12.02.2016

Lekcja miłości i inne walentykowe zadaniaWalentynki tuż tuż, nie obchodzimy ich w zasadzie, ale odrobina miłości i czerwieni serc w tym chłodnym zimowym czasie zawsze się przyda. A więc może nieco bardziej miłośnie niż Walentynkowo ale jednak zapraszamy Was na wpis pełen czerwieni. Będzie coś dla małych i nieco większych. Troszkę plastycznie, odrobinkę filozoficznie a i naukowo też :)

1) GIRLANDOWE LOVE 
Jak zapewnić sobie pełen miłości nastrój w pół minuty, odciąć kawałek bibuły i wyciąć w nim serduszko. Oczywiście tak aby boki łączyły się ze sobą czyli nie odcinamy ich. Po rozłożeniu otrzymamy węża z serc, do zawieszenia wszędzie i owędzie :P


2) SERCE GĄBECZKĄ MALOWANE
Na jednej kartce rysujemy serce i wycinamy. Następnie przyklejamy je do drugiej kartki (ta druga powinna być gruba bristol lub blok techniczny). Przyklejamy minimalnie tak aby nie naruszyć znacząco obrysu serca. 
A następnie w zależności od tego jakiego pomocnika macie wręczacie mu gąbeczkę lub patyczek do uszu. 
Patyczkiem to kawałek żmudnej mrówczej roboty więc nie polecam dla 2-3 latka, koncentracja nie sprzyja ukończeniu dzieła. Kiedy kartka wypełni się farbką - zwłaszcza na obrysie serca, bo to najważniejsza kwestia - odrywamy serduszko. Dzieło gotowe.
 3) SERDUSZKO Z ŁAPEK
Tu sprawa jest banalnie prosta. Dwie łapki maczamy w farbce i odbijamy na kształt serduszka.  
Banalna rzecz ale ile frajdy :P
4) SERCE Z PATYCZKÓW
 Patyczki laryngologiczne sklejamy na kształt serduszka. Kiedy klej wyschnie wręczamy małemu artyście do pokrycia serducha farbką. Kiedy z kolei farba wyschnie wręczamy artyście guziczki/cekiny i kleimy je dookoła. Ja z wikolu zrobiłam kropeczki a Alusia tylko nakładała na nie guziczki.


5) LEKCJA MIŁOŚCI
Co to znaczy kochać ? Pomyślałam, że zanim zaczniemy malować serca warto było by porozmawiać o miłości. Ale jak wytłumaczyć małemu dziecku czym jest miłość? Kochać innych znaczy robić coś dla nich nie oczekując niczego w zamian. Najlepiej pokazać to dziecku na przykładach, taki szkrab jak Ala już dużo rozumie dużo też nam powie, naprawdę się zdziwiłam ile w tej mojej kruszynie mądrości :)
Przodowałam kolorowanki które przedstawiają sytuacje w których dzieci pomagają, wspierają, zgodnie razem coś robią i inne które ładnie rozwijają temat miłości. Rozmawiałyśmy o tym co jest na kolorowance i Ala umieszczał obrazki kolejno na serduszku. A potem o wszystkim ładnie opowiedziała Wojtusiowi, można się zdziwić ile z tej naszej rozmowy zapamiętała !!!


 6) DOPASOWANKA
To taka jedna z moich zabaw na szybko. Na szafce nakleiłam karteczki z cyferkami. Drugie identyczne ale w serduszkach przykleiłam w drugim pokoju. Zadanie polegało na odnalezieniu karteczek w pokoju i dopasowaniu ich do tych na szafce.  Banalne ale daje zajęcie. Ala uwielbia. 

6) BÓG MI DAŁ
Dwie uzupełnianki o tytule który pokazuje co nam ofiarował Bóg abyśmy mogli pomagać innym, kochać ich i ogólnie nieść dobro. Doskonała podkładka do dłuższych rozmów i dyskusji. A przy okazji ćwiczenie na trening czytania.
Wersja dla chłopca i dziewczynki.


7) MATEMATYCZNE WALENTYNKI
A tu już się zaczyna matematyka.  Troszkę odejmowania, troszkę dodawania. Kolorowanka, szyfrowanka i serduszkowe puzzle. Serduszka banalnie, proste głównie oparte na dodawaniu 1, ponieważ to teraz ćwiczymy, dodawanie 1 w pamięci. Zawsze to już troszkę obliczeń paluszkowych czy liczydłowych odpadnie. Mi pozostało jeszcze serca pokolorować i zalaminować będą czekały na Wojtusia jak wróci z przedszkola. Ale chciałam się już wszystkim z Wami podzielić. Bo Walentynki już lada dzień.Wszystko co się dało przygotowałam tu dla Was, bierzcie co chcecie i bawcie się:
Bóg dał mi - POBIERZ
Kochać to znaczy - POBIERZ
Zadania dla starszaka - POBIERZ
Serca matematyczne - POBIERZ
Zapraszam do korzystania ile tylko chcecie, udostępniajcie, zapraszajcie znajomych, niech pomoce idą w świat. Zaznaczam, że pomoce są wykonane przeze mnie, włożyłam w nie masę czasu i pracy i bez mojej zgody nie wolno ich rozpowszechniać, pozwalam na pobieranie jedynie do użytku prywatnego, domowego, własnego !

6 komentarzy:

 1. pięknie i genialnie! rewelacyjne zabawy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To juz wiem co będziemy robić w weekend :) dziękujemy za świetne pomoce!

  OdpowiedzUsuń
 3. Serduszkowo, miłośnie, zabawowo, naukowo... Fajny Walentynkowy zbiór pomysłów :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniale pomysly. Mam nadzieje ze i nam uda sie nie dlugo pokazac nasze propozycje:-)

  OdpowiedzUsuń

Zostaw po sobie ślad.
Dziękuję, za każde pozostawione słowo! :D

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...