W świecie kółek i trójkątów - najfajniejsze wycinanki dla przedszkolaków

by - maja 17, 2018Przygodę z tymi wycinankami zaczęłam 2 lata temu. Pierwsza kupiłam w przedszkolu, kolejne dwie z serii na własną rękę. Już wtedy wiedziałam, że wszystkie trzy przerobie z Alusia kiedy do tego dojrzeje, manualnie i logistycznie. A kolejne trzy kupimy kiedy Kuba będzie w wieku przedszkolnym.
Wycinanka wycinance nie równa.
Co wiec jest takiego wyjątkowego w tych książeczkach?
Po pierwsze bazują na konkretnych, prostych kształtach z których powstają obrazki. Polecam do pracy z początkującymi maluchami, rozpocząć przygodę od trójkątów. Dużo prościej ciąć po linii, niż po łuku, zwłaszcza koła które są malutkie. Z kolkami typu oczka moja Ala nadal sobie nie radzi.
Mamy w domu wiele wycinanek ale trzeba w nich wycinać elementy o zmiennym kształcie a to już wyższy stopień wtajemniczenia. Kolejny fajny trik, to zrobione z tych wyciętych kształtów zwierzątka, które tworzymy wedle konkretnego, zamieszczonego na kartach książeczki schematu. Każde zwierzątko tworzymy krok po kroku. To jest przy okazji doskonała nauka odtwarzania wedle schematu. Ale nie tylko bo także zauważania różnic, miedzy obrazkami aby dostrzec które elementy doszły i które trzeba dokleić.

Karta na której przyklejamy kształty, posiada je naniesione w półprzezroczystej postaci, co ułatwia rozmieszczenie pierwszych elementów na stronie. Potem przeważnie są już zakryte ale fragmenty widać a poza tym, baza już jest dobrym odnośnikiem. 

Każda z książeczek, to 9 modeli do stworzenia. Do zwierzątek mamy dołączone wierszyki, dzięki czemu po wykonaniu wszystkich wycinanek zostaje nam książeczka z wierszykami a przy tym ilustracje do nich są niejako stworzone przez dzieci. Piękna pamiątka.

Książeczki są trzy jedna z trójkątami a dwie z kółkami. Szkoda że nie ma też takiej z kwadrato-prostokątnymi kształtami. Choć zapewne trudniej by było stworzyć takie zwierzaki. Jednak można pomyśleć o budynkach czy pojazdach. Ja na wyższym poziomie widziałbym też wycinanki o mieszanych kształtach. Takie moje sugestie matczyne, do wydawnictwa Olimp hihi

Jeszcze słów kilka o papierze, jest bardzo przyjemny w obróbce. Na tyle sztywny, że fajnie się go tnie, na tyle cienki że nawet początkujący przedszkolak, bez problemu go przetnie. Przy okazji kartki posmarowane klejem się nie wywijają, podobnie jak dobrej jakości blok techniczny.
Konstruując łatwe do wykonania modele, dzieci tworzą fascynujący świat, a przy tym ćwiczą sprawność manualną, kształcą wyobraźnię przestrzenną i kreatywność, doskonalą spostrzegawczość oraz koncentrację.

WYCINANKI


A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.