O Mszy Świętej i Poście - książki

by - października 29, 2016


Książki dziś opisywane trafiły w moje ręce przypadkiem. Albo raczej byłoby tak gdybym... wierzyła w przypadki :) Kiedy wybierałam się z Wojtusiem do szpital na zabiegu wrzuciłam te dwie bardzo cieniutkie książeczki do torby bo wiedziałam, że będę potrzebowała czegokolwiek aby zająć czas i myśli. Połknęłam je obie w godzinę a rozważanie ich treści towarzyszy mi nieustannie. Podsumowując ten krótki wstęp bardzo się cieszę, że takie "przypadkowe" wydarzenia mają miejsce w moim życiu.

Najpiękniejsza Msza mojego życia
autor: s. Emmanuel Maillard
wydawnictwo: Promic
  oprawa: miękka
format: 104 x 200 mm
liczba stron: 48
Zakładam, że skoro dotarłeś do tego momentu w moim poście jesteś człowiekiem wierzącym, gdybyś nim nie był zapewne ze względu na sam tytuł postu, nie wcisnąłbyś "czytaj dalej". Ponieważ wierzysz mogę też założyć, że uczestniczysz we Mszy Świętej. Jednak czy jesteś tam całym sobą czy tylko ciałem? 
Czy zdarza Ci się uciekać i błądzić myślami budząc się co jakiś czas i wykonując trochę bezwiednie i bez dogłębnego przeżywania i przemyślenia kolejne czynności i wypowiadając znane na pamięć słowa nawet nie próbując zrozumieć ich treści? Czy zdarza Ci się rozglądać, oceniać, krytykować, porównywać, podziwiać obcych, znajomych, dzieci, spóźnionych czy też księdza ? Czy zdarza Ci się spoglądać na zegarek ? 
A być może czujesz, że Msza jest niezwykle istotna w twoim życiu i bardzo byś chciał przeżyć ją właściwie ale nie do końca wiesz jak ?

Ta książka ukazuje sedno i meritum. Nie daje nam gotowych rozwiązań ale otwiera oczy i miejmy nadziej serca. Porusza i wyjaśnia, bardzo prosto i intuicyjnie. Mnie uświadomiła dodatkowo, że istotę Mszy powinno się tłumaczyć już dzieciom, bo z nieświadomych dzieci wyrastają jeszcze bardziej nieświadomi dorośli i ten brak wiedzy niestety z pokolenia na pokolenie się pogłębia. 48 stron które wiele nam oprzytomnią, pozwoli przerwać ten martwy ciąg, ożywić wiarę i narodzić się zrozumieniu.

Siostra Emmanuel Maillard, Francuzka ze Wspólnoty Błogosławieństw, od 1989 roku mieszka w Bośni-Hercegowinie.

Po sukcesie książki Medjugorie. Wojna dzień po dniu stała się znanym na całym świecie świadkiem objawień. Tekst tej broszury to konferencja spisana i zredagowana przez siostrę na temat znaczenia Mszy św. w orędziu Królowej Pokoju.
Wyzwolenie i uzdrowienie przez post
autor: s. Emmanuel Maillard
tłum: Beata Breiter
wydawnictwo: Promic
rok wyd.: 2014
ISBN: 978-83-7502-469-2
oprawa: broszurowa
format: 110 x 180 mm
liczba stron: 64


Ta lektura była dla mnie wyjątkowo trudna. Jak niezwykle ciężko czytać książkę, rozumieć powagę sprawy i czuć jak wiele więzów trzyma nas w niewoli a jednocześnie nie potrafić lub raczej nie chcieć (czy też jedno i drugie) się ich pozbyć. Świat coraz mocniej przywiązuje nas do rzeczy, do materialnych spraw, do ludzi, do tego co tu i teraz, jednocześnie więzi nas i sprawia, że nie potrafimy być prawdziwie wolni. W dużej mierze pokazuje nam to również książka niedawno przeze mnie opisywana "Za pięć godzin zobacze Jezusa".
Post od zawsze był obok modlitwy drogą do wyzwolenia, uzdrowienia, pomocy innym, odkupienia grzechów, wołaniem o pomoc. Jednak teraz jest bardzo rzadko obecny w życiu chrześcijan. Msza święta, modlitwa, miłosierdzie jest powszechne ale post...
Autorka zdaje sobie sprawę jak trudne wobec dzisiejszych realiów jest realizowanie postu, jednak wie też z własnych doświadczeń i licznych świadectw jak wielkim jest dobrodziejstwem. Choć jak pisze nie wymiernym i nie nagrodzonym częstokroć namacalnie za życia, tym bardziej ciężkim i trudnym do podjęcia. 
Siostra pokazuje różne ciekawe aspekty postu, podpowiada jak działać, od czego zacząć naprawdę ciekawy przewodnik po poście zarówno praktyczny jak i duchowy.

Czym jest post? Pytanie tylko pozornie jest proste, gdyż praktycznie o poście już chyba zapomnieliśmy. W tej niewielkiej książeczce Autorka zachęca nas do powrotu do tej owocnej bardzo praktyki duchowej. Jest jednak świadoma, iż nie jest to łatwe. Post sprawia bowiem, iż dokonują się niezwykłe rzeczy, których tak bardzo każdego dnia potrzebujemy...


Trudne ale warte uwagi książeczki które na długo pozostają w myślach :)

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.