Poradnik nastolatki

by - czerwca 16, 2018


Bycie rodzicem nastolatka jest nie łatwe. Jednak chyba jeszcze trudniejsze jest bycie samym nastolatkiem. Z jednaj strony przekonanie, że jest się dorosłym choć z drugiej, nadal się jest dzieckiem, te dwa światy przenikają się non stop. Odpowiedzialność, większa ilość obowiązków, zainteresowanie płcią przeciwną, miliony pytań, wejście w świat i przestrzenie które do tej pory były gdzieś poza. To wszystko może wywoływać bunt, ale również zagubienie. Chęć wolności, szaleństwo młodości, przekonanie, że można wszystko i nic nie może się stać. Cudowny czas. To wszystko przede mną jako mamą, a za mną jako osobą, ale już dziś chciałam pokazać bardzo ciekawą publikacje, którą uważam warto położyć na biurku czy łóżku każdej młodej dziewczyny w wieku lat 13 i wzwyż.
Książka która rozwiewa wątpliwości, dotyka tematów kłopotliwych, wstydliwych, tych z którymi czasem nawet trudno iść do rodzica. Oczywiście rozmowa jest najważniejsza, a rodzic powinien dostrzegać niuanse w zmianie zachowania oraz postawie swojego dziecka, jednak doskonale pamiętam, że jako młoda dziewczyna lubiłam też doczytać, sama poszperać, odkryć coś po swojemu i samodzielnie. 


Książka dedykowana jest dziewczętom w wieku lat 13-18. Zagadnienia i tematy posegregowane są alfabetycznie, dzięki temu łatwo znaleźć to czego się szuka. Przy każdym temacie są też odnośniki do tematów pokrewnych i strony gdzie należy ich szukać. Mimo bardzo obszernej księgi, zyskuje bardzo czytelny i intuicyjny układ. Napisane prosto i ciekawie, nie naukowo ale i nie dziecinnie.
Tak aby zainteresować grupę do której kierowane są słowa i artykuły. Wewnątrz moc zagadnień, a w zasadzie zatrzęsienie, które z pewnością wciągnie w lekturę każdą nastolatkę. Poradnik to aż 418 stron. Jedyne co ja bym dodała to twarda oprawa. Dzięki niej książka byłaby dłużej w ładnej formie, bo jestem przekonana, że często wrzucana do torebki czy plecaka lub chowana pod poduszkę przed młodszym rodzeństwem, może szybko stracić estetyczny wygląd. 

Bardzo podoba mi się pomysł z umieszczeniem z tyłu książki numerów telefonów zaufania - w końcu nie każda dziewczyna może porozmawiać z rodzicami, a nawet może jest odwrotnie, okaże się że powinna o nich porozmawiać z kimś zaufanym i szukać pomocy poza domem. Koniec końców nie każdy dom jest idealny i bezpieczny. 

Lektura ta powinna trafić do każdej nastolatki, bo myślę, że jest pewnym i sprawdzonym źródłem wiedzy. A dziś o źródła wręcz przeciwnie, niepewne i mało kompetentne, nie trudno.

Tematyka jest bardzo różnorodna, są tematy lekkie i przyjemne jak perfumy, włosy, kino, dieta, moda czy zakupy. Ważne jak dorastanie, przyjaźń, kompleksy, akceptacja, przemoc, nieśmiałość czy rodzina.  Trudne jak Aids, adopcja, narkotyki i inne używki, rasizm czy homoseksualizm. A także kilka tematów dotyczących sfery intymnej.
"Poradnik nastolatki" to publikacja opracowana pod redakcją Aleksandra Minkowskiego i dr Lilianny Minkowskiej. Tematy są poruszone nie po łebkach i aby tylko. Są napisane fachowo i drobiazgowo, skrupulatnie, tak aby dziewczyny miały jasność sytuacji. Nie ma lukrowania i słodzenia jest rzeczowo i prawdziwie. 
Informacje są naprawdę bardzo przydatne i życiowe, a co do ilości tematów, ja nadal jestem pod wrażeniem. Ponieważ są bardzo dobrze dobrane, wciągają i powodują, że człowiek chce czytać więcej, by wiedzieć więcej. Uważam, że książka ta może być doskonałym pretekstem do rozpoczęcia wielu ważnych i potrzebnych rozmów. Czasem ani rodzic ani nastolatka, nie wie od czego zacząć. 
A można np. popatrz tu piszą... lub właśnie przeczytałam w tej książce że...
Polecam :)A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.