Bajki i legendy do słuchania

by - czerwca 10, 2016


Jak wiecie uwielbiamy audiobooki, dziś jednak bajki i legendy w formie jeszcze ciekawszej czyli słuchowiska. Jaka jest różnica pomiędzy audiobookiem a słuchowiskiem, otóż słuchowiska poza głosem lektora posiadają również cała plejadę innych dźwięków, przez co mocniej wciągają, angażują i przykuwają uwagę. Pojawiają się dźwięki otoczenia i cała plejada innych poza słowem czytanym elementów muzycznych. Dobrze skomponowane słuchowisko zachwyca klimatem i potrafi wciągnąć równie mocno, co książka. Dobry lektor potrafi porwać słuchacza, nie pozwala na uciekanie myślami w kierunku innych spraw, przyciąga i po prostu gwarantuje świetną rozrywkę. 
Słuchane bajki to znakomita alternatywa dla bajek i programów telewizyjnych. Alternatywa dla rodziców którzy potrzebują odrobiny spokoju a chcą jednocześnie rozwinąć i wzbogacić swoja pociechę a nie jedynie zyskać czas dla siebie, poprzez odcięcie dziecka od świata rzeczywistego. Słuchowiska pobudzają w sposób niezwykły wyobraźnie, dziecko aby podążyć za treścią musi się wsłuchać, musi się skoncentrować i wyobrazić sobie obrazy które tworzą dźwięki i słowa płynące z płyty.  Brak widocznych obrazów przenosi malucha w krainę fantazji. I jeżeli spytacie od jakiego wieku jak proponuję już od roczku. Początkowo dziecko nie będzie zainteresowane ale z czasem jego uwaga zacznie się skupiać na pojedynczych słowach, zdaniach, fragmentach aż po całe dwupłytowe czasem nagrania. Bo tego rodzaju lektur trzeba się nauczyć słuchać, to nie dzieje się od tak, zwłaszcza jeżeli chodzi o młodsze dzieci. Przykładem mogą służyć moje dzieciaki. Wojtek pod warunkiem, że słuchowisko jest naprawdę dobre a lektor potrafi oddać klimat opowiadania potrafi wysłuchać w całości 117 minutowej bajki o Pinokiu. Ala też nie jest daleko w tyle, bo potrafi się już skoncentrować na jakieś 2-30 minut na co poniektórych utworach.
Korzyści płynące ze słuchowisk są bardzo wymowne, trening koncentracji, pamięci, rozwój pięknej mowy i wymowy. Bajki w formacie audio są najczęściej czytane przez aktorów, dzięki czemu maluch osłuchuje się z poprawną polszczyzną, prawidłowym akcentem oraz poznaje melodykę języka.

Wydawnictwo Siedmioróg, posiada cała plejadę pięknych słuchowisk, spośród których wybraliśmy z Wojtusiem te które najmocniej go interesują tematycznie. I tak padło na 4 tytuły które dziś Wam opiszę pokrótce. Wybrane słuchowiska wzięliśmy na próbę, sprawdzając ich potencjał i siłę przyciągania. Spisały eis na medal, a kolejne tytuły już zostały dopisane do naszej listy must have.  


Pinokio któż nie zna opowieści o drewnianym pajacyku który stworzony przez stolarza imieniem Dżepetto marzy o tym aby stać się prawdziwym chłopcem. Piękna ponadczasowa opowieść na którą polowałam w formie audio już od dłuższego czasu. Mały słuchacz utożsami się z bohaterem bajki - razem z nim pójdzie do szkoły, trafi do teatru marionetek, padnie ofiarą perfidnych Kota i Lisa, Wyruszy na poszukiwanie swojego ojca Dżepetta, pokocha dobrą Wróżkę o turkusowych włosach, ucieknie do Krainy Zabawek, wystąpi w cyrku, zostanie połknięty przez wieloryba i przeżyje wiele innych emocjonujących przygód. Razem z Pinokiem mały słuchacz zrozumie, że dzięki dobremu sercu i wytrwałości można spełnić najśmielsze pragnienia.
Efekty dźwiękowe powalają z nóg, przyznam szczerze, że puściłam dzieciaczkom Pinokia w celu zajęcia się swoimi sprawami a nie byłam w stanie skupić się na niczym innym jak słuchaniu.
Rewelacyjne dwupłytowe wydanie. 
Słuchowisko zostało wykonane na najwyższym poziomie artystycznym, reżyserskim, muzycznym i aktorskim. Bierze w nim udział plejada polskich aktorów i piosenkarzy.
Czas nagrania: 117'06 


Pan Twardowski Tej historii do tej pory Wojtek nie słyszał, po przesłuchaniu, kazał sobie ja puścić jeszcze 3 razy z rzędu a potem zadał mi 100 pytań do. Przejęty był opowieścią ogromnie a ponieważ całość trwa zaledwie 32 minutki to słucha się jej błyskawicznie. Jak cudowne jest to, że słuchowiska których ja sama będąc małym dzieckiem uwielbiałam słuchać powróciły w tak wspaniałej formie i wydaniu. Raz jeszcze zebrali się w Teatrze Polskiego Radia najwybitniejsi aktorzy, żeby zinterpretować dla dzieci bajki. Powstały słuchowiska o niecodziennym rozmachu i na niespotykanym poziomie reżyserskim, muzycznym i aktorskim. Literacki, a zarazem współczesny język, budująca bajkową atmosferę i napięcie narracja, żywe dialogi pomiędzy bohaterami, różnorodny podkład muzyczny i akustyczny, wzruszające piosenki: wszystko w tych nagraniach składa się na ich niezwykły charakter.
 czas nagrania: 31'48 


Piotruś Pan to bajka której Wojciech mógłby słuchać pod każdą postacią. Znał już bajkę telewizyjną, znał książkę w dwóch różnych wydaniach a teraz zapragnął jeszcze przesłuchać jej w wersji audio. Przesłuchał i przepadł a wraz z nim cała nasza rodzinka. Jedna z najsłynniejszych bajek świat w mistrzowskim wydaniu. Mały słuchacz utożsami się z bohaterami bajki, razem z nimi poleci za Piotrusiem Panem i za jego towarzyszką, śliczną Srebrno-dzwonką, do tajemniczej krainy baśni. Spotka tam Zagubionych Chłopców, w których rozpozna nowych przyjaciół potrzebujących jego pomocy. Sprzymierzy się z dzielną córką indiańskiego wodza i jej wojownikami, którzy pomogą bohaterom w trudnych chwilach walki z piratami i ich hersztem, okrutnym kapitanem Hakiem. Pozna wartość przyjaźni i gorzki smak rozczarowania. Przeżyje rozterkę pomiędzy pragnieniem wiecznej przygody a miłością do domu rodzinnego i tęsknotą za jego ciepłem i spokojem.
 
 czas nagrania: 78'57


O Wandzie co Niemca nie chciała Tu kolejny tytuł który brzmiał Wojtusiowi rycersko i bohatersko a takich klimatów nie można sobie odpuścić. Tym razem słuchowisko bardzo krótkie bo ledwie ponad 20 minutowe ale bardzo wyraziste i dynamiczne. Czuć nutę patriotyzmu i dawnych czasów. Wydawca gwarantuje, że każdy, kto wysłucha tych bajek, będzie nimi zachwycony i zapragnie dać je do przesłuchania swoim dzieciom. A ja tuż za wydawcą podpisuję się pod tymi słowami wraz z moimi pociechami. 
Na płycie znajduje się również bajka w wersji narracyjnej "Kopciuszek" Charles'a Perrault opowiedziana wierszem przez Wiesława Drabika.
 
czas nagrania: 20'31 A może spodoba Ci się także

2 komentarze

  1. Audiobooki córcia lubi słuchać czasem ale że tak powiem szału nie robią. Słuchowiska zdecydowanie bardziej ją wciągają.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. U nas szał robi wszystko co posiada dobrego lektora, jeżeli audiobooki nie robią szału wypróbujcie te z Arturem Barcisiem, my uwielbiamy rodzinnie :D

      Usuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.