Uczę sie pisać i rysować - Kropka do kropki

by - lutego 16, 2016


Dziś fajna propozycja dla dzieci które dopiero zaczynają swoją przygodę z grafomotoryką. Pisanie po śladzie oraz kolorowanie to bardzo prosta metoda na usprawnienie małej rączki i przyzwyczajenie jej do kredki, ołówka czy w przyszłości (zapewne dalekiej) długopisu. Książeczki dziś opisywane są dwie, czym się różnią opiszę za chwileczkę, najpierw napisze co je łączy. Obie zawierają moc obrazków które częściowo są wykropkowane. Kropeczki tworzą szlak którym ma podążyć dziecko wyposażone w pisadło. Obrazki są podzielone, przy czym grupy tematyczne w książeczkach są inne. To jednak akurat w moim uznaniu nie ma większego znaczenia gdyż grupy tematyczne są bardzo ogólne i każdy maluch znajdzie tu coś dla siebie, co więcej myślę, że 3-4 latki dla których skierowałabym te zeszyty ćwiczeń nie mają jeszcze ogromnych preferencji co do "lubię nie lubię" więc będą zachwycona tak jedną jak i drugą publikacją.Warto zapoznać się z tymi pozycjami ponieważ ćwiczenia te dają dziecku dużą satysfakcję. Obrazki są proste a kropeczki duże i wyraziste, moja Ala radzi sobie z nimi zawodowo (ma 2,5 roku), a to chyba najlepszy na to dowód. Rysunki są wykropkowane są tylko częściowo przez co dziecko jest dodatkowo motywowane. Rączka ćwiczy a rysunek i tak wyjdzie ładnie, nawet jeżeli łapka na początku nie będzie jechała idealnie kropka za kropką (jak nasza :P). Choć rączka kilkulatka nie jest wprawiona nie ma demotywacji ani frustracji a na początku tej drogi to ogromnie ważne. Wiara w siebie to podstawa, daje energię do działania i zachęca do próbowania.

Książeczka numer jeden i ta od której polecam zacząć jeżeli macie w domu 3 latka to:

KROPKA DO KROPKI. Wykropkowane obrazki
Oprawa: broszurowa,
Format: 21,5x28,5cm,
Liczba stron: 128
Wydawca: Arkady

Książeczka zawiera 250 przeróżnych obrazków. Każdy z nich jest obrysowany tylko częściowo, obrysowanie to jest kolorowe. Zadaniem dziecka jest dobranie kredki w odpowiednim kolorze i dokończenie rysunku przez co uczy się nie tylko pisać po śladzie ale również rozróżniać kolory.
Fajne jest również to iż każdy przedmiot jest podpisany,wyraźnie i czytelnie. Maluch odkrywa przy okazji istnienie literek a w dodatku starsze rodzeństwo może poćwiczyć sobie czytanie :)
Książka pomaga kształtować motorykę małą,czyli sprawność manualną, niezbędną później przy nauce pisania. Oczywiście obrazki można również pokolorować, co dodatkowo usprawni i wprawi małe łapki.
3-4 latek z pewnością nauczy się też wielu nowych słówek.
Druga książeczka w większej części jest prawie identyczna jak opisywana wyżej. Obrazki niektóre są dokładnie te same i zasada pisania po kropeczkach jest identyczna. Jeżeli chodzi o tą część obrazki nie są jedynie uzupełnione kolorem, wszystkie są stworzone przy pomocy czarnej linii oraz kropeczek. Gdzie więc jest różnica. Otóż kryje się ona na końcu każdego działu. Każdy dział kończy się zadaniami dużo trudniejszymi, takimi które są wyzwaniem nawet dla mojego 5 latka. Radzi sobie z nimi, jednak wymagają one od niego koncentracji i skupienia. Zadania te polegają na odwzorowywaniu narysowanego na kartce w kratkę obrazka. Każde zadanie to dwie kartki czyli jedna rozkładówka. Po prawej mamy gotowy obrazek po lewej dzieło które ma dokończyć dziecko. Dokończyć tak jeżeli chodzi o linie jak i o uzupełnienie kolorystyczne. Naprawdę ciekawy i wciągający element. Rysunki są naprawdę skomplikowane ale ponieważ wszystko jest oparte na kratce dziecko ma ułatwione ćwiczenie. A po wykonaniu dające moc satysfakcji.

UCZĘ SIĘ PISAĆ I RYSOWAĆ. Bawię się.

Wydawnictwo: Arkady
Projekt graficzny: Maurizio Antonini
Oprawa miękka.
Format: 220x280
Liczba stron: 128
Wiek: 4-5 lat

Wydawnictwo ARKADY

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.