Uwaga wilk i inne bajki Ezopa

by - października 12, 2016


Bajki Ezopa najprawdopodobniej zna każdy z nas, choć mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Taka na przykład opowiastka o zuchwałym króliku który przegrywa wyścig z żółwiem lub o lekkomyślnym koniku polnym który labował całe lato a kiedy nadeszła sroga zima zwrócił się o pomoc do mrówki z której naśmiewał się gdy ciężko pracowała by przetrwać ciężkie czasy.  Ezop to jeden z najstarszych bajkopisarzy i choć oryginalne utwory się nie zachowały, zostały one wydane w wielu rożnych wersjach, przekładach a nawet bajkach animowanych. Aktualne od ponad 2000 lat, nadal cieszą się wielka popularnością.Krótkie, proste i trafiające w sedno. Obnażające ludzkie słabości, przywary, wady i zawsze z jakże trafnym morałem. Dawały do myślenia prostym ludziom i tym z najwyższych sfer społecznych, zachwycały przeciętnych zjadaczy chleba jak i wybitnych filozofów. Co ciekawe dawniej te utwory były dedykowano głownie dorosłym odbiorcom, dziś można je spotkać w książkach takich jak ta, kierowanych do dzieci.
Książka którą dziś widzicie jest świetną forma pośrednią, która trafi zarówno do małego jak i dojrzałego odbiorcy. Krótkie historyjki, po części w formie dialogu i zabawne, proste w formie ilustracje a także często zwierzęcy bohaterowie. Dzieci z pewnością chętnie posłuchają mądrości Ezopa a i my rodzice z nich skorzystamy. Bardzo dobrze, że przy niektórych bajkach postanowiono zamieścić ramkę z zawartością pod tytułem "co Ezop miał na myśli". Zdarzają się bowiem opowiastki w których taka notka bardzo rozjaśnia czasem trudną do przełożenia na współczesność sytuację.

Bajki w nowej interpretacji, dostosowane językowo do dzisiejszych czasów, dotykają wielu stale aktualnych aspektów. Ezop trudne do przyjęcia prawdy o nas samych sprytnie skrył pod postaciami zwierzęcych bohaterów. Ten zabieg sprawił, że dużo prościej czytać opowiastki nie odnosząc ich do siebie osobiście a za razem to co się powinno gdzieś tam z tyłu głowy zostanie zinterpretowane. Zachłanność, zadufanie w sobie, chciwość, pycha, brak rozwagi i cierpliwości a także lekkomyślność to tylko cześć wad jakich dotykają bajki. Bohaterowie Ezopa to mistrzowie ciętej riposty.

Niezwykły dar obserwowania i dostrzegania jakim został obdarzony autor bajek, ich satyryczny charakter i zwięzła forma pozwoliły mu zdobyć wielka i niesłabnąca popularność. "Uwaga, wilk! i inne bajki Ezopa" poza bajkami w książce znajdziecie też krótką biografię Ezopa. Bardzo spodobał mi się ten pomysł gdyż jak się okazało postać Ezopa nie była mi w zasadzie znana poza tym iż kojarzyłam go z kilkoma opowiadaniami. Tym czasem mój 5,5 latek już wie kim była ta postać i jak bardzo się zasłużyła w dziejach bajkopisarstwa. Wydanie jest bardzo klimatyczne, twarda oprawa, nieduży format, proste szkicowe wypełnione delikatną barwą ilustracje, fajnie graficznie rozwiązane rozmieszczenie tekstów. Bardzo podoba mi się też jakość papieru, no i duża czcionka dzięki czemu nawet Wojtuś może najprostsze teksty przeczytać samodzielnie. Przyjemność i refleksja :)
Polecam do wspólnego czytania i rozmowy :)
interpretacja bajek Ezopa w wykonaniu: Cristobal Joannon
ilustracje: Agata Raczyńska
wydawnictwo Nasza Księgarnia
Warszawa 2016
liczba stron: 64

A może spodoba Ci się także

1 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.