Kotki - matematyka dla początkujących

by - lutego 08, 2016


Sporządziłam sporo pomocy, dużo jest podobnych do siebie jeżeli chodzi o możliwości jakie dają, ale zupełnie różnych jeżeli chodzi o tematykę. Bo różnorodność ma znaczenie, posługiwanie się w koło tym samym nuży, nie motywuje nie zachęca. Każda nowa pomoc to zaraz hit i wielki zapał do działania. Jednak kupowanie coraz to nowych pomocy groziłoby bankructwem, więc choć kosztuje mnie to czasem kilka nieprzespanych nocy to jednak warto. 
Pomoce zrobione, wydrukowane, wycięte, pokolorowane i za laminowane czekają na dobrą okazję do zabawy, mam nadzieję, że uda nam się go spędzić w tym tygodniu. Choć kiedy Wojtuś idzie do przedszkola dużo trudniej nam pracować. Po przedszkolu rzucają się z Alusią na siebie jakby się rok nie widzieli a kiedy już się sobą nasycą przeważnie są wykończeni i na żadną koncentrację i skupienie liczyć nie mogę.

Dziś pierwszy zestaw z kotkami:
Stworzony głównie z myślą o początkach początków dzielenia. Do dyspozycji mamy planszę z trzema kotkami, każdy z kotek ma przed sobą miseczkę. Do kotków dołączyłam 12 rybek, po 4 w trzech kolorach. I choć z kotkami można uczyć się sprawiedliwych podziałów, po 1, po 2, po 3 czy po 4 to dają nam jeszcze mnóstwo innych możliwości.
Kiedy zalaminujemy planszę z kocurami, możemy po niej pisać. Dzięki temu bez problemu możemy się pobawić również w dodawanie lub odejmowanie. Możemy dodawać rybki na wszystkich talerzykach. Pytając dziecko ile rybek zjadły kotki. Możemy to robić tworząc zapis liczbowy a dziecko przy pomocy rybek sobie rozwiązuje zadanie. Jednak możemy tez stworzyć pierwsze zadania tekstowe.

 

Możemy też dziecko polecić dodać kotkom tyle rybek aby wszystkie miały tyle samo czy też dać za zadanie dodanie czy odjęcie z talerzyków tylu rybek aby były na nich po 2 czy 3 lub 4 rybki. 


Ostatni pomysł do jakiego wykorzystamy nasze kotki to porównywanie wielkości i trenowanie stawiania odpowiednich znaków. 
Możemy działać na rybkach lub napisać dziecku dwie cyferki a rybki dziecko układa sobie samo aby z wizualizować sobie cyferki i naocznie zobaczyć gdzie jest więcej a gdzie mniej.

Kto ma ochotę pobawić się z kotkami zapraszam, pomoc na własne potrzeby do pobrania tu -POBIERZ
Zapraszam do korzystania ile tylko chcecie, udostępniajcie, zapraszajcie znajomych, niech pomoce idą w świat. Zaznaczam, że pomoce są wykonane przeze mnie, włożyłam w nie masę czasu i pracy i bez mojej zgody nie wolno ich rozpowszechniać, pozwalam na pobieranie jedynie do użytku prywatnego, domowego, własnego !

A może spodoba Ci się także

4 komentarze

 1. rewelacyjne kotki :) już pobieram, drukujemy i będziemy się bawić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super pomysł :-) Synek dodaje i odejmuje ale pobieram do utrwalania mnożenia i dzielenia wykorzystamy na pewno. Dziękujemy

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubimy takie proste pomoce, dodatkowo córa kocha koty :) drukujemy i dziękujemy za super pomoc :)

  OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.