Już czytam - pierwsze książki do samodzielnej lektury

by - marca 18, 2016


Dzisiaj mam prawdziwą gratkę dla dzieci które już radzą sobie z czytaniem samodzielnie. Wydawnictwo Zielona Sowa postanowiło stworzyć serię 12 książeczek z myślą o dzieciach, które mają chrapkę na czytanie oraz na samodzielnie poważne i ciekawe za razem książki. Nie ma lepszego treningu dla młodego czytacza niż praktyka, wiadomo to ona czyni mistrza, a jeżeli książki wciągają to jest szansa, że dziecko złapie bakcyla i tak jak się to stało ze mną, od książki do książki popadnie w uzależnienie.
Które daje słowo jest najlepszym nałogiem w jaki można wpaść. 
Moją wielką miłość do słowa pisanego staram się zaszczepić od samego początku w dzieciach. Jednak nadchodzi taka chwila, przeskok kiedy dziecko odcinamy od pępowiny i wypuszczamy na szerokie wody samodzielności.
Lektury do samodzielnego czytania trzeba dobrać z rozmysłem bo od nich wiele zależy.
Jakie powinny być, moim zdaniem tajemnicze, emocjonujące, o pasjonującej i absorbującej treści. Takie których nie chce się odkładać na półkę, bo zakończenie aż prosi się o odkrycie. 
Nie bez znaczenia są też ilustracje, równoważne ze słowem, dzieci oczekują potwierdzenia słów książki, nie znoszą i tracą zainteresowanie kiedy obraz nie podążą za tym co jest czytane. Dlatego ciekawa i przyjemna dla oka ilustracja może mieć wielką moc, super jeżeli przy okazji jest zabawna.
Poza tym ilość tekstu i właściwa czcionka. Powinny być dobrane tak aby nie zniechęcały i ułatwiały lekturę.
Jak spisały się 4 pierwsze w serii książeczki JUŻ CZYTAM !
Moim zdaniem celująco, ale zapraszam dalej dużo możecie w końcu ocenić sami. 


Andzia i duch pana Baryłki
Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Data wy
dania: 2016
EAN: 9788379837007
Format: 145x205
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 48
Ilustrator: Elżbieta Śmietanka-Combik
Wiek czytelnika: 6-8 lat
Seria: JUŻ CZYTAM

Andzia i duch pana Baryłki, to swego rodzaju horror dla dzieci. Dzieci jak i dorośli lubią się bać. Nie za dużo, mając wszystko pod kontrolą ale nie mniej jednak lubią kiedy po plecach przechodzą ciarki. Dobrze pamiętam letnie wieczory przy ognisku po których ciężko było zasnąć.
Nie obawiajcie się jednak o treść lektury, nawet najwięksi wrażliwcy zniosą dzielnie tą pozycję czytelniczą. Jest to historia Andzi która wraz z dwójką swoich kuzynów Dorotką i Pawełkiem, odwiedza swoją ukochaną Babunie. To będzie wspaniale spędzony czas, dzieciaki razem nigdy się nie nudzą, u Babuni zawsze jest co robić, zwłaszcza w tak świetnym gronie. Jednak chłopak z sąsiedztwa, Cyryl opowiada dzieciom o pewnej zjawie która straszy w domu Babuni. Opowiada o duchu pana Baryłki. Początkowo dzieci się tym nie przejmują, jednak kiedy przy kolacji wychodzi na jaw iż Pan Baryłka faktycznie zamieszkiwał w tym domu, nim wprowadziła się tu babcia a w dodatku nie lubił dzieci, zaczyna się robić mrocznie...
Czy w domu Babuni jest prawdziwa zjawa ? Czy dzieciom uda się ją pokonać ?Krzyś i gang Pelargonii
Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Data wydania: 2016
Format: 145x205
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 48
Ilustrator: Dorota Szoblik
Wiek czytelnika: 6-8 lat
Seria: JUŻ CZYTAM
Był horror czas na opowieść detektywistyczną czyli kryminał w wersji dla 6-8 latków. Przyznam Wam się, że kiedy byłam 7 latką i mieszkałam w jednym domu z kuzynem (4 letnim wtedy) całymi dniami wakacyjnymi przesiadywaliśmy w bibliotece i szeptem czytałam mu, takie właśnie kryminały dla młodzików. Bardzo dobrze wspominam te czasy, to była nasza tajemnica bo wydawało nam się, że to takie dorosłe książki i że pewnie nie wolno nam ich czytać. 
Krzyś i gang Pelargonii to opowieść o chłopcu który postanowił przyłapać na gorącym uczynku pewną bandę. Banda ta jak mówili sąsiedzi składała się ze starszej pani w słomkowym kapeluszu i dwóch młodych gagatków. Zawsze kiedy się gdzieś przewinęli znikały kwiaty z klombów i rabatek. A Krzyś który wraz z pozostałymi mieszkańcami bloku właśnie obsadził ogródek postanowił temu przeciwdziałać. Oburzony zastawił na rabusiów zasadzkę.
Czy udało mu się ich dorwać ? Czy ktoś mu uwierzył ? I dlaczego wywołał istny popłoch w całym bloku ?


Data wydania: 2016
Format: 145x205
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 48
Wiek czytelnika: 6-8 lat
Seria: JUŻ CZYTAM

 Monia ratuje Faraona to również opowieść, z pewną detektywistyczną nutą, w końcu ktoś zaginął i zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie. Jednak opowieść jest dużo mnie brawurowa od poprzedniej, spokojniejsza ale moim zdaniem dużo bardziej zabawna. Nie chcę upłciowić tej książki ale myślę, że dziewczęce bohaterki, kotek, zimna herbatka z koleżanką kierują tą książkę bardziej w stronę płci pięknej. Jakoś tak to już jest, że chłopcy wolą męskich bohaterów a dziewczynki damskich. Choć mój Wojtek ma również dziewczęce ulubienice i nie jest to żadną reguła. 
Ale kim jest Faraon ? Dlaczego Monia go szuka ? I czemu twierdzi, że posiada on ogon i biała łatkę ? 
Nie chcę zdradzać treści więc nic więcej już nie powiem, poza tym, że wszystko jak to w bajkach bywa bardzo szczęśliwie się kończy.

Michał i złoty puchar
Autor: Agnieszka Stelmaszyk
Data wydania: 2016
Format: 145x205
Oprawa: Miękka
Liczba stron: 48
Ilustrator: Wojciech Stachyra
Wiek czytelnika: 6-8 lat
Seria: JUŻ CZYTAM

Był horror, były kryminały czas na prawdziwe kino prawdziwą lekturę akcji. I to jednej akcji za drugą, oj dzieje się w tej niepozornej książęce, dzieje. Wstrząsy które wydają się być głównemu bohaterowi końcem świata, wielkie remonty na całej ulicy, wspaniałe archeologiczne odkrycie, niezwykła misja Michała a w końcu pogoń za złoczyńcą i uratowanie drogocennego pucharu. 
Ufff, ani się młody czytelnik spostrzeże jak lektura się skończy, pęd przez stronice jest zawrotny.
Ta książka zwala z nóg nie tylko treścią ale i niesamowitymi ilustracjami, ja jestem zachwycona i przekonana, że to będzie jeden z ulubionych tytułów Wojtka.


Na zakończenie każdej z książeczek jeszcze słowniczek trudnych wyrazów i zadania sprawdzające czy czytelnik śledził tekst i czytał ze zrozumieniem. Bardzo fajny pomysł. 
Agnieszka Stelmaszyk uwielbia podróżować! Zawsze, kiedy tylko może, pakuje walizki i wraz z mężem i synem wyruszają przed siebie. Nie straszne im zakurzone drogi, nieskończone górskie tunele, niewygodne łóżka i niedoprawione śniadania… najważniejsze to poznawać nowe miejsca i ludzi, podziwiać krajobrazy i najpiękniejsze budowle.
Pani Agnieszka ową pasją zaraża także swoich bohaterów. W każdej z jej książek można spotkać bohaterów podróżujących po całym świecie, albo majsterkujących, czy wpadających co chwilę w nowe kłopoty… A wszystko dlatego, że świat to niesamowicie ciekawe miejsce, pełne niespodzianek i tajemnic. Dlatego też pani Agnieszka za każdym razem przypomina swoim czytelnikom, że każdego dnia czeka na nas wiele przygód, o ile tylko dobrze się dokoła rozejrzymy… 


Na koniec informacja dla osób zainteresowanych serią, informacja z pierwszej ręki. Prezentowane dziś 4 tytuły już do kupienia, kolejne 4 ukażą się 18 maja a następne po nich, na jesień. Bardzo mnie cieszy ta wiadomość i już się nie mogę doczekać aż mój czytelnik zacznie książeczki połykać jedna za drugą.
Jeżeli tylko będę miała taką możliwość oczywiście zaprezentuję Wam kolejne tytuły dzięki czemu sami będziecie mogli zadecydować które Wam odpowiadają a w zasadzie Waszym dzieciom (choć przyznaje książki czytałam sama, nie chcąc na przyszłość psuć Wojtkowi radości z dociekania tajemnicy w nich zawartej i śmignęłam wszystkie 4 tytuły na raz, treść pierwsza klasa) :)

A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. Coś idealnego dla Dusi... Lubi sobie sama poczytać ale nie jakieś długie teksty a tu widzę że ilość byłaby odpowiednia :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam, po prostu uwielbiam książki z takimi rysunkami, w takiej oprawie graficznej! :)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.