Biologia molekularna

by - maja 07, 2018


Dziś bardzo obiektywna recenzja, ponieważ książka jest poza moim uwielbieniem estetycznym oraz poza moimi obecnymi zainteresowaniami. To że do nas trafiła jest poniekąd kwestią przypadku, ale ponieważ jest chciałam Wam ją pokazać, ponieważ z pewnością wśród Was znajdzie się kilku/kilkunastu entuzjastów Mangi a ta seria dla takich entuzjastów jest wprost genialna. Bo oto została w nią wpleciona nauka i to w niezwykle muszę przyznać ciekawy sposób który z pewnością fanów tych kreskówek wrzuci na naukowe tory i to tory dość złożone i trudne, bo poruszane zagadnienia do łatwych nie należą a tu są przedstawione prosto (na ile to możliwe), obrazowo i zrozumiale. Biologia molekularna to pozycja z serii The Manga Guide, w serii znajdziecie dużo więcej tytułów, zainteresowanych odsyłam TUTAJ. 
Biologia molekularna to podróż do krainy DNA, RNA, białek, aminokwasów i wielu innych zagadnień z tej dziedziny nauki. Odkryjemy tu tajniki procesów transkrypcji i translacji a także poznamy rolę genów w procesie syntezy białka, elementach, które tworzą nasz kod genetyczny, takich jak nukleotydy, kodony, introny i egzony, procesach replikacji DNA, mitozie i cytokinezie, czy o technologiach genetycznych, jak transdukcja i klonowanie. Nie zapomniano także o genetyce nowoczesnej, która jest źródłem wielu cennych dla współczesnej medycyny odkryć. Poruszone tu zostały między innymi takie działy jak spersonalizowana medycyna albo terapia genowa.


Ja nie lubię Mangi, ale jestem przekonana, że w wieku lat nastu, ta książka byłaby dla mnie niezwykle ciekawą alternatywą edukacyjną. Lekka forma komiksu, nie nudnego podręcznika z pewnością jest dużo atrakcyjniejszą i bardziej przystępną formą a jednak zawiera moc, moc wiedzy którą trzeba posiąść w szkole i przed którą się nie ucieknie. Komiks przepleciony jest stronami ze szczegółowo, podręcznikowo omówionymi tematami, więc nie jest to jedynie bajeczka dla nastolatków. Nie zapomniano o części praktycznej, która pobudza wyobraźnię a która jest wzbogacona o część teoretyczną która wszystko objaśni, uporządkuje, poukłada i rozszerzy zdobytą w szkole wiedzę.  Są tu przykłady z życie wzięte, co bardzo mi się podoba, gdyż wszystko osadzone jest w realnej rzeczywistości młodego człowieka a nie na wydumanych przykładach. 
Kolejny plus za poczucie humoru i zachęcające do lektury wstawki. 


A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.