Świat w obrazkach. Góry i las

by - maja 21, 2017


Książeczki obrazkowe idą z nami i za nami już dobre 6 lat. 
Zaczęło się od serii Obrazki dla maluchów, potem były inne książki typu 1001 szczegółów i choć już (przynajmniej z Wojtkiem) jesteśmy na etapie czytania dużo dłuższych i mniej ilustrowanych opowieści, to te z mnóstwem obrazków nadal cieszą się największym powodzeniem.
Serię Świat w obrazkach odkryłam ostatnio, zupełnym przypadkiem (Wojtuś pokazał mi ją w przedszkolu) i jak się okazuje już nieco za późno, bo wiele pozycji z tej serii już ciężko dostać.
Nie mniej jednak pięknie wydano, niedawno dwa tytuły które z tematyką spasowały nam doskonale zwłaszcza, że góry i lasy to nasz żywioł. Naprawdę świetny wybór na nadchodzące wakacje, czas przygód, odkryć i spacerów. Czuję, że zwłaszcza las będzie naszym codziennym nieodłącznym kompanem. 
Oba tytuły są pięknie wydane, cudownie zilustrowane, wszystkie informacje są podane prosto, jasno i ciekawie dla dzieci. A jednocześnie książki do tematu podchodzą bardzo szeroko a zawarta w nich wiedza z niezwykłą łatwością zapada dzieciakom w pamięć. Zwłaszcza, że jest atrakcyjnie przedstawiona i dobrze wyselekcjonowana. 


Góry i las to to co nas otacza te dwa tytuły są doskonałe na dobry początek z tą serią. Zacznijmy może od gór . Ta lektura oprowadzi Was po górach całego świata, zaczniemy jednak od mechanizmu w jaki góry powstają. Jak się okazuje nawet pozornie trudne sprawy, można w fajny sposób przedstawić za pomocą obrazów i odpowiednio dobranych słów, kilkulatkowi. 
Dzieciaki dowiedzą się również co nieco o wulkanach, lodowcach, o potędze wody jak i zmiennej górskiej pogodzie.  Nie pominięto też tematu lawin a nawet gór w kosmosie i wielu wielu innych które nie sposób tu wymienić. 
Drugim rozdziałem, jest temat życie w górach. Poznamy ludność górską z całego świata, ich domy, zwyczaje, pracę jaką dają im górskie szczyty czy pagórki. Dowiemy się też jak to było dawniej a jak jest dziś. Odkryjemy liczne zimowe sporty które też najczęściej kojarzą się i są uprawiane w górach. 
Nie pominięto ważnych rad, porad, zasad które warto znać aby być bezpiecznym lub w razie niebezpieczeństwa umieć sobie radzić. Ostatni dział to flora i fauna gór. Poznamy tu wszystko to co możemy spotkać w tym trudnym i wymagającym krajobrazie. 


Wydawnictwo: OLESIEJUK
Seria wydawnicza: ŚWIAT W OBRAZKACH
Język książki: polski
Liczba stron: 125
Oprawa: Twarda


Las to miejsce naszych codziennych spacerów z psem, przechadzek, a nawet wycieczek, jako że jest na wyciągnięcie nie ręki, nie moglibyśmy z tego nie korzystać. Tak książka to prawdziwy i mądry przewodnik po lesie i jego zakamarkach oraz sekretach i tajemnicach. 
Dowiedzą się, jakie zwierzęta mają schronienie w leśnej gęstwinie, czym żywią się mieszkańcy kniei i jak wychowują swoje potomstwo. Młodzi odkrywcy przekonują się, że spacerując po lesie mogą dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, a obserwowanie przyrody stanie się dla nich źródłem wielu cennych spostrzeżeń.

Z tą książka każda wędrówka do lasu może się okazać prawdziwą przygodą. Jak rozpoznać tropy dzika ? Jak odróżnić ich od tych należących do jelenia ? A może odchody nam w tym pomogą tylko które są które ? To wszystko rozjaśni się kiedy tylko otworzycie tą publikację. Poznamy tu nie tylko lasy Polski czy Europy ale też lasy różnych stref klimatycznych, oraz ich mieszkańców czy roślinność. 
Książka też odpowie Wam na zasadnicze pytanie:
Czym jest drzewo ? W jaki sposób pobiera potrzebne do życia składniki ?  Jak można policzyć wiek drzewa ? Jak się zmienia wygląd drzew na przestrzeni roku ? 
Jak odróżnić Grab od Buka, a Świerk od Jodły ?
Nie zapomniano też o grzybach, czy leśnych owocach tych jadalnych jak i tych trujących. 
Osobny rozdział poświęcony został leśnym zwierzakom. Zobaczymy kto mieszka na drzewie kto w leśnym poszyciu a kto drąży korytarze w leśnej ziemi. Jak wygląda las za dnia a jak w nocy, bo należy pamiętać że las nigdy nie śpi. 
Nam ogromnie spodobał się ostatni rozdział zatytułowany gry i zabawy. Jak zrobić zielnik ? Jak w banalny sposób zorganizować terrarium dla dżdżownic, jak można nie zakłócając mrówkom życia dobrze je poobserwować ? Te i wiele innych fantastycznych pomysłów własnie w tej publikacji. 

Wydawnictwo: OLESIEJUK
Seria wydawnicza: ŚWIAT W OBRAZKACH
Język książki: polski
Rok wydania: 2013
ISBN: 9788327407412
Liczba stron: 120
Oprawa: Gąbka


Jednak książeczka z tej serii to koszt zaledwie 11 zł i to bez kilku groszy, za taką ilość wiedzy warto je brać w ciemno. Odkąd książki są u nas w domu cieszą się wielką popularnością i to nie tylko kiedy ja je czytam. Takie nagromadzenie wyrazistych obrazków powoduje że nawet Ala chętnie sięga po nie sama i kartkuje. 
A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.