Matematyka ze Skrzatem

by - lutego 15, 2016


"Żył w Krakowie jedne Skrzat, znany wszystkim już od lat. Z opowieści, wierszy, bajek które w książkach swych wydaje. Mały Skrzat przyjaciel dzieci..." To słowa jednej z ukochanych piosenek Wojtusia.
Znacie go ? My znamy i uwielbiamy od dawna i faktycznie głównie z bajek oraz opowiadanek. A tym czasem się okazuje, że ze Skrzatem można się naprawdę wiele nauczyć. Przeglądając ofertę Krakowskiego Wydawnictwa odkryłam serię książek która mocno mnie zainteresowała. Serię dotyczącą Matematyki, Języka Polskiego ale również Ekologii i Przyrody. Czyli tematyką obejmującą edukację wczesnoszkolną ale i przedszkolną. Bardzo spodobała mi się szata graficzna i cena, jednak wiadomo jak się sprawy mają, po okładce niczego (i nikogo) oceniać się nie powinno. Dlatego też zapraszam Was na cykl, trzech postów edukacyjnych ze Skrzatem, w których zajrzymy do wnętrza książeczek. 
Dziś zapraszam na część pierwszą:
MATEMATYKA ZE SKRZATEMSeria wydawnicza: Elementarze Skrzata
Kategoria wiekowa: 6 – 9 
Format: 200x285 mm
Ilość stron: 32 str.
Oprawa: miękka szyta
Sugerowana cena: 5,52 zł
Może zacznę od tego dla kogo ta książeczka. Moim zdaniem dla starszaków i dzieci uczęszczających do zerówki. Czyli ogólnie rzecz ujmując, dla dzieci które przygotowują się do szkoły. Wiedza jaką dziecko tu zdobędzie obejmuje same podstawy matematyczne. Starszak pozna liczby od 1-10 a przy każdej z nich odnajdzie również ciekawe zadania, utrwalające tą wiedzę. Od samego niemal początku, Skrzat oswaja dzieci z podstawowymi działaniami arytmetycznymi czyli dodawaniem i odejmowaniem. Wszystko odbywa się krok po kroku. Nie sposób się pogubić, bo szata graficzna, układa i poziom trudności który rośnie stopniowo i powoli jest doskonale przemyślany i dostosowany do małych dzieci. 
"Elementarz Skrzata – matematyka" został napisany przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, które wykorzystały swoje wieloletnie doświadczenie, aby stworzyć serię książek przeznaczonych dla dzieci rozpoczynających przygodę ze szkołą. - I to widać. Widać wiedzę popartą doświadczeniem z dziećmi. 
Bardzo mi się podoba to iż Elementarz wprowadza monety i banknoty. Do tej pory nie spotkałam matematyki tak praktycznej w żadnej książeczce. Dziecko uczy się czegoś co może wykorzystać i widzi, że matematyka się przydaje w życiu, a to motywuje. 
Co poza tym? Fajny format wszystkich zeszytów ćwiczeń czyli A4 i grube doskonale zanoszące wielokrotne ścieranie i poprawianie błędów karty. Szata graficzna jest naprawdę ładna i ciekawa. Wszystko jest harmonijnie rozmieszczone i doskonałe poukładanie, ład naprawdę cieszy oko. Często mi tego brakuje, gdyż mój kilkulatek który jeszcze, ma nie małe problemy z dłuższym skupieniem uwagi, w chaosie totalnie się rozkojarza. Jednocześnie dobrze, że grafiki są wielobarwne bo takie zadania bardziej zachęcają i zapraszają do nauki. Cieszy mnie też różnorodność i rozmaite ciekawe pomysły zadań, o nudzie nie ma mowy. Naukę umilają barwne naklejki i rysunki do kolorowania. Bardzo sympatyczna i godna uwagi pozycja wydawnicza na początek przygody z matematyką.
Seria wydawnicza: Elementarze Skrzata
Kategoria wiekowa: 7 – 9 
Format: 200x285 mm
Ilość stron: 56 str.
Oprawa: miękka szyta
Sugerowana cena: 9,52 zł
Zadania matematyczne z kolei skierowane są do wprawionych w boju młodych matematyków. Konkretniej i precyzyjniej pisząc, do uczniów II-III klasy szkoły podstawowej lub dzieci młodszych które osiągnęły ten poziom wiedzy i uwielbiają ciekawe oraz różnorodne zadania matematyczne. 
 "Zadania matematyczne Skrzata" to zbiór ćwiczeń opracowany zgodnie z aktualną podstawą programową. Jak poprzednia książeczka, tak również ta posiada gruby papier oraz bardzo przejrzystą i czytelną oprawę graficzną. Moc kolorowych i przyciągających dzieci elementów oraz barwne naklejki z pewnością uatrakcyjnią naukę.  Bardzo cieszy również wielka dawka wiedzy praktycznej takiej którą dzieci będą mogły wykorzystać w życiu codziennym i pochwalić się zdobytymi umiejętnościami. Metry, złotówki, cm, godziny - to z czym mamy do czynienia każdego dnia.
Książeczka po brzegi wypełniona jest zadaniami tekstowymi, najrozmaitszej treści. Stopień trudności oczywiście wzrasta i po pewnym czasie obok zadań na dodawanie, odejmowanie i porównywanie odnajdziemy również takie na mnożenie i dzielenie. Zakres działań obejmuje liczby od 0-100. Książeczka znakomicie sprawdzi się  moim zdaniem jako dodatkowa pomoc dla dzieci mających problemy z matematyką jak i wśród takich które matematykę kochają i nigdy im nie dość ciekawych zadań i wyzwań arytmetycznych.

Jeżeli zainteresowała Was cykl Edukacja ze Skrzatem, za kilka dni JĘZYK POLSKI: kaligrafia, czytanie, Elementarz Skrzata :)
Zapraszam i polecam

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.