Opowieść o św. Franciszku dla dzieci i dorosłych

by - kwietnia 04, 2017


To nie bajka lecz opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach, można śmiało rzec fakty które potwierdzały tłumy ludzi, współbraciszkowie św. Franciszka, osoby które święty spotkał na swojej drodze. Nie jest to nawet jedna opowieść a zbiór 21 krótkich historyjek, głównie 5 stronicowych a maksymalnie 7, doskonały już dla dzieci 5 letnich. Opowieść wyjątkowa, budząca podziw, pokazująca niezwykłość Franciszka. Franciszka który był tak prostolinijny, tak dobroduszny, tak biedny (z wyboru) jak tylko wyobrazić sobie można. Poza swoją połataną tuniką nie miał nic nawet butów. Miał za to wielkie serce, ogromną pokorę i miłość która była tak potężna iż ogarniała nie tylko ludzi ale i zwierzęta. Być może dlatego Franciszek to jeden z tych świętych, którego moje dzieciaki znają i bardzo lubią już od najmłodszych lat. Dzieci uwielbiają zwierzęta na podobieństwo Franciszka więc łączy je wspólna nić porozumienia.
To niewyobrażalne dla nas z jak wielkim szacunkiem darzył Franciszek zwierząt, stawiał je ponad sobą, traktował na równi z ludźmi, zwracał się do nich jako do sióstr i braci. A jak reagowały zwierzęta? Dokładnie tak samo, zdziwione jednocześnie, że jakiś człowiek ma na tyle otwarte i szczere serce, że rozumie ich mowę. A Franciszek rozumiał, zwierzętom pomagał, głosił im kazania, dawał schronienie, ratował, modlił się za nie, prosił je o pomoc. I choć nie wiem czy to dobre odniesienie podobnie jest z dziećmi, jeżeli traktujemy je jako równych sobie partnerów, nie jako dzieci które nic nie wiedzą i głosu nie mają, ale jako małych w pełni kompetentnych ludzi to ona stają na wysokości zadnia. Najwyraźniej podobnie jest ze zwierzętami lecz nie mając takiej wrażliwości jak święty mamy problemy aby się o tym przekonać. Dla Franciszka nie było różnicy między zwierzęciem a człowiekiem, bez względu na fakt czy mówimy o wilku, jaskółce, mrówce czy osiołku ponieważ, dla niego wszyscy jesteśmy dziećmi Boga.


Wilk morderca który dzięki Franciszkowi wszedł w porozumienie z ludźmi i tak w zgodzie dożyli aż po kres jego dni, osiołek dla którego nie mogło zabraknąć miejsca podczas burzy, roztrajkotane jaskółki które na oczach ludzi wysłuchały prośby świętego i zamilkły, pojawienie się dzieciątka Jezus w stworzonej przez Franciszka stajence Bożonarodzeniowej, ratowanie mrówek  z kałuży czy sokół który budził Franciszka podczas jego pobytu w pustelni z wyczuciem większym niż człowiek. Każda z opowieści jest niezwykła, doskonała dla dzieci ale jednocześnie budząca refleksję u dorosłych. Poruszająca, dająca do myślenia, słowa Franciszka a zwłaszcza jego czyny i wielka miłość do Stwórcy której uczył nie tylko ludzi ale i zwierząt, wypełnia serca radością. Opowiadania tak wciągające, że zdołały uspokoić w jednej chwili gromadkę 6 rozkrzyczanych i rozbieganych dzieci, a to najlepsza rekomendacja jaką mogę wystawić tej książce. 


Każde opowiadanie rozpoczyna się śliczną i pokazującą treść historii ilustracją. Wzruszające, uczące wrażliwości historie, które czyta się jak bajki - 
a jednak warto sobie cały czas przypominać, że bajkami nie są.


Brat wilk i siostrzyczka cykada
autor: Armando Moore
tłum: Barbara Durbajło
ilustr.: kolorowe
wydawnictwo: Promic
rok wyd.: 2017
oprawa: twarda
format: 135 x 204 mm
liczba stron: 136

A może spodoba Ci się także

1 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.