Trening twórczego myślenia

by - stycznia 26, 2017


 Jeżeli macie dziecko w klasie I-III mam dla Was, coś naprawdę fajnego. Trening Twórczego Myślenia to zadania jakie uwielbiałam jako dziecko. Teraz niestety pomijane w edukacji dzieci a tak bardzo ciekawe i ponadto potrzebne. System który miał nauczyć dzieci łączenia faktów, dziedzin i myślenia nieszablonowego niestety zupełnie moim zdanie nie sprawdził się w praniu. Dzieci ogranicza się do myślenia i uczenia się pod testy i klucze, tym samym zawęża się rozwój i potencjał jaki posiadają. Kiedyś zadania kazały dzieciom, myśleć, kombinować, główkować, puszczać wodze fantazji, dziś każą im się wpasować w schematy.

Trening twórczego myślenia to 4 części. Są to pomoce skierowane do dzieci czytających i piszących. Głównie ze względu na fakt iż największa frajda w tym, aby te zadania robić samodzielnie. Pośredniczący rodzic zabiera dużą dawkę przyjemności.
Tu możecie znaleźć całe zestawienie zeszytów.


Karty są wyrywane, dość cienkie ale w wieku dzieci dla jakich przeznaczony jest zbiór zeszytów nie ma to już większego znaczenia. Różnorodność zadań jest ogromna, wystarczy prześledzić kolejne zdjęcia aby się o tym przekonać.  Autorką jest Danuta Klimkiewicz, która na swoim kącie ma wiele wspaniałych publikacji edukacyjnych. Dla dzieci ciekawych świata, odważnych, inteligentnych i potrafiących sobie radzić. Doskonałe publikacje również dla skrytych i nieśmiałych, bo tu mogą się wykazać i uwolnić swoje wnętrze.

Każda z książek zawiera przeszło  70 ćwiczeń, które zaskakują, budzą ciekawość i inspirują do twórczego i nieszablonowego działania. To książki stworzone po to by dziecko mogło odnaleźć i rozwijać uzdolnienia, ćwiczyć myślenie abstrakcyjne, uczyć się łamać stereotypy i budować samoakceptację.Danuta Klimkiewicz kładzie nacisk na rozwijanie twórczego myślenia, a dzięki temu lepszego odnajdywania się w codzienności. Zabawy słowem, szyfry, rebusy, kody, krzyżówki, znajomość frazeologizmów, kształcenie świadomości  językowej i jego niejednoznaczności. Nie zabranie tu zadań psychologicznych, które pozwolą dziecku odkryć siebie, swoje słabe i mocne strony, a także odnaleźć się w otoczeniu. Rysowanie, pisanie, łamigłówki, łatwe działania matematyczne, przyklejanie bo wszystko to urozmaicone jest dodatkowo kartą z naklejkami.
Fajny format A4, wyrywane karty które umożliwiając nam dawkowanie zadań. Na jednej stronie bowiem znajduje się od 1 do 3 poleceń. Rozwiązywanie ich dzień po dniu to przyjemna i szybka rozrywka a także niemały wkład włożony w rozwój naszych pociech.  Zeszyty są przejrzyste, klarowne i nie posiadają  dekoncentrujących elementów. Każdy obrazek jest uzasadniony wykorzystaniem go w ćwiczeniach. Zadania są zwykle humorystyczne i zachęcają, by rozwiązywać je z przymrużeniem oka.Ja najbardziej uwielbiam w tych zadaniach dowolność i poczucie sprawczości. Bardzo podoba mi się też przemyślana ilość miejsca do pisania. Nie jest go ani za dużo ani za mało. Poza tym jeżeli dziecko ma ochotę napisać więcej zawsze na całą tylną niezadrukowaną stronę :)
TRENING TWÓRCZEGO MYŚLENIA 

A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. Szkoda że Dusia poza pracami domowymi nie ma już chęci na takie dodatkowe ćwiczenia...

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.