Ozdoby hand made - Siedmioróg

by - grudnia 13, 2017


Skąd czerpiemy nasze pomysły i inspiracje ? 
To pytanie które często jest mi zadawane. Najczęstsze źródło to internet, drugie to po tylu latach pracy z dziećmi - własna inwencja twórcza a trzecie to książki. 
W książkach znajduję zawsze moc pomysłów i dlatego lubię je przeglądać, kupować i inspirować się. Wydawnictwo Siedmioróg podsunęło nam wiele wspaniałych pomysłów w okresie wielkanocno-wiosennym a teraz sięgnęłam po inspiracje zimowe i bożonarodzeniowe. Jeżeli informacja ta dotrze do Wydawnictwa, to poprosimy najśliczniej jak umiemy o książkę jesienną, jestem przekonana, że byłaby jak skrzynia pełna jesiennych skarbów. 
Obie książki które dziś chciałabym Wam polecić, choć z pozoru są bardzo podobne, znacząco różnią się wnętrzem i zakresem tematów. 
Książka o Bożym Narodzeniu i ozdobach ma zawężoną tematykę i ogranicza się do działu świątecznego. Natomiast książka o zimowych pracach nie tylko nawiązuje do świat ale także do samej zimy a nawet do karnawału, proponując różne dodatki do strojów oczywiście do własnoręcznego wykonania. Książeczki są w fajnym podręcznym formacie (takim zeszytowym) i posiadają miękkie okładki, dzięki czemu można je nabyć w bardzo korzystnej cenie, a biorąc pod uwagę, że są prawdziwym źródłem twórczych inspiracji, zapewniam że warto.
Na zdjęciach uchylam Wam tylko rąbka tajemnicy, żebyście mogli zobaczyć jak piękne i proste za razem prace obie książeczki w sobie kryją. I jestem przekonana, że przydadzą się nie tylko w prywatnych domach ale i przedszkolach i szkołach ot choćby na świetlicy.
Książka z ozdobami bożonarodzeniowymi jest podzielona na trzy rozdziały a są to ozdoby choinkowe, ozdoby domu, a także prezenty, jasełka i kolędnicy. Z tyłu książki znajdziemy też wszystkie potrzebne szablony. Natomiast pomysły jakie książka kryje posiadają różny stopień trudności ale też rozmaity czas wykonania. Wszystko mamy w książce dokładnie pokazane i opisane, a co nawet ważniejsze krok po kroku zobrazowane.  Tak jak i materiały jakie będziemy musieli zebrać do wykonania danej pracy. Dzięki czemu możemy dobrać pracę do wieku, umiejętności dziecka a także do posiadanych w domu zasobów. 
Wszystkie wzory wywodzą się lub nawiązują do polskiej tradycji. Świąteczne ozdoby tworzone wspólnie mają wartość niewymierną. Zdecydowanie kiedy choinka jest ubrana w to co stworzyły dzieci, jest jedyna, niepowtarzalna i najbardziej wyjątkowa na świecie. 

Taka ksiązka to cenne źródło pomysłów nie tylko dla mnie ale także dla pedagogów i nauczycieli przedszkola i szkoły. Książka została opracowana przez doświadczonego praktyka, znającego zarówno pracę w grupie przedszkolnej, jak szkolne czy na zajęciach plastycznych w domach kultury. Autorka interesuje się od wielu lat polską tradycją ozdób bożonarodzeniowych. 

Ta publikacja obejmuje znacznie większy dział tematyczny, bowiem jest to zima, święta a nawet karnawał. Obejmuje więc czas kiedy twórczość jest bardzo potrzebna i wskazana, bowiem wieczory przychodzą dość szybko a dzieci, jak to dzieci mają niewyczerpalne źródło energii które polecam z całego serca kreatywnie spożytkować. Nie dość że dom będzie wyglądał zjawiskowo, to dzieci nabędą nowych umiejętności i będą rosły z dumy kiedy każdy gość jaki pojawi się w Waszym domu będzie się zachwycał wytworami ich małych rączek. 
Książka została opracowana przez zespół doświadczonych plastyków, przedszkolanek i nauczycieli. Sposób na wykonanie każdej ozdoby jest przedstawiony w sposób przystępny i klarowny. Każdy opis opatrzony jest kilkoma ilustracjami i zdjęciami. Atutem książki jest nie tylko opracowanie merytoryczne, ale także wzorowa oprawa graficzna.

W każdym rozdziale znajdują się kolejno:
- omówienie niezbędnych materiałów i przyborów,
- dokładny i klarowny opis sposobu wykonania ozdoby, uzupełniony rysunkami i zdjęciami,
- zademonstrowany na zdjęciu efekt końcowy pracy i jej ewentualne warianty,
- propozycje różnego wykorzystania wykonanych modeli.

Z książkami takimi jak te, o nudzie nie ma mowy :)
Nasze nie są nawet w tym roku odkładane na półkę, gdyż codziennie inspiruję się nimi podrzucając dzieciom zadania do kalendarza adwentowego :)


A może spodoba Ci się także

1 komentarze

  1. Takie książki są idealne gdy ma się chęć coś zrobić ale weny brakuje ;-)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.