Sylaby w świecie zwierząt

by - lutego 19, 2017


Sama tworzę pomoce, jednak równocześnie szukam i szperam za pomocami które mogą nam naukę upłynnić, urozmaicić i przyspieszyć. Sezon konny już niebawem się rozpocznie a wtedy nie będę miała czasu aby tworzyć cokolwiek no a nauka nie może pójść w las. Dlatego szperam, a wszystko co mi się udało odnaleźć czym prędzej pokazuję. Dziś pierwsza z takich książek o tytule SYLABY w świecie zwierząt. Może zacznę od tego dla kogo ta książka. Otóż dla początkujących w świecie sylab. Z tą książką wejdziecie w świat sylab otwartych opartych na literach M,P,B,L,W,F,D oraz T. Jeżeli jesteście lub planujecie być na tym etapie, zapraszam dalej.Każdy paradygmat (paradygmat to zestaw sylab z daną literką tj. PA,PE,PI,PO,PU,PÓ,PY), jest tu przedstawiony w postaci opowieści o jakimś tajemniczym zwierzątku. Każde zestawienie to oczywiście inne zwierzątko i inna opowieść. Zwierzątko to się kryje a jedyne co wypowiada to sylabka. Na końcu się nam ujawnia i cała opowieść kończ się powtórką z wszystkich poprzednich stron dotyczących danej literki. 
Niezwykle przejrzyste, estetyczne i czytelne podejście do tematu. No i radość dziecka - bezcenna.Agnieszka Bala stworzyła ćwiczenia utrwalające naukę czytania sylabami. Dorosły opowiada historię tajemniczego zwierzątka. Stwarza tajemniczą atmosferę. Wzbudza ciekawość dziecka. Zastanawia się, kto ukrył się na obrazku. Prosi dziecko, by przeczytało sylabę wypowiadaną przez tajemnicze
zwierzę.
Na każdej stronie dziecko czyta sylabę wypowiadaną przez ukryte zwierzątko. Następnie szuka sylabę w podanym niżej paradygmacie sylab otwartych.
1. Dziecko czyta sylaby wypowiadane przez zwierzątko
2. Dziecko szuka i wskazuje sylabę przeczytaną przez dorosłego.

Zdecydowanie zgadzam się z tym, że odpowiednio podaną wiedzę dzieciaki chłoną z niesamowitą szybkością i chęcią.


Poza stronami z paradygmatami mamy też część środkową z elementami do wycięcia. 
Dziecko lub dorosły wycina sylaby, a potem zaczynamy zabawę.
* wyszukiwanie wśród wyciętego zestawu sylab, sylaby, które wypowiada zwierzątko,
* dokładanie sylab pod paradygmatem sylab otwartych,
* układanie sylab według polecenia dorosłego, np. PA ,PU,
* nakładanie wyciętych sylab na sylaby napisane.

Takie zabawy naprawdę działają, sama wymyślam bardzo podobne. Tu macie gotowy produkt z którego możecie skorzystać zawsze i wszędzie, nie potrzebujecie ani drukarki, ani inwencji twórczej. Doskonała publikacja dla, nie mających czasu, a chcących uczyć maluchy czytania, rodziców. 
Moja trzy latka, choć wszystkie prezentowane sylaby już jakiś czas temu poznała z wielką dumą, strona po stronie czytała wszystkie znajome znaczki. Ilustracje są prześliczne a jakość stron naprawdę wyjątkowo dobra. Strony są grubsze niż w standardowych książkach a dodatkowo śliskie. Kartoniki do wycinania są jeszcze sztywniejsze dzięki czemu zabawa nimi będzie przyjemniejsza i na pewno nie będą jednorazowego użytku.  A może spodoba Ci się także

1 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.