Rycerzem być - Savoir vivre dla najmłodszych

by - czerwca 08, 2016


Na nasze pytanie w kierunku Wojtusia "Kim będziesz jak dorośniesz?", stale i niezmiennie pada jedna odpowiedź - RYCERZEM. Jak to jest być rycerzem w XXI wieku, czy to w ogóle możliwe ?
Zofia Stanecka (autorka naszej ukochanej serii o Basi) udowadnia w swojej najnowszej książce, że i owszem możliwe, choć czasem naprawdę trudne. Książka Rycerzem być to bardzo nietypowy ale najlepszy z najlepszych Savoir vivre dla najmłodszych.
Koniec końców bycie rycerzem w dawnych czasach to było coś, nie mógł nim zostać byle kto, aby nim być trzeba było dzielnie wykonywać swoje obowiązki, bronić i opiekować się słabszymi, walczyć z przeciwnościami mimo strachu i zawsze wiedzieć jak zachować się odpowiednio do danej sytuacji.
Nie inaczej jest dziś, bycie rycerzem to nie lada wyzwanie."Rycerzem być" to kontynuacja, gdyż jakiś czas temu ukazała się inna książeczka o podobnej konstrukcji pod tytułem "Damą być". Dobre wychowanie zawsze jest, było i będzie na czasie ale jak to wytłumaczyć dzieciom. No cóż tłumaczenie na niewiele się zda, najlepszym nauczycielem w tej kwestii jest przykład. W pierwszej kolejności żywy w postaci rodzicielskiej a w drugiej książkowy. Dzieciaczki mocno utożsamiają się z książkowymi bohaterami, uwielbiają się nawet w nich przeistaczać, dlatego dobór literatury na dziecięcej półce powinien być starannie wyselekcjonowany. Rycerzem być to zdecydowanie doskonała lektura w bardzo przystępny i zrozumiały dla dziecka sposób pokazuje co to znaczy być dobrze wychowanym i jak się należy zachować w kilku wybranych miejscach/sytuacjach takich jak szkoła, mecz, basen, kino, wesele, szpital czy nocleg u babci. Jednak mimo wybranych sytuacji, prawdy tam zawarte są bardzo uniwersalne i pokazują szersze niż wymienione w spisie treści pole.


Marcel główny bohater książki to pierwszoklasista. Chce zostać rycerzem i na swoje własne szczęście, posiada rodzinę która rozumie to pragnienie i tłumaczy chłopcu jak być rycerzem w obecnych czasach. Tłumaczą mu na przykładzie rycerskiego życia jak powinien zachowywać się na co dzień i w rozmaitych sytuacjach. A Marcela męczy moc pytań również tych trudnych takich jak czy rycerzowi wypada okazywać strach i czy to zaprzecza odwadze, czy rycerz może tęsknić, płakać albo dlaczego powinien wywiązywać się z obowiązków i wytrwale dążyć do celu.Treść rozdziałów nie jest długa każdy to około 4 strony jednak nie są one rozdzielone ani poparte żadnymi ilustracjami, mamy więc czysty tekst. To jest główny powód dla którego polecam tą książkę dla dzieci 5+, albo nawet 4+ ale pod warunkiem, że potrafią aktywnie słuchać audiobooków, słuchowisk i czytania bez obrazu. Jeżeli dziecko potrzebuje jeszcze zwiesić oczy na kolorowych elementach będzie ciężko. Po kartach z tekstem mamy dla odmiany całą rozkładówkę z ilustracjami Pani Marty Ruszkowskiej które podsumowują zabawnie rozdział i tworzą coś w rodzaju krótkiego streszczenia, pod postacią grafiki i haseł wypływających z danego rozdziału. Na koniec lektury nie zapomniano o dyplomie dla rycerza !

Pani Zofia Stanecka to jedna z naszych ukochanych autorek zwłaszcza pod względem błyskotliwej i ciekawej narracji. Trafne spostrzeżenia a za razem mądry i wesoły, tam gdzie trzeba poważny tekst to to co sprawia, że jej książki czyta się równie dobrze rodzicom jak słucha dzieciom. Świat norm społecznych dzięki którym nam i innym żyje się dobrze a także przyjemnie. Świat w który nam rodzicom przypada rola wprowadzenia własnych dzieci. Rola nie łatwa i odpowiedzialna ale niezwykle ważna i potrzebna.
Zofia Stanecka
ilustracje: Marta Ruszkowska
wydawnictwo Egmont
Warszawa 2016
liczba stron: 64

A może spodoba Ci się także

2 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.