Pisanki - motoryka mała na Wielkanoc

by - marca 22, 2016Wielkanoc już tuż tuż, dziś i jutro podzielimy się wobec tego z Wami naszymi ostatnimi pracami które już w zasadzie wszystkie wiszą tu i tam po całym domu :)
Dziś przyszła pora na nasze pisanki. Wszystkie płaskie bo jakoś nie mam weny na pisanki jajkowe, tzn będziemy je tworzyć kreatywnie z pomocami z Biedronki :P
Za to twórczą inwencje przelaliśmy na płaszczyznę papieru w postaci farbek, plasteliny, włóczki, papieru kolorowego, bibuły i piasku. Zapraszamy :)


1) PLASTELINA
Dla każdego odpowiednio do wieku i możliwości inna technika.

Zestaw dla Alusi stanowiły dwie wydrukowane pisanki z kółeczkami oraz moc kolorowych kulek z plasteliny. Jej zadaniem było proste, wystarczyło na każdym z kółeczek nakleić kuleczkę. 
Fajny wycisk dla małych paluszków i nauka precyzji.Wojtuś z kolei tworzył ślimaczki i przyklejał według własnej koncepcji. 
Najpierw rolował plastelinę do cienkich wałeczków a potem je zwijał.


Druga pisanka, była to pisanka rozcierana. Wojtko zaczął pracę od wypełnienia pasów na pisance różnymi barwami plasteliny. Kiedy już całe jajko było wypełnione kolorami, pozostało jedynie ołówkiem stworzyć na pisance wzorki.2) POMPONEM MALOWANA
To technika pierwszy raz u nas stosowana - malowanie pomponami akrylowymi. Dobrzy byłoby pomponik umieścić w klamrze/spinaczu do prania jednak nie mogłam jak na złość ani jednego zlokalizować. Nie mniej jednak Ala sobie poradziła własnymi paluszkami i to wybornie. Zmieniałyśmy tylko farbki a wraz z nimi pompony i tak powstał nam piękny barwny kolaż. 


3) PISANKA PIASKOWA
Tu technika jest prosta, choć polecam dla starszaków takich 4+, sypanie piaskiem wymaga pewnej precyzji i wprawy, z maluszkiem lepiej zacząć od ryżu. 
Jak stworzyć takie pisanki?
Wybrać prosty, acz ciekawy wzór i wydrukować. Najlepiej na kartce z bloku technicznego i w średnim formacie. Kiedy już mamy wydruk wypełniamy klejem kolejne elementy kolorowanki i zasypujemy je danym kolorem. Kolor niepotrzebny zsypujemy do woreczka, zapełniamy klejem kolejne elementy i znów posypujemy wybraną barwą i tak aż do końca.


4) PISANKA WEŁNIANA
Z kartki bloku technicznego wycinamy jajko. Następnie smarujemy je klejem i przyklejamy jeden obok drugiego, kawałki pociętej, różnobarwnej włóczki. Po wyschnięciu całkowitym kleju, odcinamy nadmiar włóczki.

5) ZAWIJANKI
Jak stworzyliśmy tą pisankę?
 Z kartki bloku technicznego wycięliśmy jajko i pokryliśmy klejem. Następnie z kolorowego papieru wycięłam równe paseczki papieru i nauczyłam Wojtusia zwijać papier kolorowy, nożyczkami. Każdy zwinięty rulonik przyklejał następnie do kartki.6) PASECZKI
To dzieło Ali, której wręczyłam wyciętej jajko, klej i paski kolorowego papieru.
Kolejno idąc od dołu smarowała jako klejem i na posmarowanym pasku, naklejała kolorowy pasek papieru.
Na zakończenie postawiłam kilka kropek z kleju, na które Ala przykleiła bibułowe kuleczki.


Oto wszystkie nasze tegoroczne pisanki kreatywne :)
Pochwalcie się Waszymi :)

A może spodoba Ci się także

7 komentarze

 1. świetne sa my tez mamy z włóczki i z plasteliny;)MOnika Flok

  OdpowiedzUsuń
 2. co jedna to piękniejsza od drugiej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ależ Wy macie dużo pomysłów na ozdobienie płaskich pisanek... Super ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne i tyle możliwości robienia ;)

  OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.