Alfabet sylabowy

by - marca 28, 2017


Dziś krótko a nawet bardzo króciutko. 
Alfabet sylabowy w dwóch odsłonach. To pomoc którą wymyśliłam na własne potrzeby, aby uporządkować wszystkie znane Alusi podstawowe sylaby. Mamy go na ścianie przy stoliku Alusi, mamy go też w wersji na kółeczku. Wersja ścienna oczywiście znana jest na pamięć, obrazki sugerują co jest napisane więc nie jest to duże wyzwanie dla dziecka ale już ten sam alfabet na kółeczku pozwala nam nawet w trasie zrobić szybką 2 minutową powtóreczkę, rzecz jasna od czasu do czasu. 

Alfabet na ścianie to dwusylabowe wyrazy, starałam się również dobierać je tak, aby pierwsza sylaba zawierała A, nie udało ni się tego dokonać całościowo bo na ZA słowo nie istnieje, natomiast w większości było to proste w realizacji. Dzięki czemu dziecko w jasny i klarowny sposób poznaje wszystkie literki ale nie w separacji a w sylabach. Co należy według mnie pominąć początkowo wieszając alfabet to literki H oraz Ż których nie powinno się uczyć rozdzielnie czyli nie ucząc jednocześnie CH I RZ. Dlatego nasz alfabet naścienny dopiero teraz wzbogacił się o HALO i ŻABA
To ważne aby dziecko od razu wiedziało, że w alfabecie i języku polskim mamy u/ó, rz/ż, ch/h, ń/ni itd itp.
Ja dodałam jeszcze 3 dodatkowe słowa MAMA, ALA, WOJTUŚ. TATA wystąpił z szeregu i stanął koło nas zamiast w okolicach S, ale na tym etapie kolejność alfabetyczna nie ma praktycznie żadnego znaczenia.
Jeżeli podobają Wam się alfabety zapraszam do pobierania, drukowania, laminowania i czytania :)
I jedna uwaga w alfabecie kółkowym przez pomyłkę nie dodałam taty a jest on dodany do pliku z alfabetem naściennym. Druga uwaga, ponieważ każde dziecko ma inne imię, jest też pusta karta z napisem JA, tam można wkleić zdjęcie własnego dziecka :)
Pomoce nie są idealne stworzone na nasz prywatny użytek, więc korzystajcie ich wedle własnych domowych potrzeb.

A co u pozostałych mam blogowych, na pewno już wiecie, gdyż tylko my mamy opóźnienie
KREATYWNIE W DOMU - czytanie z klamerkami w tle
POMYSŁOWE SMYKI - dzikie szaleństwo pomocy dydaktycznych

A może spodoba Ci się także

1 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.