Poznaję świat i KROPKA

by - lutego 03, 2017


Kropka to odpowiednik naszych dzieci, przy czym dużo bardziej dociekliwa, drążąca i nie dająca za wygraną. Jak to możliwe ? A no możliwe, przekonacie się sami kiedy tylko weźmiecie do rąk książkę z serii "Poznaję świat i kropka". Bardzo fajna seria która przy okazji ciekawej i zabawnej fabuły przedstawia dzieciom w bardzo solidny a za razem możliwie najprostszy sposób niektóre wybrane (i według mnie naprawdę nie łatwe) zagadnienia. Kropka drąży i nic tu nie jest traktowane po łebkach a jednak działa mocno na dziecięcą wyobraźnię więc zostaje w pamięci i jest do ogarnięcia. Wojtko zrozumiał wszystko i teraz się chwali swoją wiedzą Ala raczej polubiła kropeczkę i fakty jako takie jej nie zainteresowały, bardziej pozostała część treści. Komu więc polecamy tą lekturę 5-9 latkom zdecydowanie, dużo wyniosą a i nie będą to suche fakty czy encyklopedyczne informacje tylko wiedza wpleciona między wersy ciekawej opowieści o Asi i jej przyjaciółce Kropce.


Ilustrator:Ilona Brydak
Kategoria wiekowa: 5 – 8 

Pierwsza cześć opowiada o tym skąd Kropeczka się wzięła, jak powstała i jak znalazła się w pokoju Ani. Dlatego polecam ten tom na dobry początek. Co prawda każda książka osobno może być śmiało czytana bo części się łączą ze sobą luźno i nie nawiązują do siebie aczkolwiek ta część to początek i fajnie go znać. 
Wyobraź sobie, że jesteś kropką, która pewnego dnia wypada z książki wprost do pokoju pełnego niespodzianek i tajemnic. Ciekawska Kropka z pomocą nowo poznanych pluszowych przyjaciół chce rozwikłać mnóstwo zagadek, bo przecież każdy chciałby wiedzieć, dlaczego szyba jest przezroczysta, skąd się bierze wiatr, czemu można przeglądać się w lustrze, co jedzą pająki i jak to możliwe, że żarówka świeci jak słońce. 
Nudno nie będzie na pewno a czyta się książkę błyskawicznie, u nas szedł jeden tytuł co wieczór a potem powtórka z rozrywki. Kropka, która na dobre zadomowiła się w pokoju Asi, zadaje mnóstwo pytań, na przykład skąd biorą się włosy i jak powstaje kurz. Ciekawi ją, dlaczego niebo jest błękitne i w jaki sposób deszcz dostaje się do chmur. Podczas pierwszego spaceru w parku dowiaduje się też, do czego służą różne zioła i co takiego parzy w pokrzywie. 

Całości dopełniają przezabawne, sympatyczne i pogodne ilustracje. Są ona na każdej stronie co jest bardzo trafionym pomysłem dla tej grupy wiekowej. Ilustracje bawią ale i nawiązują do poruszanych zagadnień ciekawie je obrazując.  Kropeczka jest bardzo śmieszna i bardzo dociekliwa nie sposób jej nie polubić. Dla niej nic nie jest oczywiste w końcu na świecie pojawiła się stosunkowo nie dawno i nie wie o nim zupełnie nic.


Obserwowaliście kiedyś rozgwieżdżone niebo? Potraficie znaleźć na nim Wielki Wóz albo inne konstelacje? Wiecie, co to są spadające gwiazdy i jak daleko stąd na księżyc? A może zastanawialiście się, dlaczego jest on nazywany ciałem niebieskim, mimo że świeci na żółto? Kropeczka też chce znać odpowiedzi na te pytania. Podczas nocnej obserwacji nieba dowiaduje się również, co to są lata świetlne i że słońce jest gwiazdą. W tej części przygód Kropki robi się BARDZO KOSMICZNIE. A wszystko zaczyna się od… bolącego zęba Asi.

Moje dzieciaki bardzo przeżywały tą część, dentysta i bolący ząb to brzmi groźnie. Asia również bardzo się boi co to będzie. Czeka ją wizyta u dentysty a w dodatku dziadek chcąc rozwiać Aniny strach tylko go pogłębia. Oczywiście koniec końców okazuje się że nie taki diabeł straszny, jak go malują. I całe szczęście, a książka przy okazji nauczy dzieciaki dlaczego nadmiar słodyczy nie wnosi w nasze życie nic dobrego i dlaczego trzeba dbać o ząbki.Na końcu każdej książki podsumowanie, bardzo krótkie, proste i zwięzłe poruszanych w książce tematów.A w nowościach wydawnictwa Skrzat już kolejny tytuł !
Na pewno równie ciekawy i wciągający :)

A może spodoba Ci się także

4 komentarze

  1. Bardzo sympatyczne książeczki... :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Te książki, to wyjaśnianie bardzo trudnych rzeczy w łatwy i przyjemny sposób. Polecam.

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.