Zimowo i matematycznie - dla malucha i starszaka

by - lutego 11, 2016


Gdybyście zobaczyli co się wydarzyło za naszym oknem przez noc nie uwierzylibyście własnym oczom. Gdybym wiedziała, że z wczorajszej wiosny w nocy wpadniemy w krainę wiecznego śniegu to bym cyknęła zdjęcie przed i po. Jest 8:00 a my z Alą już się szykujemy na wypad.
Dziś w planach bałwanek, kotek, konik i iglooo :)
Co się uda zrealizować to się okaże, ale śnieżek mokry i lepił się będzie cudnie, gorzej z przemokniętymi butkami ale może damy radę. Pary są trzy (dobrze mieć starszego brata, dziedziczenie ubrań ma plusy), to będziemy wymieniać :P
A tym czasem w cudownym zimowym nastroju zapraszam na zimowe zabawy z maluszkiem i starszakiem. Bo zabawy są dwie. W zasadzie obie matematyczne tylko na odpowiadającym wiekowi poziomie. 

1) ZNAJDŹ KOMPLET
Stworzyłam zimowe komplety. Komplety są trójkowe - czapa i dwie rękawiczki. Każdy zestaw ma inną śnieżynkę. Zabawa polega na odnalezieniu pasujących elementów i stworzeniu zestawów. 
UWAGA !!! Gwiazdki dla małego dziecka mogą być bardzo, bardzo podobne, wręcz nie do rozróżnienia, aby uniknąć frustracji (w tym wieku bardziej ze strony rodziców :P) nie od razu musicie iść do poziomu hard. 
Stopniowanie trudności:
1) Rozcinacie komplety tak aby czapka była osobno a rękawiczki razem (dzięki temu macie dwa a nie trzy elementy), dodatkowo pasujące zestawy kolorujecie, wystarczy brzegi czapy i rękawiczek.
2) Rozcinacie na trzy części ale kolorowanie zostaje 
3) Dajecie nie pokolorowane zestawy ale nie wszystkie komplety tylko np na początek 3
4) No i etap końcowy wszystkie czapy i rękawiczki razem bez kolorków

Nie wiem na jakim etapie jest Ala, na razie ma zestawy kolorowe i z nimi sobie radzi cudnie. Wydaje mi się, że to kolor decyduje o jej dopasowaniu. Za kilka dni wypróbujemy etap numer 3, zobaczymy jak sobie poradzi. 

Jeśli masz ochotę na zabawę z nami. 
Zapraszam - POBIERZ

2) ZIMOWE ODEJMOWANIE
 Co prawda powyższy zestaw możecie również na rozgrzewkę wręczyć starszakowi (rzecz jasna nie stopniując już trudności) ale dla starszaków przygotowałam coś trudniejszego. 
Są to rękawiczki zimowe które należy połączyć w pary wedle wyniku odejmowania. Wynik na jednej rękawiczce tworzy parę z rękawiczką która ma na sobie odpowiednią liczbę. Zestaw zawiera rękawice z wynikiem od 0 do 20. Oczywiście nie polecam dawać dziecku wszystkich rękawic, bo oszaleje i z zabawy nici. Zacznijcie na zachętę i dobry początek choćby od 3 kompletów. W miarę jak dziecko się rozkręci będziecie zwiększać liczbę. Ale nawet jak będzie śmigać nie przesadzajcie. No chyba, że macie w domu jakiegoś wielbiciela zadań matematycznych to proszę bardzo. 
Od 0-6 zadania są naprawdę proste więc dla początkujących matematyków polecam ćwiczenie tylko na tych kompletach. A w miarę rosnących umiejętności będziecie dodawać czy podmieniać rękawiczki. 
Kto ma ochotę na odrobinkę zimowej matematyki. Zapraszam serdecznie: POBIERZ
Zapraszam do korzystania ile tylko chcecie, udostępniajcie, zapraszajcie znajomych, niech pomoce idą w świat. Zaznaczam, że pomoce są wykonane przeze mnie, włożyłam w nie masę czasu i pracy i bez mojej zgody nie wolno ich rozpowszechniać, pozwalam na pobieranie jedynie do użytku prywatnego, domowego, własnego !

A może spodoba Ci się także

1 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.