W świecie literek i cyferek

by - lutego 28, 2017


Szukam, szperam, przeczesuje internety, księgarnie, wydawnictwa. 
Czego szukam materiałów na których będę pracować z Wojtkiem kiedy ruszy sezon konny. Szukam ciekawych, atrakcyjnych książeczek na poziomie zerówka - pierwsza klasa. 
W domu nie robimy wiele ale kiedy już robimy przeważnie korzystamy z gotowców, jedynie to nad czym trzeba popracować więcej rozgryzamy na moich pomocach naprędce stworzonych. 
Nad czym pracujemy kiedy jest na to czas, nad grafomotoryką, powolutku wkraczając w świat literek pisanych z czasem łączenia tychże w sylaby oraz poprawnego pisania znanych już cyferek. 
Druga część to matematyka i najprostsze zadania tak tylko żeby liczenie i arytmetyka w bazowej postaci nie były zaskoczeniem.
Wydawnictwo Skrzat podsuwa nam wiele ciekawych tytułów i część z nich już możecie podglądać na blogu wystarczy zajrzeć do zakładki ZESZYTY ĆW.Tym razem również wyłowiłam nieznane nam a jakże ciekawe tytuły. Podzieliłam je na trzy posty aby nie robić zbędnego mętliku. Dziś część pierwsza czyli książeczki doskonałe jeżeli chcecie poćwiczyć z dziećmi poprawne pisanie cyferek i literek.


W ŚWIECIE CYFEREK
Seria wydawnicza: Dobry uczeń
Kategoria wiekowa: 5 – 6
"W świecie cyferek" to książka przeznaczona dla 5- i 6-latków. Zawarte w niej zadania, zagadki i łamigłówki zapoznają dziecko z poszczególnymi cyframi. Rozwijają umiejętności związane z opanowaniem sztuki liczenia, wykonywaniem prostych operacji matematycznych, porównywaniem i klasyfikowaniem. Pozwalają też utrwalić zdobytą wcześniej wiedzę. Ćwiczenia zachęcające dziecko do przedstawienia tego, co widzi na obrazku, mają na celu przede wszystkim doskonalenie zdolności kojarzenia cyfry z liczbą przedmiotów. 
Doskonale przemyślana pozycja, przejrzysta, czytelna, wielkość cyferek do pisania rozłożona jest na dwa poziomy. My na razie trenujemy pisanie tych większych cyferek, jest to prostsze i łatwiejsze do opanowania. To jest książka przede wszystkim pokazująca dzieciom świat cyferek. Ośmieli je, pokaże, oswoi z nimi. Poza cyferkami dziecko znajdzie tez pod każdą z nich adekwatny rysunek jednocześnie będący kolorowanką. Dziecko cyferkę zobaczy w postaci znaku graficznego, w postaci liczby oczek na kostce a także liczby paluszków.


Druga część uczy dzieciaki rozpoznawania i liczenia. Są też bardzo proste zadania z dodawaniem i odejmowaniem. Oczywiście nie zapomniano o największym motywatorze, czyli naklejkach. 
W ŚWIECIE LITEREK
Autor: Dorota Krassowska
Ilustrator: Małgorzata Cieślak
Seria wydawnicza: Dobry uczeń
Kategoria wiekowa: 5 – 6 

"W świecie literek" to książka przeznaczona dla 5- i 6-latków. Zawarte w niej ćwiczenia grafomotoryczne rozwijają umiejętności związane z opanowaniem sztuki pisania i czytania oraz utrwalają wiedzę już zdobytą. Doskonalą także sprawność manualną, płynność i precyzję ruchów. Zadania zachęcające dziecko do przedstawienia tego, co widzi na obrazku, mają na celu wykształcenie praktycznej umiejętności formułowania wypowiedzi ustnych.
Dodatkowy atut książki to zabawne ilustracje, które dziecko może pokolorować, oraz barwne naklejki.


Ja jestem zachwycona przejrzystością. U góry literki drukowane i pisane, Jest też po jednym słowie na daną litrkę w wersji malej i dużej a potem 4 rzędy w dwóch rozmiarach do odwzorowywania. 
Pod literkami są tez obrazki z krótkim tekstem. Idealne jeżeli literki pisane dziecku tak jak Wojtusiowi są zupełnie obce. Wiele z nich jest całkiem inna niż te które widuje się w książkach. 
Jeszcze trudniej bywa z połączeniami. Dziecko musi się nauczyć je widzieć. Króciutkie teksty czasem słowa bardzo to ułatwiają. 
Poza ćwiczeniami grafomotorycznymi są też inne zabawy i łamigłówki z udziałem literek. 
Bardzo fajny duet. Polecamy :)

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.