Piękna i Bestia

by - kwietnia 26, 2017


Nie tak dawno opisywałam Wam wersję Pięknej i Bestii dla najmłodszych odbiorców. Dziś książka i tytuł jaki idąc za najnowszą ekranizacją poddany jest czytelnikom starszym, młodzieży 9-12 lat (wytyczne wydawcy) albo dorosłym którzy lubią się zanurzyć w lekkiej literaturze rodem z baśni. Książkę czyta się błyskawicznie, prosta fabuła, znany wątek. W tym roku pojawiła się na ekranach kin kolejna już Disneyowska adaptacja tego bestseleru. Historii która wciąż cieszy i przyciąga rzesze widzów. Tym razem film podąża za duchem czasu i korzysta z wszelkich możliwości jakie daje dzisiejsza nowoczesna technika komputerowa. Ujęcia które jeszcze kilka lat temu byłyby niemożliwe do realizacji sprawiają, że filmowe obrazy zapierają dech w piesi.Idąc za ciosem zostały wydane książki które podążają za treścią filmu. 
Jak wszystko się zaczęło, tego dowiadujemy się z epilogu. Jak to niegościnny, zadufany w sobie rozmiłowany jedynie we własnej osobie egocentryk, zostaje zamieniony w bestię, a cały jego zamek jest objęty klątwą, choć nie po wieczne czasy... 
Jest nadzieja choć nikła aby wszystko wróciło do normalności. Jak można odwrócić czar? Książę musi nauczyć się kochać i musi zostać pokochany, nim opadnie ostatni płatek magicznej róży.
Jaka jest Bella? Jej opowieść to główny wątek książki jest piękna, młoda a jaj największą pasją jest czytanie książek. Dziewczyna to marzycielka o romantycznej duszy. Otwarta na świat nowe doznania, lubiąca przygody, kochająca poznawać i odkrywać to co tajemnicze a niepoznane. Miasteczko i czasy w jakich mieszka nie sprzyjają takiemu stylowi bycia, życia i myślenia. Ludzie jej nie rozumieją, naśmiewają się i taktują wręcz jako lekko ducha, niepasującego do reszty. Jedyna osoba która ją kocha i rozumie to ojciec. W życiu Belli pojawia się jeszcze Gaston, a możne nie tyle pojawia co jawi się na horyzoncie, chce stanąć u jej boku. Udając i zachowując pozory dobroci, stara się zdobyć serce dziewczyny choć to co tkwi w jego sercu , jest dalekie od ideałów, jakich poszukuje nasza bohaterka. Gaston to bohater wojenny, pełen pychy, nonszalancji, zarozumiałości oraz buty, zapatrzony w samego siebie tyran.To nie jest romantyczny książę z bajki o jakim marzy i śni dziewczyna.Maurycy ojciec dziewczyny, pewnego dnia trafia do zamku Bestii. Bella spieszy mu na ratunek, jedyną deską ratunku okazuje się pozostanie w zamku potwora, zamiast ojca. Tak też się dzieje. I tu rozpoczyna się cała główna opowieść i przewodni wątek trudnej miłości, tlącej się nadziei i jako myśl przewodnia fakt iż dla prawdziwego uczucia, powierzchowna powłoka nie ma znaczenia a wnętrze kryje w sobie cały skarb i bogactwo. Oczywiście jak każda baśń tak i ta mimo, dramatycznej końcówki ma bardzo szczęśliwe zakończenie. Pięknie napisana opowieść, którą czytało mi się wyśmienicie mimo, że doskonale znałam treść tej opowieści. Autorka fajnie buduje napięcie i gra na emocjach czytelnika. Duża czcionka i krótkie rozdziały. A ja jako wzrokowiec dodałabym jeszcze, choćby szkice postaci lub kilka kadrów z filmu, od tak dla uczty wzrokowej.

Piękna i Bestia
Autor: Elizabeth Rudnick
Ilustrator: nd
Tłumacz: Miłosz Urban
Oprawa: miękka
Objętość: 272 strony
Format: 140×208
Cena: 29,99
ISBN: 978-83-281-2513-1
Grupa docelowa: 7-12 lat
Premiera: 15.03.2017

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.