Spotkanie z przyrodą - Zwierzęta i Rośliny

by - stycznia 07, 2017


Mamy wiele przewodników i albumów o zwierzakach ale zawsze są ogólnikowe nastawione na faunę a czasem też florę całego świata. Nawet jak są podzielone na kontynenty, nie zagłębiają się w temat zanadto i sprowadza się to do przedstawienia co bardziej znanych, ciekawych i fascynujących gatunków. Tym czasem w naszych lasach, łąkach i okolicy jest moc zwierzaków które widzimy i chcemy znać, chcemy rozróżniać. Podobnie jest z roślinami, krzewami, drzewami, kwiatami, trawami. Dlatego już dawno rozglądam się za ciekawym tytułem wydawniczym i na Targach Książki w Krakowie go znalazłam. W dodatku jak się okazuje w bardzo atrakcyjnej cenie. Koniec końców 39 zł za takir kompendium to w mojej opinii bardzo atrakcyjna cena.
Jako, że książka jest prawdziwym bogactwem i skarbnicą wiedzy, gdzieś należało uciąć koszty przez co zapewne ma dość mały format i miękką okładkę. Nie mniej jednak, za większe książki trzeba dać kwotę 2-3 razy wyższą, więc wolałam ten kieszonkowy format zwłaszcza, że merytorycznie jest przygotowany doskonale. Radość i długie godziny jakie spędzamy na tej lekturze wszyscy, ile nas jest w domu, zdecydowanie potwierdzają słuszność mojego wyboru.
Dla dorosłych, młodzieży i dzieci. Książki niezbędne w każdej biblioteczce. Dwa niezastąpione przewodniki do rozpoznawania popularnych rodzimych zwierząt, roślin zielnych, drzew i krzewów.
Dla każdego miłośnika rodzimej przyrody. W tej książce najfajniejsze jest to, że autorzy pogrupowali i umieścili na danej stronie zwierzęta czy też gatunki bardzo do siebie podobne, zwłaszcza wyglądem zewnętrznym. Wojtuś bardzo dużo przyswaja i już po pierwszych dwóch rozkładówkach, umiał wymienić zwierzęta zrzucające poroże i te które tego nie robią. 
Dla mnie samej ta książka jest niezwykle odkrywacza. Zawsze chciałam dopaść taką publikację w swoje ręce.  Ponad 900 gatunków zwierząt. Pasjonujące opisy, ciekawostki i fakty o ich życiu w ich naturalnym środowisku. Wstęp jest równie ciekawy jak wnętrze książki choć nie dla 5,5 latka nie mniej jednak jest świetnym wprowadzaniem. Mamy tu opis regionu jakim jest środkowa Europa, oraz kolejno opisane cechy i ważne informacje odnoszące się do: 
Kręgowców (rozłożonych na ssaki, ptaki, gady i płazy, ryby) oraz bezkręgowców (stawonogi, mięczaki, pierścienice, szkarłupnie). Po tym wstępie przechodzimy do meritum. Opis każdego zwierzaka podzielony jest na:
1) Nazwę polską i łacińską
2) Zwierze w liczbach (długość, masa, rozpiętość skrzydeł itd.)
3) Cechy: charakterystyczne cechy wyglądu
4) Występowanie
5) Warto wiedzieć - tu zawiera się to, co dla mnie jako mamy maluchów najciekawsze i najwartościowsze. O każdym zwierzaku napisane jest to co warto wiedzieć . To co warto zapamiętać.
Cudowne jest też to, że w książce nie ma ilustracje a piękne zdjęcia. 
Choć małych rozmiarów doskonale obrazują zwierzęta w ich zwyczajowym środowisku.Atrakcje książki nie kończą się na opisach samych zwierzaków. 
Odnajdziemy tu też takie działy jak:
- Ssaki jako budowniczowie
- Ślady dużych ssaków
- Gniazda ptaków
A w opisie mięczaków moc cudownych muszli, których mamy rzesze w naszej domowej kolekcji i zawsze ciekawiło mnie do kogo te cudeńka należą. 

Teraz Wojtek z Alą z każdym znalezionym w domu pajączkiem biegnie do książki i sprawdza go jakiego gatunku należy. A co dopiero będzie się działo wiosną i latem !Rośliny to książka która na razie mniej interesuje moje dzieci, jednak mnie nawet bardziej niż część o zwierzętach. Fascynująca podróż po świecie fauny, której gąszcz za oknem a która dla nieświadomego obserwatora zlewa się w jedno. Tym czasem wokół nas jest moc ziół i pożytecznych zielsk które warto znać i umieć odnaleźć. W tej publikacji znajdziecie ponad 700 gatunków roślin rodzimych na barwnych fotografiach. Rośliny zielne, drzewa, krzewy i krzewinki zestawione według barw kwiatów. Taki zabieg pozwala nauczyć się rozróżniać te gatunki które są na pierwszy rzut oka identyczne.
W książce znajdziemy zarówno wiadomości botaniczne jak i ciekawostki o roślinach. 
Podobnie do poprzedniczka, książka rozpoczyna się barwnym i ciekawym wstępem wprowadzającym czytelnika w świat flory. Opisy są krótkie acz bardzo treściwe, zupełnie wystarczające. Poza nazwą polską i łacińską wyczytamy także rodzinę do której dana roślina należy. Odnajdziemy za każdym razem opis, czas kwitnienia, obszar występowania i to co warto wiedzieć !   
Rewelacyjny duet dla wszystkich miłośników przyrody i ciekawskich, którzy chcą nie tylko w dzieciach ale i w sobie rozbudzić duszę odkrywcy. Po tej lekturze już żaden spacer w lesie czy po łące już nie będzie taki sam.

Rośliny i zwierzęta. spotkania z przyrodą

Wydawnictwo: MULTICO
Język książki: polski
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 847
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami

 

A może spodoba Ci się także

5 komentarze

 1. Super książki! Mój syn na pewno zainteresowałby się tą o zwierzętach, a ja z chęcią poczytałabym o roślinach :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rośliny rewelacyjne takiej jeszcze nie mamy cudna grafika xhodz szkoda że na jednej stronie tak naciapane

  OdpowiedzUsuń
 3. Pisze Pani, że książki są małego formatu, czy mogłaby Pani podać mniej więcej ich wielkość?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mniej więcej ciut ponad 13 cm szerokości i 19 wysokości :)

   Usuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.