Matematyka ze starszakiem

by - stycznia 30, 2017


Dziś kolejna odsłona projektu Dziecko na warsztat - tym razem na tapecie folia - u nas temat podjęty nieco okrężnie bo ową folią jest folia do laminowania :D
Tym razem nie jest bowiem plastycznie a za to edukacyjnie i matematycznie. 
Na własne i dzieci potrzeby stworzyłam bowiem dwa matematyczne zestawienia które pomagają nam usystematyzować wiedzę i ja upłynnić. Dziś dla większego ładu pierwsza część czyli matematyka ze starszakiem. W poście krótki opis stworzonych przeze mnie kart a pod koniec możliwość pobrania całości materiału.

1) Mniejsza - większa 
Zabawa polega na umieszczeniu cyfry na jednym z bałwanków i uzupełnieniu pozostałych według kolejności.
Np dajemy na ostatniego bałwanka 6, dziecko ma dołożyć na pierwszego cyferkę 4 a na drugiego 5. Powstaje układ 4,5,6.


2) Dopełnienie
Dziecka zadaniem jest wpisanie w kółeczka takich dwóch składowych aby wynik wynosił 10. 
Możemy też bawić się tak że pierwszą cyferkę wpisujemy my dziecko poprzez odejmowanie lub dopełnianie do 10 szuka drugiej cyferki. 

Podobne zadanie ale bardziej złożone gdyż tu 10 musimy stworzyć z 3 składników.

3) Piramidki - choineczki
W pierwszym rzędzie my lub dziecko wpisuje cyferki a następnie dodaje a wynik wpisuje w pole łączące dwie dodawane składowe i tak aż dojdzie na sam szczyt. 

I wersja trudniejsza z dodatkowym piętrem.

4) Bystre oczko
Zadaniem jest zliczenie poszczególnych elementów i wpisanie liczby pod obrazkiem w tabelce na samym dole.

5) Reniferki
Do tej zabawy poza karta potrzebujemy jeszcze 2 kostek. Ja umieściłam je w pudełeczku dzięki czemu nie latają po całym pokoju. Zabawa polega na rzuceniu kostkami, wynik z jednej i drugiej kostki wpisujemy w rogi renifera a wynik dodawani ich obu wpisujemy w nos. 6) Bombki
Tu zadanie odwrotne do poprzedniego. Znów rzucamy kostką tym razem jedna i wynik rzutu wpisujemy w górną bombkę, następnie rozdzielamy ów wynik na dwie składowe. Oczywiście ogranicza nas to do rozdzielania liczb wyłącznie do 6 więc można bawić się też bez kostki i wpisywać liczby dowolne. 


7) Światełka
Tu mamy trzy karty dwie z cyferkami gdzie trzeba uzupełnić lampki a jedna karta jest pusta więc można wpisać dowolne liczby.

8) Dodawanie przez odejmowanie 
Początki początków w tym wymiarze u nas ale dopiero wprowadziłam Wojtusiowi ten rodzaj zadań więc na karcie znajdziecie dopiero wstęp.  Są to zadania typu "ile trzeba dodać do 1, aby uzyskać 3".


9) Łańcuch +/-
Tu mamy choineczkę z łańcuchem na którym wpisana jest pierwsza cyferka a potem kolejne zadania. 


10) Choinka z bombkami
Zaczynamy od umieszczenia na szczycie choinki gwiazdy z cyferką. Następnie zadaniem dziecka jest ubranie choinki w bombki które posiadają na sobie sumę bądź różnicę której wynikiem jest cyferka z gwiazdki. Oczywiście polecam ograniczyć liczbę bombek a nie podawać dziecku wszystkich bo jest ich stanowczo za dużo. 11) Mikołaj
To mamy wolną kartę którą możemy wykorzystać w dowolny sposób.
Ja na przykład wpisuję 2+2 a Wojtko kładzie w mikołajowym worze 4 guziki. 
Wpisuje podobnie odejmowanie 8-2 a Wojtuś kładzie 8 guzików i wyjmuje z nich 2.


12) Puzzle 
Z liczbami od 1-22

13) Jeden wynik, różne działania
W środku mamy np cyferkę 3 do której dochodzi kilka odnóg, zadaniem dziecka jest wymyślenie działań które dają nam taki wynik tj. 1+2, 3+0, 4-1.
Za miesiąc w projekcie zmierzymy się z tkaninami a za kilka dni matematyczna książeczka dla maluchów które dopiero wkraczają w świat cyferek od 1 do 5 a także inne zadania na spostrzegawczość.

 POBIERZ
Klikając na powyższy napis przeniesiecie się do pliku przygotowanego dla Was, każda z tych kart jest moim dziełem, dlatego proszę uprzejmie o korzystanie z kart tylko na własne potrzeby. Stworzenie tych pomocy zajęło mi nie mało czasu i z radością przekazuje je dalej, licząc na uczciwe podejście do tematu i nie rozpowszechnianie pomocy jako swoich a tym bardziej nie czerpanie z tego korzyści finansowych.
Z góry przepraszam za pomyloną kolejność kart jak tylko stworzę uporządkowany plik to podmienię link.

A co inne mamusie wymyśliły w temacie FOLIA ?
Zapraszam

Dziecko na warsztat Namaluj mi Latorośle Borsuczkowo Nasza szkoła domowa I&K w domowym zaciszu Jake, jeże nici i inne takie Animart - animacje z twojej bajki Tymoszko Dzwoneczkowa Karolowa mama Co robi Robcio Dzika Jabłoń Gugusiowo Cały świat Karli Elena po polsku WorldSchool Explorers Igranie z Tosią Świat Tomskiego Ina i Sewa On ona i dzieciaki Czytoczary Kreatywnie z dzieciakami Kreatywna dżungla Mama Aga sztuka i dzieciaki Więc bawmy się My home and heart Myshowelove Słowo mamy Kusiatka Zakręcony Belfer Kreatywna mama Kreatywnym Okiem Pomysłowe Smyki Kreatywnie w domu Kinderki Jej cały świat

A może spodoba Ci się także

11 komentarze

 1. Patent z kostkami do gry-Wykorzystamy. Wiele zadań nam się spodobało,skąd bierzesz te pomysły? Cały warsztat sumiennie wykonany

  OdpowiedzUsuń
 2. super, to coś dla nas...ostatnio KArol zapaał miłością do matematyki! heh, podpatruje pomsły:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Ale swietne!! Ile lat ma Wojtuś? Sądząc po rączce za stary nie jest ;) a wykonuje już całkiem zaawansowane działania matematyczne!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie karty są świetne, ale najbardziej podobają mi się reniferki!!!

  OdpowiedzUsuń
 5. I my lubimy naukę poprzez zabawę :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nauka przez zabawę(y)- najlepsza! Świetne pomoce przygotowałaś dla Wojtusia...oczywiście chętnie skorzystamy z szablonów, za co dziękujemy <3 Jesteście MEGA!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. super pomysł na naukę i zabawę z dziećmi :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Cudnie, matematyka w takim wydaniu jakie lubimy najbardziej, przez zabawe!

  OdpowiedzUsuń
 9. fantastyczne pomoce serdecznie dziękuję pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.