Uczucia i Wartości - czytajmy i rozmawiajmy

by - lutego 14, 2016


No cóż mamy Walentynki. Dzień jak co dzień ale skoro już jest i wszędzie, gdzie nie spojrzeć, czerwono to może i u nas na blogu zrobi się nieco emocjonalnie. A to za sprawą książeczek Grzegorza Kasdepke. Książeczek w serii o której dziś piszę w zasadzie jest 4, kiedy dołączymy do niej tytuł opisywany przeze mnie dwa dni temu czyli "Horror ! Czyli skąd się biorą dzieci". Dwie pierwsze traktują o emocjach, trzecia jest natomiast o wartościach. Bohaterzy którzy będą nam towarzyszyć we wszystkich częściach  czyli nauczycielka Pani Miłka, pajacyk i grupa przedszkolaków, wszyscy oni przybliżają dzieciom świat uczuć a rodzicom pozwolą go lepiej zrozumieć.Wszystko zaczyna się od dnia w którym Pani Miłka zjawia się w przedszkolnych progach. Czyli od tytułu "Tylko bez całowania". Pani Miłka przybyła do przedszkola wraz z Pajacykiem, razem chcą rozmawiać z przedszkolakami o emocjach. Chce poruszyć ważne tematy, objaśnić je, przedyskutować, doradzić, zobaczyć dziecięcy punkt widzenia. Co ciekawe zawsze się składa tak, że kiedy Pani Miłka przychodzi z tematem, nim przejdzie do zajęć zaczyna się dziać coś co obraca tok rozmów na całkiem inną emocję.
Bardzo fajna forma konkretnych rozdziałów. Zaczyna się od wydarzeń przedszkolnych, po czym autor tworzy definicję opisywanej emocji - informuje dziecko w jasny i zrozumiały sposób, dodatkowo odnoszący się do sytuacji z życia przeciętnego kilkulatka, czym dana emocja jest i nazywa rzeczy po imieniu. Dzięki temu dziecko otrzymuje komunikat, który pozwala mu wejrzeć w głąb siebie i pojąć co się czasem z nim dzieje. Pokazanie wszystkiego na przykładzie przedszkolnych perypetii pozwala dziecku wrócić do czasem trudnych czy kłopotliwych dla niego sytuacji.
Po definicji przychodzi czas na Rady dla dziecka. Autor próbuje podszepnąć, jak radzić sobie z daną emocją, co robić kiedy ktoś inny przeżywa to o czym jest mowa. Na koniec każdego rozdziału są też Rady dla rodziców - którzy również często nie radzą sobie z emocjami własnych dzieci, nie wiedzą co robić i jak się zachować, zwłaszcza jeżeli mówimy o negatywnych emocjach.  

W tych ramach i porządku każdego działu utrzymują się wszystkie trzy książki w tej serii.
Pierwsza książka opisuje takie emocje jak: Tęsknota, Wstyd, Zazdrość, Gniew, Wstręt, Nuda, Poczucie krzywdy i Radość.Kontynuacją jest druga część czyli "Kocha, lubi, szanuje... czyli jeszcze o uczuciach". Tu odkryjemy co to Miłość, Nienawiść, Pogarda, Strach, Smutek, Poczucie winy oraz Szczęście.
Następna część traktuje nie tyle o uczuciach co o Wartościach i jest jednocześnie wstępem do części o tym jak przychodzą dzieci na świat, ponieważ już w tej książce Pani Miłka jest w ciąży. Dzieci dowiedzą się tu, że to co wartościowe nie wiąże się tylko z pieniędzmi i kosztownościami. Ze prawdziwe wartości kryją się w sercu człowieka. Każdy może zostać wielkim bogaczem, nawet wydawałoby się mały przedszkolak. W tej książce przeczytamy więc o Współczuciu, sprawiedliwości, szacunku, wytrwałości, odwadze i uczciwości. 

Czytanie tych krótkich, acz treściwych opowiadanek, sprzyja budowaniu relacji pomiędzy dziećmi a rodzicami a także pomaga zrozumieć rodzicom ich pociechy i dzieciom to co się dzieje z ich myślami i w ich sercu czy główce. Mamy możliwość choć o krok zbliżyć się i wejrzeć do dziecięcego świat, porozmawiać z naszymi latoroślami o tym o czym na co dzień nie rozmawiamy. Być może dowiemy się czegoś co nigdy by bez tych pogaduszek nie wypłynęło. Usłyszymy o dziecięcych lękach, obawach czy też tęsknotach. Jednak poza tym co smutne, złe i niepewne usłyszycie też o tym co dziecko lubi, co sprawia mu wielką radość i jakie heroiczne czyny odwagi czy wytrwałości czyni choć może my ich nie dostrzegamy. 
Jak łatwo zapomnieć, że dzieci są wrażliwsze, czują inaczej, myślą również odmiennie? Jak ciężko czasem je w pierwszej chwili zrozumieć. Te książeczki mogę nam pomóc i ułatwić wzajemne zrozumienie. Emocje czasem trudno nazwać a już na pewno często trudno je opanować. A przecież wszystkie one są ludzkie, złoszczą nas i niepokoją kiedy są nieznane gdy się z nimi oswoimy, stają się prostsze do okiełznania.

Książeczki można nabywać osobno,  jednak razem stanowią cenne kompendium wiedzy a wszystkie poruszane tematy są chyba równomiernie ważne, trudno któryś wyróżnić czy pominąć.Pewnie też dlatego powstała ksiązka łącząca wszystkie te tytuły w jeden wielki:  Wielka Księga Uczuć.
Autor: Grzegorz Kasdepke
Ilustrator: Marcin Piwowarski
forma wydania: książka papierowa
oprawa: twarda
liczba stron: 80
format: 140 x 197 mm
przedział wiekowy: 0-10

A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. Takie książeczki warto mieć w swojej biblioteczce. Zwłaszcza jak wszystko jest w ciekawy sposób opisane a do tego fajne ilustracje :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.