka jet warta przeczytania przede wszystkim dlatego, że przemawia przez nią fascynacja, pasja i wielka miłość do tematu. Autor bez wątpienia ma dar zarażania swoją pasją i ubierania tego co chce przekazać, tak w odpowiednie słowa jak i doskonale dobrane sytuacji, przykłady, odniesienia. „Ta książka traktuje o świecie ptaków, lecz odnosi się również do ludzkiego świata”– tak autor opisuje treść książki. Uważa on, że w zachowaniach ptaków możemy zaobserwować lustrzane odbicie naszych zachowań, a wręcz nauczyć się od nich wielu rzeczy.
Czego brakuje? Mi jako wzrokowcowi przede wszystkim ilustracji, zdjęć obrazów na których można by zawiesić oko. W książce nie znajdziemy tylko ciekawostek o ptakach i ich zwyczajach, książka zaskoczy nas wieloma ciekawymi informacjami z ludzkiego życia, z historii, nauki, technologii i rozmaitych innych dziedzin. Kolejny plus to poczucie humoru i pozytywny nastrój tej publikacji.
Treść z polotem i taka którą się pochłania. 
Cieszę się, że miałam okazję sięgnąć po tę lekturę. To naprawdę niewiarygodne ile wspólnego mamy z ptakami. 


Wydawnictwo: MUZA
Język książki: polski
Liczba stron: 336
Oprawa: Twarda


A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.