Paleta dla starszaka

by - października 26, 2017


Znacie paletę ? Jeżeli nie odsyłam do mojego zeszłorocznego wpisu, gdzie znajdziecie pełen opis systemu i zasad jakimi paleta się rządzi KLIK. W skrócie i dwóch zdaniach: 
Paleta to system edukacyjny który składa się z drewnianej tarczy oraz 12 kolorowych krążków (z dziurką lub bez) oraz zestawów tarcz które nakładamy na ową drewnianą podkładkę, natomiast krążki służą nam do rozwiązywania zadań. Każda z tarcz/zadań jest dwustronna ale stanowi jedno zadanie. Z jednej strony mamy zadanie z drugiej odpowiedź z kolorami krążków dzięki czemu zabawa z tarczą, może być w pełni samodzielna, dziecko ma samokontrolę nad zadaniem i samo może sprawdzić jak mu poszło.
My zaczęliśmy swoja przygodę od Wyprawki przedszkolaka  do której Ala dorosła tak prawdę mówiąc, całkiem nie dawno. Teraz już paleta nie stanowi dla niej żadnego wyzwania logistycznego a wyprawkę przedszkolaka ma w najmniejszym paluszku. Jeżeli macie starsze dziecko niż Ala polecam nie zaczynanie od wyprawki przedszkolaka tylko wystartowanie od razu z Wyprawką pierwszoklasisty
Jednak posiadając którąkolwiek z wyprawek resztę tarcz już osobno możemy zawsze sobie dokupić i dobrać wedle potrzeb i zainteresowań dziecka czy też dzieci. My w każdym razie potrzebowaliśmy świeżości i zwiększenia trudności. 



Wybrałam trzy zestawy, kolejne zamówimy sobie na mikołaja, każdemu planuję dobrać po dwa także byśmy całą zimę mieli zajęcie. A że dzieciaki za paletą przepadają to takie zajęcie z pewnością spotka się z aprobatą. 
Dziś przyjrzymy się bliżej takim zestawom jak:

Dla kogo te karty. Pierwszoklasiasta oraz środowisko są doskonałe dla Wojtka który ma lat 6, są karty prostsze z którymi radzi sobie moja młodsza pociecha ale są nieliczne. Karty są na bardzo fajnym poziomie, barwne i kolorowe, doskonałe jako ciekawa rozrywka a za razem sposób na poprawę koncentracji i potrenowanie wiadomości czy utrwalenie wiedzy ogólnej. Jeżeli chodzi o Bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest to poziom dla starszych dzieci, ten zestaw sprawdzi się doskonale przed egzaminami na kartę rowerową, choć przyznam, że Wojtuś jest bardzo zainteresowany tematem i chętnie go zgłębia choć to dla niego spore wyzwanie.
A teraz przyjrzyjmy się kartom z bliska. 




Tarcze ćwiczeń S1 Środowisko– to zbiór 12 tarcz ćwiczeń obejmujący swym zakresem zagadnienia dotyczące środowiska:
  • rozpoznawanie zwierząt i roślin,
  • wyróżnianie ich charakterystycznych cech,
  • przyporządkowanie miesięcy porom roku,
  • wiadomości dotyczące obiegu wody w przyrodzie,
  • warstwowa budowa lasu. 
Karty ze środowiska zachwyciły obie moje pociechy, co prawda poziom jest wczesnoszkolny, Ale nic nie stoi na przeszkodzi aby Ala także troszkę posmakowała w przyrodzie. Tarcze są cudownie zobrazowane i praca z nimi w niczym nie przypomina standardowej nauki. 
Naprawdę pięknie i ciekawie przygotowane zestawienie. 


Co bardzo mi sie podoba to fakt, że z kartami dzieci ćwiczą też czytanie, na jednych tarczach jest go mniej na innych więcej ale jest obecne a dziecko nawet nie wie o tym że trenuje.
Takie nieświadome dwa w jednym.



Tarcze ćwiczeń WPK – wyszukiwanie podobieństw, różnic, brakujących elementów,
porządkowanie elementów w całości, klasyfikowanie i dobieranie przedmiotów według określonych cech, takich jak: wielkość, kształt, barwa,
tworzenie prostych ciągów logicznych. - to tyle teorii ze strony wydawnictwa.


W praktyce jest ciut wszystkiego troszkę przyrody, ciut matematyki, odrobina czytania, sporo logicznego myślenia i treningu bystrości. 



Ćwiczenia są przedstawione w formie obrazkowej i są przystosowane do możliwości percepcyjnych dziecka od 7. roku życia. Obejmują następujące zagadnienia:

  • znaki drogowe
  • numery alarmowe
  • zasady udzielania pierwszej pomocy
  • prawidłowe wyposażenie roweru
  • podstawowe przepisy ruchu drogowego
Bardzo solidnie przygotowane zestawienie, dużo znaków drogowych i znajomości przepisów oraz definicji. Kiedy dziecko już opanuje mniej więcej te przepisy karty podsumują tą wiedzę, sprawdza ją i usystematyzują. Myślę, że wykorzystam chęć zdobywania tej wiedzy u mojego starszaka i pójdziemy tą drogą tłumacząc sobie krok za rokiem pojęcia z tarczy, tak aby potem mógł z satysfakcją zasiąść do poszczególnych zadań. Myślę, że taka nauka już teraz nie pójdzie w las. 









A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.