Japońskie łamigłówki - Adamada

by - czerwca 09, 2018


Japońskie łamigłówki z serii Plac Tajemnic. Skradły moje serce i... moje wieczory :)
Tak moje choć również mojego syna. Jednak on zrobił tylko to czemu podołała, a ja powolutku rozpracowuję sobie resztę. Jak będzie starszy kupię je po raz drugi, ale teraz łamigłówki są moje. Doskonała rozrywka w sam raz na zmęczony matczyny umysł. Nie za trudna a jednak wymagająca skupienia i pracy umysłu. 
Łamigłówki są stworzone tak aby ćwiczyć pamięć, rozwijać logiczne myślenie i poprawić koncentrację koncentrację. Uważam że taki trening przyda się każdemu, bez względu na wiek. Bo to taki typ łamigłówek, że mały czy duży, stary czy młody użyć szarych komórek musi, a czasami nawet pogłówkować dłuższą chwilę. Wiek jaki jest proponowany przez wydawcę jest w porządku, ale dużo zależy od dziecka. Moim zdaniem warto spróbować każdej z tych łamigłówek, bo czasem coś dziecku podejdzie mimo nie wystarczającego teoretycznie wieku. A niekiedy wręcz odwrotnie, wiek niby już ten a łamigłówka zbyt trudna.
Japoński matematyk Naoki Inaba, autor dziś prezentowanych łamigłówek, jest uznawany za jednego z najbardziej płodnych twórców łamigłówek na świecie. Ma na swoim koncie ponad 400 różnych typów zadań dla dzieci i dorosłych. I to czuć. Poza naprawdę ciekawymi i różnorodnymi zadaniami podoba mi się też szata graficzna i przejrzystości.


W pierwszej łamigłówce zadanie polega na narysowaniu kwadratu o boku 3 kratki. Z boku każdego diagramu mamy podana liczbę ona wskazuje ile owoców czy innych smakołyków musi się znaleźć wewnątrz narysowanego kwadratu. Nie może ich być ani mniej, ani więcej. Ramka nie może też wystawać poza diagram. Oczywiście każda łamigłówka ma tylko i wyłącznie jedno rozwiązanie. Zadaniem jest podzielenie diagramu na prostokąty, składające się z tylu kratek, ile podano pod diagramem. Każda łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie.Ta łamigłówka polega na odnalezieniu trójkąta równoramiennego który będzie miał wszystkie trzy wierzchołki oznaczone kropką. Każda łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie.Tym razem nasze zadanie polega na podzieleniu diagramów w taki sposób aby w każdej oddzielonej części sumą liczb była dziesiątka. Każda łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie.Te niezwykle ciekawe diagramy należy z kolei wypełnić liczbami całkowitymi i dodatnimi. Liczby leżące w jednej linii muszą być ustawione kolejno (tj 1,2,3,4 lub 4,3,2,1). Ale mogą być też ustawione np co 2 lub co 3 przy czym wtedy już cała liczba jednakowo (tj 2-4-6 lub 3-6-9). Liczba zero jest wykluczona. Każda łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie.Tu mamy połączyć takie same figury w pary. Dlaczego więc 11+. Bowiem linie łączące mogą przechodzić tylko przez puste pola i co więcej nie mogą się ani razu przeciąć. Każda łamigłówka ma tylko jedno rozwiązanie.

Na pierwszej stronie każdej książeczki zamieszczono, krótki i prosty opis zasad z najczęstszymi błędami. Z kolei z tyłu dla nie wytrwałych wszystkie rozwiązania, choć ja polecam je wyrwać, niech nie kuszą :P

Idąc od najprostszych do najtrudniejszych odsyłam Was na stronę wydawnictwa:A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.