Motoryka mała w wersji grudniowej

by - grudnia 29, 2016Święta co prawda już za pasem, ale atmosfera Świąt u nas jak najbardziej trwa, zwłaszcza, że dzieci w domu, a ponieważ dzień i wieczór dłuuuugi trzeba coś robić i działać. Więc coś tam tworzymy ale głównie się bawimy a ja skupiam się przy okazji wszelkich zabawa na treningu motoryki małej. I choć kilka z nich przedstawia ozdoby świąteczne to przed świętami już nie zdążyłam ich pokazać, co czym prędzej czynię, aby w miarę wszystko było w jednym miejscu - na za rok :)


1) Ozdabianie choinek
Do tej zabawy wykorzystałam:
- Plastikową pęsetę

Bardzo lubię do zabaw z Ala wykorzystywać pęsetę, om jest szersza tym prościej dziecku ją złapać i nią manipulować. Tym razem wykorzystałam małe akrylowe pomponiki a zadaniem Ali było naniesienie jej wedle własnego pomysłu na piankowe choineczki. 
2) Świąteczna girlanda
Do zabawy wykorzystałam:
- Igłę i nitkę
Nad taką ozdobą śmiało może pracować już 2 latek. Wystarczy przygotować duża igłę oraz nitkę + masę pomponów w rozmaitych kolorach i różnych wielkościach. Dla dzieci jest to świetne ćwiczenia a także super zabawa. Zwłaszcza gdy po nawleczeniu pomponików taka ozdoba pięknie ozdobi pokój twórcy. 

3) Mini choineczki
Do zabawy wykorzystałam:
- Duże szyszki
- Plastikowe podstawki
- Klej

Zabawa jest prosta i powszechnie znana, a dzieciaki bardzo ją lubią. 
Szyszki przykleiłam do plastikowych podstawek (po jajkach z jogurtami z biedronki) i postawiałam przed Alusią wraz z mocą pomponików. Zadanie polegało na ozdobieniu akrylowymi bombeczkami małych szyszuniowych choineczek. 

4) Wstążkowa bombka
Do pracy wykorzystałam:

Zadanie nie jest łatwe dlatego im młodszy wiek twórcy, polecam mniejszy rozmiar kuli. Wymaga to skupienia, koncentracji i sporych umiejętności manualnych. Każdą wstążkę kolejno przyczepiamy na szczycie bombki, potem na spodzie i owijamy jeszcze z drugiej strony. 
I tak postępujemy z kolejnymi kawałkami tasiemki, zbyteczną końcówkę odcinamy. My użyliśmy różnych kolorów wstążeczek. Za rok z pewnością stworzymy więcej takich ozdóbek, w tym roku było to jeszcze dość trudne. 

5) Bombka z pomponików
Do jej stworzenia wykorzystałam:

Tym razem zadanie nie było trudne, ale za to bardzo czasochłonne. Wojtuś robił tą bombkę w 2 podejściach. Nic w tym dziwnego bo pomponiki małe i choć bombka też nie największa to jednak dość mozolnie zapełnia się kolejne fragmenty. Tak czy siak efekt cudny i satysfakcja wielka. A paluchy miały solidny wycisk. Dobrze jest zacząć ozdabianie od środkowej linii dzięki czemu można łatwo osiągnąć kolorystyczną symetrię. 


6) Przeplatanka
Do zabawy potrzebujemy:
- Klej introligatorski

Już dawno planowałam stworzenie takiej zabawki dla Wojtka, ale zawsze na planach się kończyło. 
Tym razem mi się udało i jak zwykle okazuje się, że nic w tym trudnego nie ma, trzeba tylko chcieć. 
Długie patyczki złączyłam na górze razem a na dole przymocowałam do kolejnego patyczka. Patyczki skleiłam w kształt choinki czyli inaczej mówiąc trójkąta. Wykorzystałam razem m z spodnim patyczkiem 6 sztuk. Na górze dodałam jeszcze drewniane kółeczko które mi lepiej i mocniej zespoliło górną część konstrukcji i przy okazji stanowi coś na kształt gwiazdki.
Kiedy mamy już konstrukcję wycinamy kawałki różnobarwnych wstążek a dziecko przewleka je przez patyczki naprzemiennie. Kiedy już będzie miało dość rozmieszczamy wstążeczki w równych odstępach podklejamy do zewnętrznych patyczków, po wyschnięciu kleju odcinamy nadmiar i gotowe :)


7) Bałwankowa familia
Do stworzenia rodzinki potrzebujemy:
- Opakowań po actimelach lub innych podobnych jogurtach
- Bibuły
- Kolorowego kleju
- Kleju
- drucików kreatywnych

Opakowania po jogurtach to ciała bałwanków. 
Każdemu z nich dodaliśmy czapeczki, nauszniki, kapelusz, szaliczki, noski i oczka.
I tak powstała nam cała rodzinka Mamusia, Tatuś, Alusia oraz Wojtuś :)8) Dzwoneczki
Do wykonania ozdoby potrzebujemy:

Kolorowe ozdobne dzwoneczki nawlekamy na drucik kreatywny. Nie jest to wbrew pozorom wcale takie proste zajęcie, wymaga cierpliwości i koncentracji. Ala powiedziała dość po 13 dzwoneczkach i tyle też jest na naszej ozdobie. Kiedy skończyła odcięłam zbędne końce drucika i złączyłam końcówki tak aby powstało koło. Dodałam jeszcze kokardkę z czerwonego drucika i gotowe. 


9) Strużynowa choineczka
Potrzebujemy:
- Strużyn od kredek
- Kleju introligatorskiego

Zadanie nie jest specjalnie trudne, najtrudniejszą częścią jest przygotowanie strużyn, ale tym zajęłam się ja. Zastrugałam wszystkie zielone kredki w domu a potem dodałam jeszcze kilka innych kolorków. 
Wojtuś natomiast tworzył idąc od dołu kształt choinki. Zaczął od pnia a skończył na gwiazdce.
10) Plastelinowe ślimaczki

Potrzebujemy:
- Strzykawki
- Kubka z wrzątkiem

Jak wykonać takie cieniutkie i równiutkie długie elementy dowiedziałam się na blogu Kreatywnie w domu (klik). Z takich paseczków zaraz po wystygnięciu można robić np. ślimaczki. Z takich ślimaczków z koleii można robić cuda i cudeńka. U nas na przykład powstała taka cudna choineczka. Już dawno zachwycała mnie ta technika i Wojtusiowe pierwsze dzieło jest również zachwycające :)


Kreatywnych zakupów dokonałam TUTAJ
I coś czuję, że po tych Świętach i dziesiątkach naszych prac twórczych, niebawem odwiedzę je po raz kolejny. Polecam.

A może spodoba Ci się także

3 komentarze

  1. Super pomysły :) dzwoneczki mnie zachwyciły ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Podziwiam Was że tyle tworzycie... I że wciąż macie nowe pomysły... :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jej, ile fajnych pomysłów! Ja w ogóle bardzo lubię pompony, tak wiele można z nich zrobić!

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.