WIELKA księga ciemności

by - kwietnia 29, 2017


 Ciemność to tajemnica, to niewiadoma, to ciekawość, to zagadka. Ciemność to przygoda, to odkrywanie, to świat z którym na co dzień nie mamy styczności. Ciemność to też lęk i strach to obszar mroczny i taki o którym mało wiemy a niektóre rzeczy wydają się być innymi niż w świetle dnia. Co zrobić z tą ciemnością aby nie była zła i straszna ? Najlepiej oswoić :) 
Jak my sobie radzimy z ciemnością, jakie są nasze ulubione sposoby ?
- Zabawy w chowanego z latarkami na czole
- Nocne spacery
- Nocne wyszukiwanie na drzewach sów i wypatrywanie nietoperzy czy świetlików
- Zabawki rozświetlające mrok  KLIK
Oraz książki :)
I dziś właśnie jedna z nich nazwana słusznie WIELKĄ KSIĘGĄ CIEMNOŚCI
Może formatem i grubością nie jest wielka ale opisuje te najciekawsze obszary ciemności i rzucając na nie odrobinę światła. Bardzo fajna książka ze względu na świecącą w nocy okładkę, ze względu na ciekawą formę i duże rozkładówki. Noc tętni życiem, noc wcale nie jest taka czarna i nieprzenikniona, jak nam, czy dzieciom może się wydawać. Są ludzie którzy nocą muszą pracować, są zwierzęta dla których noc jest porą tętniącą życiem i w której wyruszają na łowy. 
Co się dzieje na świecie kiedy śpimy ?
Co się dzieje kiedy świat okrywa płaszcz mroku?


Jaki jest cel i zamysł tej książki ?
Przybliżenie dzieciom świata nocnego. Pokazanie dzieciakom co wtedy się dzieje w ich najbliższym otoczeniu ale i w tym dalszym w zależności od miejsca zamieszkania. Książka się rozpoczyna od pytania czym jest ciemność, czym jest noc jak wygląda ziemia z kosmosu gdy słońce jej już nie oświetla. Potem dowiadujemy się jakie są i jakie dawniej były źródła światła sztucznego czyli innymi słowy jak ludzie sobie radzili z ciemnością i w ciemności.


Kolejna część to ukryte w mroku światła następujących rozdziałów:
- Przyroda i ciemność
- Mroczne głębiny oceanu
- Transport i ciemność
- Miasto i ciemność
- Wieś i ciemności

Każdy taki dział to najpierw, dziwne przebłyski uchylające jedynie małego skrawka tajemnicy. Ale po rozłożeniu rozkładówki naszym oczom ukazuje się już półmrok i dokładniej widzimy czym owe światełka były. Poza tym, że już widzimy obraz po bokach mamy jeszcze ciekawostki, opisy, dodatkowe ilustracje. Po takiej rozkładówce na kolejnych dwóch stronach mamy dalsze opisy i fakty nawiązujące do tematu. sporo dowiemy się odnośnie każdego rozdziału. Rzeczy opisane są prostym językiem a dobrane tak, że wciągają i fascynują. Odkrywając kawałeczek po kawałeczku ten tajemniczy świat. Z książki się dowiemy, że ocean i las nigdy nie śpi podobnie jak niektórzy ludzie. Są takie stworzenia dla których noc jest właściwa pora na pobudkę. Nie wszystkie też jak się okazuje polują nocą a co robią ? Tego nie zdradzę :)
 Bardzo ciekawym działem jest transport, samoloty, pociągi. 
Miejsca które o każdej niemalże porze muszą żyć.
Bardzo fajnym zestawieniem dla dzieci jest też noc na wsi a w mieście, różnica rzecz jasna jest diametralna.
A na deser co nieco o księżycu. 
Czym jest księżyc ? Czy świeci ? Jakie są fazy księżyca ? 
To wszystko a nawet więcej w tej właśnie księdze. 


 Intrygujący temat, świetnie pokazany i opisany. Dziecko nie tylko oswoi się z ciemnością ale też przyswoi dużą dawkę solidnej wiedzy. Naprawdę ciekawe wydanie warte uwagi. 

Wielka księga ciemności
Napisała: Helena Haraštova
Zilustrował: Jiří Franta
Przełożył: Piotr Salewski
Stron: 28 + 5 rozkładanych plansz
Oprawa: twarda

A może spodoba Ci się także

1 komentarze

  1. Tytuł brzmi trochę przerażająco, ale książka super :)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.