Encyklopedia FAKTY

by - sierpnia 05, 2017


Jakieś 4 lata temu, nałogowo odwiedzając miejskie biblioteki trafiłam na książkę pod tytułem Wieloryby i Delfiny za którą malutki wówczas Wojtuś przepadał. Postanowiłam zlokalizować tą książkę w internecie tak aby zagościła na stałe w naszej biblioteczce domowej. Ku mojemu (nie małemu) zaskoczeniu książka była niebywale tania, wtedy jak i teraz kosztowała zaledwie 12 zł (przy czym można ją kupić już za 8 zł jeżeli znajdziemy dobrą promocję). Wyobrażacie to sobie, piękne ilustracje, duży format, twarda oprawa, bardzo ciekawa zawartość (no może liczba stron nie jest ogromna no ale hello) naprawdę solidne wydanie w takiej cenie ?
Mimo młodego wieku mojego dziecko postanowiłam iść za ciosem i zamówić nieco więcej niż jeden tytuł i tak w naszym domu pojawiło się 8 książek o zwierzętach i jedna traktująca o naszej planecie i wszechświecie (tytuły widoczne na zdjęciu poniżej). Książki były oczywiście za trudne w tamtym czasie dla Wojtka który miało około 2-3 lat ale obecnie przeżywają prawdziwy renesans.
I choć nie znajdziecie ich już w tej formie i pod tą nazwą na stronie wydawnictwa, to wszystkie te tytuły a nawet więcej nadal istnieją choć w innej oprawie. Zaręczam, że warto po nie sięgnąć.
Ja również w ostatnim czasie postanowiłam nadrobić zaległości i uzupełnić nasze tytuły.
Przejrzałam ofertę i trafiłam na serię encyklopedii FAKTY
(zresztą nie tylko ale o tym innym razem).Z wszystkich tytułów, przy asyście mojego ciekawskiego syna, wybrałam 4 tytuły do naszego zbioru i czym prędzej spieszę Wam pokazać je w środku.
Biorąc pod uwagę wiek Wojtka i zainteresowania wybraliśmy takie tytuły jak 
jednak w serii i na stronie wydawnictwa znajdziecie jeszcze kilka innych równie ciekawych tytułów tj. Dzikie zwierząt, Zwierzęta morskie, Ptaki, Rośliny, Transport oraz Wszechświat.

Ja byłam pewna słuszności swojego wyboru, także nie był to dla mnie zakup w ciemno. Prosty język, dostosowany do dziecka szkolnego (w moim przypadku nawet przedszkolnego), niezwykłe kadry których jest naprawdę dużo i które pięknie oddają dany temat i jednocześnie podtrzymują a wręcz podbudowują zainteresowanie daną tematyką. Jedno jest pewne widząc fascynacje tymi książkami mojego dziecka, mogę jednoznacznie stwierdzić, że nie ma to jak papierowe książki i żadne internetowe źródła nie zastąpią nigdy wersji tradycyjnych.

Co mi się podoba to fakt, że całość tekstu podzielona została na partie, dzięki czemu mogę czytać wybiórczo i pomijać co trudniejsze fakty. A najważniejsze rzeczy zostały zebrane w ramce o tytule FAKTY. Rozdziały nie są długie, a wiedza w nich zawarta jest konkretna i solidna. Każda książka rozpoczyna się od czytelnego spisu treści a zakończona jest słowniczkiem który zbiera najtrudniejsze pojęcia. 


Nauka - nie byłam pewna czego się spodziewać po tym tytule, nie do końca wiedziałam co będzie zawierał. Zaskoczył mnie bardzo pozytywnie gdyż okazuje się, że zbiera w sobie różne zagadnienia zawarte w słowie nauka,  opisując je pokrótce jednocześnie tworząc dziecku zarys otaczającego go świata. Wszystko zaczyna się od rozdziału który pokazuje nam czym jest nauka jako taka, na zakończenie z kolei poznajemy 3 wybitnych naukowców. A co pomiędzy?
Rozdział za rozdziałam, rozkładówka za rozkładówką poznajemy wszystkie podstawowe zagadnienia naukowe. Wojtuś z wieloma zetknął się po raz pierwszy, bo książki rzadko traktują o tym temacie. 
Dziecko dowie się czym jest energia, światło, dźwięk, grawitacja, magnetyzm, odkryje dlaczego jedne rzeczy unoszą się na wodzie a inne toną czy też czym są atomy i molekuły. Wojtuś był np zachwycony kiedy dowiedział się iż metal jest przewodnikiem a plastik czy drewno izolatorem i że dzięki temu prąd płynie w kablach a jednocześnie nie zagraża naszemu życiu. Dla dorosłego prosta rzecz a dziecko wprawia w ogromny zachwyt. Niezwykła publikacja zwłaszcza ze względu na omijany wg mnie jest  jednak bardzo potrzebny i fascynujący zwłaszcza dla dzieci temat, dzieci które wszystko chcą odkryć i wiedzieć.
Cuda świata - owszem jeżeli nas śledzicie nie jest to pierwszy taki tytuł w naszej kolekcji ale...
Pierwszy dostosowany i skierowany do dzieci. Posiadamy wielkie i opasłe księgi geograficzne oraz cudowne albumy pokazujące cuda naszego globu jednak w przekazie zachwycające mnie a zdecydowanie za trudne dla mojego przedszkolaka. Ta książka to zbiór Cudów Świata w pigułce, opisany dla dzieci a jednocześnie w sposób który doskonale trafi także do dorosłego odbiorcy. Książka zawiera rzecz jasna zarówno cuda stworzone ręką ludzką jak i te wyrzeźbione przez naturę, całościowo i wszechstronnie ukazując piękno naszej wyjątkowej planety. Przedstawiając i rysując przed dzieckiem zarówno geniusz ludzkiego umysłu jak i niezwykłe umiejętności przyrody oraz żywiołów. Każdy cud zwiera opis, zdumiewające fakty jakie go dotyczą a także mapkę która w prosty sposób pokazuje i lokalizuje dany obiekt na mapie świata.
Zdjęcia trzeba przyznać zapierają dech w piersi. 


Ziemia - ta książka natchnęła nas do kilku fajnych prac plastycznych ale o nich w odpowiednim czasie. Natomiast dziś prezentujemy fajną i treściwą także wypełnioną pięknymi ilustracjami i rzeczowymi schematami lekturę, ukazującą naszą planetę wielowymiarowo i wszechstronnie. Pod rożnym kątem a nawet w przekroju. Wiadomo, że Ziemia to dość obszerny temat, jednak tu został ujęta prosto i  najważniejszych aspektach. Po trosze wszystkiego, a kto chce drążyć dalej i rozbudzać swoją ciekawość może na bazie tej książki szukać większej liczby informacji, choć jeżeli chodzi o dzieci liczba faktów, ciekawostek i wiedzy zawarta w tym podręczniku w mojej opinii jest zupełnie wystarczająca. Książka omawia takie tematy jak naturalne zasoby, lasy, pustynie, góry, gleby, wody, kontynenty czy też klimat oraz kilka innych. Krótkie treściwe informacje łatwo zapadają w pamięć a grafiki i mapki pomagają w zapamiętaniu tego i owego. 


Ciało ludzkie - temat ciekawy i choć w tym dziale także znaleźć u nas można wiele publikacji Wojtkowi nigdy nie jest mało i ma rację bo co książka to nowe ujęcie, nowe grafiki i zawsze też nowe fakty, inny język, waga zwrócona na odmienne aspekty dzięki wielu książkom wiedza się powtarza i zapamiętuje się coraz więcej łącząc fakty. Dlatego kiedy Wojtko wybrał ten tytuł nie miałam wątpliwości, że świetnie się odnajdzie w naszym domu. Jeżeli nie posiadacie fajnej i ciekawej książki o ludzkim ciele, ta jest zdecydowanie warta polecenia. Naprawdę bardzo fajne i precyzyjne oraz dobrze obrazujące nasz organizm grafiki, schematy, przekroje oraz zdjęcia. 
W dodatku prosty język, łatwy przekaz i każdy dział podzielony na bity informacji bardzo ułatwia zrozumienie tematu i przyswojenie go. 
Oczywiście znajdziemy tu charakterystykę poszczególnych układów naszego organizmu, opisy narządów jakie znajdziemy w każdym ludzkim ciele, charakterystykę zmysłów nie zapomniano także o rozwoju osobniczym człowieka o narodzinach czy o tym co czynić aby być cieszyć się dobrym zdrowiem. Zresztą zobaczcie sami jakie ciekawe i bogate wnętrze. Książki świetnie przygotowana merytorycznie, nie zasypują młodych ludzi ani ilością faktów ani tekstu. Nie ma tu miejsca na lanie wody, wszystko wyjaśnione rzeczowo ale za razem w jasnych słowach dostosowanych do młodego odbiorcy. Obrazki, schematy, diagramy wszystko to pozwala lepiej zrozumieć, zapamiętać i wyobrazić sobie poruszane zagadnienia. Twarda oprawa i duży format sprawiają, że książki się nie niszczą a w dodatku pięknie się prezentują jako kolekcja na dziecięcej półce z książkami. Jestem pewna, że to znakomite pozycja dla młodych odkrywców i dla wszystkich uczniów szkoły podstawowej. Publikacje zawierają kluczową wiedzą i zachęcają do dalszego eksplorowania, kiedy w dodatku zobaczymy ich cenę, więcej chcieć nie można. A może spodoba Ci się także

1 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.