Układanki lewopółkulowe - trójkąty

by - stycznia 20, 2016

  Centrum Metody Krakowskiej posiada w swoim asortymencie wiele ciekawych i realnie edukacyjnych pomocy. Wiele z nich bazuje na wzorcach które są niezbędne do nauki czytania i pisania - co bardzo ułatwia dzieciom późniejsze etapy nauki. 

My akurat pracujemy na wszystkim jednocześnie. Czytamy, liczymy, układamy, najmniej na razie piszemy. Żebyście nie odnieśli mylnego wrażenia, że nic innego nie robimy, tylko całymi dniami się edukujemy, to całe nasze naukowe zajęcia dzienne trwają przeważnie 15-45 minut. W zależności od tego jak bardzo się Wojtkowi spodobają moje pomysły i na ile ma ochotę. Zawsze się znajdzie coś co akurat go zachęci. 

Do układanek nie trzeba go przeważnie namawiać, chętnie robił by ich dużo, ale ja lubię technikę ucięcia zanim się znudzi, wtedy podczas kolejnego podejścia do danej pomocy zapał jest równie wielki. 

Dziś zapraszam Was na recenzję ostatniej układanki od CMK jaką posiadamy w naszej kolekcji. Cała trójka stanowi świetny zestaw do edukacji domowej. My sobie lubimy mieszać, np układać po jednej układance z każdego pudełeczka. Poprzednie wpisy znajdziecie TUTAJ i TUTAJ 

Dziś zapraszam na recenzję trójkącików:

Układanki lewopółkulowe TRÓJKĄTY
Pomoc służy do stymulacji lewopółkulowego przetwarzania sekwencji wzorów. Polecana szczególnie dla dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej, zagrożonych dysleksją oraz dzieci dwujęzycznych.

My nie posiadamy żadnej z powyższych dysfunkcji, nie należymy też do rodzin dwujęzycznych a jednak układanki bardzo polecam, bo są znakomitą pomocą również dla wszystkich dzieci (i nie tylko). Ciekawą, zimującą, wciągającą i przynoszącą (zupełnie przy okazji) niewymierne korzyści.

 Pomoce są wszechstronne i rozwijają wiele aspektów działając wielokierunkowo. CMK to strona skierowana zarówno do terapeutów i nauczycieli jak i do rodziców, dziadków, opiekunów zajrzyjcie tam a się przekonacie. 

Stymulacja lewej półkuli mózgu jest istotna ponieważ wpływa na - naśladowanie, kontynuowanie, uzupełnianie sekwencji i szeregów, wskazywanie relacji, naśladowanie symbolicznych, linearnych, sekwencyjnych wzorów z klocków.

Zestaw zawiera :
- 19 trójkątów tekturowych (niebieskich, zielonych, czerwonych i połówkowych w dwóch wersjach)
- instrukcja łatwa (z konturami) - 37 wzorów
- instrukcja trudna (bez konturów) - 37 wzorów








WZORY - TABLICE
"Ułóż tak jak na rysunku"
Bardzo Ważne !!! Wzory układamy nie na wzorniku a obok !!!
Pokazujemy dziecku wzór w książeczce, podajemy dziecku tyle klocków ile potrzeba aby wzór ułożyć. Pamiętamy aby wzór układać od lewej do prawej i z góry na dół.
Oczywiście w książeczce trudność jest stopniowo podnoszona.
Fantastyczna pomoc na długi czas.
Można pracować od początku do końca na książeczce łatwiejszej a potem wprowadzić trudniejszą lub trudniejszą wprowadzać również stopniowo po opanowaniu przez dziecko prostszego etapu z książeczki z narysowanymi trójkącikami.

Sporym utrudnieniem i niezłą łamigłówką dla początkujących układających jest to, że połówkowe (zielono czerwone) trójkąty są w dwóch wersjach. Stąd gdy dziecko nawet widzi, że ma wykorzystać trójkącik połówkowy musi jeszcze dobrze przemyśleć kwestię który wybrać. Jeżeli jest to zbyt trudne polecam rozdzielić trójkąciki połówkowe aby różnica była jasno widoczna.







WZORY - ĆWICZENIA PAMIĘCI
"Zapamiętaj i ułóż to co ja"
Bawimy się jak wyżej z tą różnicą, że dziecko może układać z książeczki lub ze wzorów ułożonych przez nas. Jeżeli wybierzecie drugą opcję to należy pamiętać że liczba trójkącików jest ograniczona. Zadanie dziecka najpierw polega na zapamiętaniu tego co ułożył dorosły, czy przedstawia wzór w książce, a następnie wzór jest zakrywany i dziecko ma go odtworzyć z pamięci.
To ćwiczenie polecam również dorosłym, bo znakomicie rozwija pamięć i mózg pracuje na pełnych obrotach. A kolejna korzyść jest taka, że dziecko się cieszy, że wymyśla zadania rodzicowi, a jak ten rodzic sobie nie zawsze z nim poradzi o już w ogóle jest fun :P


A może spodoba Ci się także

4 komentarze

  1. Ale mnie kusisz tymi układankami ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam warto mam je w domu czasami sama je układam

    OdpowiedzUsuń
  3. Dla jakiego wieku?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma podanych limitów wiekowych ale wg mnie wersję prostszą można zacząć ćwiczyć z 4-5latkiem, ja z 6 latkiem działamy już na trudniejszym poziomie :)

      Usuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.