Rok na wsi

by - lipca 03, 2017


Jako mieszkańcy wsi cenimy sobie uroki życia pośród natury, czerpiemy z jej zasobów i cieszymy się wolnością oraz swobodą jaką daje nam wieś. Śpiew ptaków, bliskie towarzystwo zwierząt, bezkresne przestrzenie do spacerów i wędrówek tuż za płotem i swoja przestrzeń każdego dnia bez konieczności wielkich wypraw na plac zabaw. Swoisty azyl i raj na ziemi.
Nigdzie tak jak na polskiej wsi, nie widać tak wyraźnie zmian pór roku. Tu życie płynie zgodnie z nimi i jest im podporządkowane. Przyroda i ludzie stanowią idealną harmonię, choć prawdziwe gospodarstwa to już rzadkość, jednak mimo wszytko wielkomiejski pęd zabija ten odwieczny ład a wiejski spokój nadal mu sprzyja. Pięknie zobrazowała te nieustające zmiany Magdalena Kozieł-Nowak w swojej najnowszej publikacji wydanej nakładem wydawnictw Nasza Księgarnia. Ta książka to miesiąc po miesiącu, w malowniczy sposób przedstawione kolejne miesiące życia pewnej zamieszkującej wiejskie tereny rodzinki. To aż 14 rozkładówek w wielkim formacie, kipiących kolorem i ruchem. 
Jak zwykle w tej serii książka poza nazwami miesięcy i pierwszą rozkładówką z przedstawieniem postaci milczy, jednak tylko jeżeli chodzi o tekst, bo obraz przemawia i to pełną parą. Młody obserwator "czytelnik", może śledzić perypetie rodziny Państwa Listków, a dzieje się tam nie mało. Każdy ma swoje obowiązki, wszystko ma swoja kolej ale praca na wsi sprawia jednocześnie dużo frajdy i satysfakcji dlatego też mieszczuchy ściągają do gospodarstwa, ceniąc sobie zdrową żywność jak in świeże powietrze.Pierwsza rozkładówka jak to było we wszystkich książkach z cyklu "Rok..." to przedstawienie postaci. Poznajemy wszystkich których spotkamy w książce, nie są to tylko mieszkańcy wsi ale wszelkie osoby jakie przez karty się przewiną. Możemy śledzić każdą z nich z osobna, idąc przez miesiące, albo wybrać jeden z setek tysięcy sposobów na wertowanie książki za każdym razem inaczej i za każdym razem wypatrując kolejnych ciekawostek i śmiesznych sytuacji. 
Jak to na wsi zawsze się coś dzieje, jest dużo, ludzi zwierząt i huk pracy praktycznie o każdej porze roku. A choć praca lekka nie jest to przeważnie jest przyjemna i daje moc satysfakcji, coś o tym wiem. Jest czas na wszystko także na śmiech, dobrą zabawę, świętowanie i święty spokój :)
Piękne oddanie uroków polskiej wsi, polecam wszystkim mieszczuchom i nie tylko :) 

autor Magdalena Kozieł-Nowak
forma wydania: książka papierowa 
oprawa: twarda
ilustrator: Magdalena Kozieł-Nowak
rok wydania: 2017 
liczba stron: 28 
format: 231 x 310 mm 
przedział wiekowy: 0-6 
Książkę znajdziecie już na stronie Wydawnictwa Nasza Księgarnia

A może spodoba Ci się także

1 komentarze

  1. U nasz szału na tego typu książeczki nie było a ich fenomen odkryłam niedawno gdy mój Siostrzeniec nas odwiedza :-)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.