Star Wars - Nowości Egmont

by - stycznia 03, 2017

W kinach pojawiła się kolejna część Gwiezdnych Wojen (plany kinowe wobec tego mamy już skrystalizowane) a więc podążając za ciosem również u nas Star Warsy nadal są w czołówce zainteresowań. Mimo tak naprawdę nieznajomości tematu, bo nie sądzą aby ten film mógł mieć jakiekolwiek pozytywne oddziaływanie na psychikę kilkulatka :P Tak czy owak rycerze walczący ze złem, miecze świetlne, roboty - nie trzeba wiedzieć o co chodzi aby ich uwielbiać.
Wydawnictwo Egmont wie co w trawie piszczy i jako pierwsze zawsze trzyma rękę na pulsie jeżeli chodzi o ekranizacja, bajki i animacje. Dziś Gwiezdne wojny w dwóch rożnych publikacjach, jedna dla najmłodszych fanów sagi drugie dla fanów ogółem, jest to bowiem kompendium wiedzy o postaciach Star Wars wszystkich jakie kiedykolwiek pojawiły się na ekranie. I od tej książki właśnie zacznę. Zapraszam dalej :)Książka jest fajnych dość małych rozmiarów. Nie jest to więc ogromna encyklopedia i wielkie tomiszcze. Dobrze się ja przegląda a każda rozkładówka to charakterystyka dwóch postaci. Bez względu na istotę i wagę jaką dany bohater ma w filmie jego opis to jedna strona książki. Charakterystyki tym samym są krótkie i zwięzłe. Informacji nie jest wiele ale dla przeciętnego młodego fana w moim uznaniu jest ich aż nadto. Dla fanatyków totalnych z pewnością encyklopedia ta nie będzie wystarczająca, zwłaszcza jeżeli chodzi o czołowe jednostki Star Wars. Tu wydaje mi się powinno nastąpić rozróżnienie i tym najważniejszym bohaterom można było śmiało dodać po jednej dodatkowej stronie opisu, faktów, ciekawostek. Tym bardziej, że większość każdej ze stron to fotografie.Odnośnie fotografii dobrze obrazują bohaterów a do każdej dodane są dymki które pozwalają na wyłapanie cech kluczowych. Choć i tu mam male zastrzeżenie niekiedy zaznaczone są rzeczy zbyto oczywiste jeśli nie nazwać ich zbędnymi tj pas z ekwipunkiem u Anakina, głowa Yody łysa od wieków, czy związane włosy które nie ograniczają pola widzenia u Qui-gon Jinna. Na każdej ze stron mamy boks ze statystykami (rasa, płeć, wysokość, broń, frakcja, strona po której stoi powiązanie z innymi postaciami itp.) i kilka innych z opisem postaci.
Jestem pewna, że książka wywrze spore wrażenia na rzeszach młodych ludzi którzy nie wchodzą w temat nazbyt głęboko. Z tego też powodu nie pokazuje jej na razie mojemu przedszkolakowi.  Wizualnie książka jest dopracowana doskonale. Twarda okładka, czytelny układ, spis treści oraz indeks ułatwiając wyszukiwanie postaci. 
Wyrusz w fascynującą podróż do galaktyki Gwiezdnych Wojen i poznaj zaludniających ją dzielnych bohaterów i groźnych złoczyńców. Poznaj całe mnóstwo osobliwych obcych, lojalnych droidów i paskudnych stworów. Niniejsze wydanie uzupełnione jest o postaci z Przebudzenia mocy i zawiera opisy ponad 220 bohaterów – od admirała Ackbara, aż po Zam Wesell.
Autor: Simon Beecroft
Seria wydawnicza Encyklopedia Postaci
Bohater / Program wydawniczy Star Wars
Ilustrator Disney
Oprawa TWARDA
Liczba stron 224
Wiek dzieci 8-12 lat
Tym razem mamy w mojej opinii do czynienia z książka dla młodszych dzieci choć na stronie wydawcy możemy zauważyć, że kategoria wiekowa obu publikacji jest dokładnie taka sama. Ze względu choćby na same ilustracje wydaje mi się, że wiek nie powinien być identyczny.

Książeczki z złotej biblioteczki są co prawda trudne językowo bo aby je rozumieć trzeba mieć blade pojecie o fabule i treści Star Wars ale mimo krótkich tekstów nie da się ubrać tych historii w zwykłe słowa bo Imperium Galaktyczne, karbonitowe wiezienie, gamorreńscy strażnicy, czasy Rebelii, durastalowe pancerze robotów to zwroty które ciężko zastąpić z myślą o dzieciach. Zresztą bądźmy szczerzy Gwiezdne Wojny to nie jest bajeczka dla przedszkolaków. 

Ilustracje nie mniej jednak są dużo przyjemniejsze i jeżeli miałbym wybrać coś dla najmłodszych stawiałbym właśnie na ten tytuł, dużo mniej realistyczny przez co łagodniejszy i mniej agresywny. Biblioteczka  zawiera sześć epizodów gwiezdnej sagi: Mroczne widmo, Ataku Klonów, Zemsta Sithów, Nowa nadzieja, Imperium kontratakuje i Powrót Jedi w zupełnie nowej odsłonie. Pięknie ilustrowane wydanie w eleganckiej oprawie to idealny prezent dla fanów Gwiezdnych Wojen.
A Wy lubicie Gwiezdne Wojny ?
Ja pozwoliłam się wciągnąć :)

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.