Czytelnia Egmont

by - maja 08, 2018


Wydawnictwo Egmont nie próżnuje i kiedy my czerpiemy energie z wiosny, oni energie ta przetwarzają, wymyślając coraz to nowe tytuły i serie lektur. Tym razem wydawnictwo poszło w stronę młodych czytelników, postanowiło ich zachęcić do samodzielnej lektury. Nowy program wydawniczy zwie się #czytelnia. Jest to zbiór książek, stworzonych dla dzieci, które opanowały już czytanie i szukają ciekawych lektur. Takich, które ich nie zmęczą a będą przy okazji ciekawe i wciągające. Zbiór powieści został podzielony na trzy poziomy trudności. Poziomy te różnią się ilością ilustracji oraz objętością tekstu. Dodatkowo książki posiadają powszechnie znanych i uwielbianych przez dzieci bohaterów, a to już sukces sam w sobie.

W serii zagościły Księżniczki, kucyki Pony, postaci ze świata Star Wars, Marvela i wielu innych bliskich młodym czytelnikom ulubieńców znanych ze świata filmu, czy zabawek.
Muszę się jednak nie zgodzić z tym, jakoby (nawet pierwszy poziom) był to lektury skierowany do dzieci które dopiero niedawno rozpoczęły przygodę z czytaniem. Nawet pierwszy poziom to dość duża ilość tekstu, której początkujący nie podołają co będzie ich frustrować. Jeżeli książki maja być przyjemnością, dziecko musi umieć czytać wszystko, jedyne czego mieć nie musi to płynności czytania, ta jest do wyrobienia właśnie na takich pozycjach jak te.

W ramach programu dzieci mają do wyboru trzy serie powieści w zależności od stopnia zaawansowania umiejętności czytelniczych i zainteresowań. Wśród premierowych tytułów znalazły się książki: „Księżniczki. Ariel na fali”, „Barbie. Plażowy rabuś”, „Księżniczki. Odkrycie Belli, Anna i Elsa. Powrót do lodowego pałacu”, „Iron Man. Inwazja kosmicznych Fantomów”, „Czarna Pantera. Bitwa o Wakandę”, „My Little Pony. Dzielna Do i Kwiat Wieczności”, „Poza granicami Equestrii. Pinkie Pie wkracza do akcji”, „Zaplątani. Opowieści Roszpunki. Sekrety ujawnione”, „Zanim żyli długo i zaplątani”, „Star Wars. Eskadra Kobaltowa”.

Ja skupiłam się na poziomie I oraz II, gdyż do III mamy zdecydowanie za daleko. Tak naprawdę pierwszy poziom jest skierowany do Wojtka, bo Alusię przytłoczy ilość zdań, przy czym ona ma 5 lat więc nie jest standardowym czytelnikiem. Wojtek 7 latek znakomicie czuje się w serii żółtej, która skierowana jest do dzieci od 6 do 8 lat, a książki w tym dziale nie przekraczają 100 stron. Jest tu też sporo ilustracji, czasem nawet całostronicowych oraz zawsze kolorowych. 

Poziom drugi, opatrzony kolorem niebieskim, skierowany jest do średniozaawansowanych czytelników w wieku od 8 do 10 lat. Seria ta ma zapewnić emocjonującą lekturę dzięki fascynującej i wartkiej akcji. Grubość każdej z książek to około 100 do 200 stron. Ilustracji jest mniej, są czarno białe a w jednej książce nie ma ich wcale, są dopiero na samym końcu książki już poza opowiadaniem. Ta wersja mi się mniej podoba. Moim zdaniem ilustracje pomiędzy wersami tekstu dają poczucie oddechu. Miły relaks kiedy trzeba się wciąż koncentrować na czytaniu i śledzeniu wzrokiem tekstu. Wizualne poparcie wyobrażenia jakie nam daje lektura. Ja sama bardzo lubię oglądać obrazki, więc tym bardziej lubią to dzieci. 

Ostatnia seria czerwona przeznaczona jest dla wprawionych w czytaniu miłośników książek. Każda z pozycji to ponad 200 stron pasjonującej przygody. Nie wiem jak książki wyglądają, ponieważ nie posiadam żadnej pozycji z tego działu. Każda księżniczka ma swoją historię, a każda historia ma swój początek. Siedmioletnia Ariel wyrusza z siostrami na zabawę wśród fal. Niestety, prąd porywa ją i jej dwie starsze siostry daleko od pałacu. Jak teraz mają znaleźć drogę do domu? Syrenki wypłyną na powierzchnię, a później skryją się w tunelach w głębi morza. Czy tu, czy tam, nadal będą daleko od ojca i pozostałych sióstr. By wrócić do ojca, muszą zmierzyć się z własnymi lękami, z uprzedzeniami, a przede wszystkim wykazać się sprytem, odwagą i… dobrym sercem. Czeka je trudna próba – czy zwieńczy się sukcesem?
Młoda Bella prowadzi szczęśliwe życie z ukochanym tatą – wynalazcą. Jednak w szkole czuje się samotna i niezrozumiana. Pewnego razu odkrywa w miasteczku podupadającą księgarnię. Czy zdoła przekonać innych uczniów, że książki są cudowne? Czy uda się jej ocalić sklep przed bankructwem?
Barbie ma życie pełne przygód! Podczas wspólnego wypadu na plażę z torebki Raquelle znika jej biżuteria! Czyżby w okolicy grasował jakiś złodziejaszek? Trzeba koniecznie rozwikłać tę zagadkę. Barbie, Chelsea i Stacie podejmują detektywistyczne wyzwanie. Czy na plaży znajdą ślady, które doprowadzą je do rabusia? Siostrzany Klub Tajemnic na pewno się nie podda i rozwikła tę zagmatwaną sprawę!
„Czarownica uwięziła Roszpunkę na szczycie wieży ukrytej w lasach na obrzeżach Korony. Księżniczka spędziła w zamknięciu osiemnaście kolejnych lat. Towarzystwa dotrzymywał jej jedynie kameleon Pascal. Ale któregoś dnia z pomocą złodzieja Flynna Rajtara Roszpunka uciekła ze swojego więzienia." Jeśli z zapartym tchem oglądasz serial „Zaplątani” emitowany na Disney Channel, to koniecznie sięgnij po tę książkę. Zawiera ona aż dwa opowiadania o Roszpunce i jej zaplątanych przygodach. Pewnego dnia Roszpunka z Kasandrą wybrały się poza królestwo, by odnaleźć miejsce, gdzie kiedyś rósł złoty kwiat. Nie była to mądra decyzja, bo jak się możecie domyślać, dziewczyny wpakowały się w tarapaty. Gdy dotarły do kamiennego obelisku upamiętniającego miejsce wzrastania kwiatu, nagle na skutek eksplozji z ziemi zaczęły wyrastać dziwne kolce…a z głowy Roszpunki włosy. Dokładnie takie, jak miała kiedyś, gdy jeszcze mieszkała w wieży. Czy Roszpunce uda się odkryć, dlaczego znów wyrosły jej włosy? Tego dowiecie się z opowieści „O mały włos”. Drugie opowiadanie, „Królewski festiwal naukowy”, dostarczy wam równie wielu wrażeń. Kasandrze wreszcie uda się choć na chwilę spełnić marzenia i zostać Strażniczką, a Roszpunka szykuje prawdziwy festiwalowy hit. Czy uda się jej powalić wszystkich na kolana swoim ?
Anna i Elsa spodziewają się przyjazdu bardzo ważnych gości. Chcą ich olśnić, pokazując przepiękny lodowy pałac, który Elsa wyczarowała wysoko w górach. Niestety przybysze z Vakretty są przekonani, że zamek zamieszkują duchy! Ale czy to prawda?
Po wielu latach życia w zamkniętej wieży Roszpunka wraca do rodzinnego pałacu i nareszcie może cieszyć się wolnością! Tak jej się przynajmniej początkowo wydaje. Na zamku musi przestrzegać tylu zasad, a wychodzić może tylko z liczną obstawą. I w dodatku musi wkładać buty. Nic dziwnego, że marzy o przygodach i pełnej wrażeń wyprawie… bez obecności strażników. Jednak gdy pewnej nocy wymyka się potajemnie z zamku z pomocą swojej dwórki Kasandry, dla żadnej z nich nie kończy się to najlepiej. Roszpunka ledwo uchodzi z życiem, a w wyniku dotknięcia magicznego kolca w miejsce krótkich brązowych włosów odrastają długie złociste pasma. I tak zaczyna się zupełnie nowa historia.

Ta seria to znakomity pomysł. Mój 7 latek jest doskonałym kandydatem do lektur poziomu I gdyż połyka je na dwa razy. Jedyne na co czekamy, to bardziej chłopięce tytuły na tym poziomie. 
Na pierwszy rzut przypadły mu do czytania przygody Ariel i Belli a to nie jest szczyt jego chłopięcych uwielbień. Z kolei Ala zachwycona bohaterkami jeszcze nie dojrzała do tak długich tekstów. Nie mniej jednak seria jest genialna i jestem przekonana, że podbije miliony serc i stanie się wielkim hitem wśród dzieci i młodzieży (oraz rodziców, którzy są pasjonatami czytelnictwa).
Czytanie o ukochanych bohaterach to wielka przyjemność i satysfakcja.A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.