Paleta - Wyprawka przedszkolaka

by - stycznia 03, 2017


Paleta ciekawiła mnie od dawna, z opisów wynikało, że poniekąd jest podobnym rozwiązaniem do systemu PUS (pisałam o nim TUTAJ, TUTAJ i TUTAJ), jednak wizualnie dużo ciekawszym. Wielobarwna, drewniana przyciągała mnie i wreszcie dopięła swego. Zabawka przyjęła się od pierwszej chwili w której zjawiła się w naszym domu. I choć na pierwszy ogień poszła Wyprawka Przedszkolaka na którą Wojtko jest już zadecydowanie za duży, to za każdym razem kiedy wyciągam paletę jest kłótnia o to kto pierwszy się bawi ! I tu już możecie wyczytać o źródle sukcesu. Jakiekolwiek na palecie nie ostanie położone zadanie, nadal jest ona przypisywane pod kategorie zabawa ! Dlatego już mam listę zestawów bardziej dostosowanych do Wojtkowego poziomu aby korzystać z tej frajdy i z tego zapału wykorzystując pełen potencjał jaki daje.  Paleta jest to system edukacyjny, w którym dziecko może samo kontrolować czy popełnia błędy i to jest rozwiązanie równie genialne jak w systemie PUS. Dziecko nie potrzebuje rodzica gdyż samo jest w stanie się kontrolować. 
Czym jest paleta ? Jak się bawimy ? Dla jakiej grupy wiekowej jest proponowana?
Zapraszam...Wiek
Paleta to system kierowany do dzieci w wieku 3-10 lat. Czy się z tym zgadzam?
Jestem mamą 3 latki z 31 sierpnia która z paleta pracuje około miesiąca. Jeżeli chodzi o poziom zadań są one dla niej idealne. Wyprawka przedszkolaka to w mojej opinii poziom 3-4 latka, jedne zadania są całkiem proste inne trudniejsze, jest różnorodność i możemy sobie dostosować wszystko do wieku naszej pociechy. Z tego samego powodu paleta przedszkolaka jest rewelacyjna jako początkowy zestaw. Bo pozwala w przystępny i przyjemny sposób wytłumaczyć dziecku system oraz to jak działa. I tu druga część odpowiedzi jeżeli chodzi o układanie krążków Alusia nadal nie jest samodzielna. Są chwile, że radzi sobie całkiem nieźle ale są i takie kiedy się zapętli i w związku z tym zawsze bawimy się razem. Jeżeli chodzi o Wojtka, pojął zasadę w lot i nie potrzebuje absolutnie nikogo aby szaleć, osiągając sukces za sukcesem. 
Nie wiedział jednocześnie zestawów dla starszych dzieci więc do nich nie mogę się odnieść.

Co otrzymamy po kupieniu  "Palety - wyprawka przedszkolaka
W zestawia mamy drewnianą podstawę, krążki i 12 tarcz z zadaniami (oraz 2 tarcze blanko) koszt to około 64 zł. Kiedy zaopatrzymy się w taki zestaw będzie on rósł wraz z nasza pociechą a kolejne wydatki będą już znacznie niższe gdyż klocki pasują do wszystkich tarcz a każdy z zestawów to 19,50 zł.
Dzięki temu bazę czyli drewnianą podstawę i krążki, możemy wykorzystywać na kolejnych etapach nauki czy też jeżeli posiadamy dzieci w różnym wieku. Całą ofertą systemu edukacyjnego Paleta TUTAJ.

 W palecie przedszkolaka zagadnienia są bardzo różne - kolory, kształty, poszukiwanie par czy szukanie różnic i podobieństw.
Na czym polega zabawa ?
Otóż choć na pierwszy rzut oka może być to nieczytelne zasada, jest ona całkiem prosta choć dla kilkulatków nie tak od razu. Mamy 12 klocków, 6 pełnych oraz 6 z dziurka. Każda tarcza zawiera w swoim centrum 12 obrazków a każdy z nich ma przyporządkowany jeden z tych krążków. Z kolei na obwodzie tarczy mamy przedmioty które są odpowiedzią. Kiedy cała paleta jest  pełna wystarczy odwrócić tarczę do drugą stronę aby sprawdzić trafność wszystkich odpowiedzi. Niema mowy o złym ułożeniu tarczy. Bowiem dwa drewniane kołeczki pozwalają na jej ułożenie tylko w jednej właściwej pozycji.
Na początku dziecku dość trudno jest zrozumieć zasadę, zwłaszcza jeżeli jest to dziecko z dolnej granicy wiekowej. Z czasem wszystko robi niemalże odruchowo. Warto zacząć od najłatwiejszych ćwiczeń, tak żeby dziecko pojęło reguły gry i odniosło pierwsze spektakularne sukcesy :)Całość jest bardzo kolorowa i zachęca do zabawy.
Tak sama paleta jak i tarcze.  
A dzięki systemowi te same zadania które nie sprawiają trudności w zeszytach ćwiczeń na palecie nabierają nowego wymiaru, wymagają koncentracji i skupienia.Paletę wykorzystują nauczyciele, terapeuci i rodzice praktykujący Edukacje Domową - nie dziwi to wcale, bo nic nie przynosi większych korzyści niż nauka przez zabawę. Paleta uczy konsekwencji, dążenia do celu, wytrwałości. Przez co kształtuje nie tylko nowe umiejętności ale i charakter  oraz hart ducha.
Paleta daje dużą satysfakcje i podnosi pewność siebie. Motywuje do działania dzieci w rozmaitym wieku. Bystrzakom daje możliwość wykazania się, a dzieci mniej zdolne podciąga i pozwala poprawić wyniki w nauce. Trenuje też logiczne myślenie, pamięć, spostrzegawczość i uczy samodzielności.

Zestaw został stworzony przez wydawnictwo Epideixis.

A może spodoba Ci się także

4 komentarze

 1. Miałyśmy pożyczoną ale szalu nie robiła lena chyba już za duża na nia była i dla tego no wiec czekam na propozycje dla starszaków uwielbiam drewniane pomoce inspiruje się montessori i wiele pomocy mamy drewnianych wykonanych przez dziadka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak miałyście wersje dla przedszkolaków to pewnie że nie robiła szału, chociaż u Wojtka robi :P
   Ale Paleta to tez pomoce dla starszych dzieci, są tarcze do nauki czytania i matematyki fajne tez wydaje się być środowisko jak sprawdzę dam znać bo właśnie zamawiam :)

   Usuń
 2. Kiedyś miałam straszną chrapkę na Palete ale nie było funduszy... więc mówi się trudno :-(
  Za to miło patrzy się na Alusie w trakcie zabawy :-)

  OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.