Jesienne nowości - czytam sobie

by - października 06, 2016


Wakacyjny czas był czasem przestoju czytelniczego w naszym domu, czytaliśmy mało i rzadko więc nie posunęliśmy się znacząco w umiejętnościach. Dlatego też strasznie ucieszyły mnie kolejne dwa tytuły jakie przybyły do nas z serii CZYTAM SOBIE. W ramach krótkiego przypomnienia czym jest seria można zajrzeć TUTAJ, szerzej opisywałam tam co i jak. W skrócie jest to szereg książeczek na 3 poziomach wtajemniczenia czytelniczego, który ma za zadanie wprowadzić młodych ludzi w świat czytelnictwa na odpowiednim dla nich poziomie, jednocześnie nie zaniżając przy tym tematyki lektur. Bo koniec końców 5-7 letni człowiek który zaczyna czytać nie koniecznie chce odkrywać jakiego kota ma Ala i kim był As. Natomiast kim był Kopernik albo co piszczy w kraju Polan to już zupełnie inna bajka. 
Oba przedstawione dziś tytuły należą do poziomu pierwszego, który zawiera jedynie słowa składające się z 23 podstawowych głosek a w książce jest od 150 do 200 słów.  
W praktyce na jedną stronę wypada jedno zdanie lub dwa króciutkie i dziecko nawet nie czytające płynnie tak jak moje, bez większych trudności podejmuje się czytania. Wojtko dla naklejki jest w stanie pokonać wewnętrzne niechęci i przejść przez całość za jednym zamachem. Otwarcie mówię, że naklejki z końca książki, w dodatku takie do których nie ma dostępu młodsza siostra mają wielką moc sprawczą i motywują jak nic innego !


Anna Czerwińska-Rydel
Seria wydawnicza Czytam sobie
Bohater / Program wydawniczy Czytam sobie
Ilustrator Katarzyna Bajerowicz
Oprawa MIĘKKA
Liczba stron 32
Wiek dzieci 3-7 lat
Wojtuś po raz pierwszy poznał postać Kopernika. Przy okazji przybliżyłam mu nieco terminy takie jak astronom oraz teorie geo i heliocentryczną. Książka przedstawia nam jego postać, jego już istniejącą w dzieciństwie potrzebę poszukiwania, pytania oraz obserwacji. A także odkrycie którego dokonał dzięki swej ciekawości świata a nawet kosmosu i które rozsławiło jego imię w całym świecie.
Zofia Stanecka
Seria wydawnicza Czytam sobie
Bohater / Program wydawniczy Czytam sobie
Ilustrator Magdalena Kozieł-Nowak
Oprawa MIĘKKA
Liczba stron 32
Wiek dzieci 3-7 lat

O Polanach już rozmawialiśmy sobie nie raz i nie raz czytaliśmy. To znaczy zawsze czytał ja a Wojtko słuchał, tym razem role zostały zamienione. Dzięki tej opowieści młody czytelnik przenosi się w czasy Mieszka I i może odkryć jak wyglądało życie przeciętnych ludzi w tych czasach. Jak to było w dawnej Polsce i jak radzili sobie na co dzień nasi przodkowie. Jak zwykle wkradnie nam się podczas lektury kilka nowych słów, pojęć terminów i powodów do dalszej dyskusji i rozmowy :)
Przy okazji możemy też podziwiać bardzo urokliwe i przyjemne ilustracje Pani Magdaleny Kozieł-Nowak.Seria CZYTAM SOBIE wciąż rośnie w siłę, co ogromnie mnie cieszy, bo każdy nowy tytuł to nowe umiejętności czytelnicze, nowe odkrycia, nowe wyzwania i rosnący zapał aby samodzielnie czytać kolejne książki. Mam nadzieję, że na jakiś czas uda nam się przejść choćby na raty o jeden stopień wzwyż :)

A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. świetmne ta o Polanach czuje ze zaciekawiłaby moja 4 latke lubi jak jej opowiadam jak np dawniej sie robiło czesto jej opowiadam jak u babci sie pracowało:)Monika Flok

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.