Opowiem ci mamo - co robią NARZĘDZIA

by - czerwca 28, 2016

Książki z serii "Opowiem Ci mamo" pokazują się w wydawnictwie Nasza Księgarnia jak grzybki po deszczu. Dopiero były kocury a tym czasem już pojawiło się coś, dla tak zwanych Złotych Rączek. Seria jest rewelacyjna a dzięki rosnącym jej zasobom, moje dzieciaki cały czas pracują nad rozwojem i urozmaicaniem mowy polskiej. W końcu kiedy tylko kolejny tytuł wpada w nasze ręce, snuciu opowieści oraz zadawaniu pytań nie ma końca. Pierwsze zetknięcie zawsze jest takie samo, kontemplacja każdej kolejnej strony. Ja nauczona doświadczeniem, dzięki poprzednim tytułom wiem już jedno, trzeba dzieciom pozwolić lekturę "poczytać" oddzielnie i w świętym spokoju. Zdecydowanie wrzaski, płacz, walka o każdą stronę i równy podział książki nie sprzyjają pozytywnej atmosferze czytelniczej. Dlatego wyczekuje momentu kiedy Ala śpi i wręczam książkę Wojtusiowi, a kiedy Alusia się budzi wtedy przychodzi jej kolej. Kolejny etap to wcale nie opowiadanie dzieciaków a 1000000 pytań do... mamy, taty, dziadka, babci lub innego szczęśliwca który się napatoczy. Dopiero po tym etapie który trwa czasem nawet kilka dni (naprzemiennie z powracającym pierwszym) Kusiątka przystępują do trzeciego poziomu wtajemniczenia. Do snucia własnych treści, historii i wtajemniczania wszystkich w zakamarki, tajniki i najdrobniejsze wypatrzone szczególiki. Ten czas lubię najbardziej. Dopiero wtedy ja mogę słuchać a zdecydowanie jest czego. Kiedy nastąpi ta przemiana jest też tak, że ja już nie jestem potrzebna, moje zdanie już nie ma znaczenia, teraz to oni są ekspertami.

Książka o narzędziach spodoba się z pewnością każdej małej złotej rączce i każdemu mechanikowi, ogrodnikowi, hydraulikowi i dowolnemu fachmanowi jaki jest w Waszym domu i ma pociąg w kierunku majsterkowania. Z pewnością poznacie narzędzia o jakich istnieniu sami nie mieliście pojęcia. Tym razem tematyka książki jest bardzo szeroko zakrojona bo narzedzia to nie tylko śrubokręt, młotek i piła, to cała plejada rożnych sprzętów potrzebnych do rozmaitych prac. Jestem pewna, że w przypadku tej książki zasób słówek u Waszych dzieci wzbogaci się mocno, bo nie wiem jak Wasze ale moje brzdące nie miały pojęcia co to brzeszczot czy krajzega.
 
 Z tą książka o nudzie nie ma mowy. Nie będzie się nudził młody czytelnik (ani ten starszy) bo i same narzędzia nigdy się nie nudzą. Zawsze mają huk pracy a książka aż tętni życiem. Narzędzia zostały uosobione i pokazane w rożnych sceneriach, tak aby jak najpełniej pokazać dzieciom ich świat i zadania jakie przed nimi stają każdego dnia. Pełen dynamizm i niekończąca się akcja. Książka pokazuje różnorodność narzędzi wykorzystywanych w ogródku, garażu, warsztacie samochodowym, zakładzie rzeźbiarskim, w tartaku czy u lutnika i innych miejscach.
Sprzęty tną deski, udrażniają rury, ocieplaną domy, malują, naprawiają, przycinają, pielęgnują, nakładają, kopia, piłują, konserwują i wykonują cała mnogość innych prac.
 
Ilustracje pana Daniela de Latour, napędzają, ożywiają i dodają narzędziom dynamiki, zdecydowanie dużo się tu dzieje. Całości dopełniają humorystycznie napisane rymowanki i zgadywanki jednocześnie, zachęcające czytelnika do ruszenia głową, odnalezienia czegoś, przeliczenia itd itp. Bo w książce poza ilustracjami, czeka również kilka łamigłówek, odnajdywania różnic, labiryntów i innych wciągających dziecko w lekturę, zadań. Jednak dla żądnych większych wyzwań przygotowano również Narzedziowy blok rysunkowy o którym już za chwileczkę.

  "Narzędziowy blok rysunkowy" jest tematycznie związany z książką a odnajdziecie w nim moc  różnorodnych zadań i łamigłówek poruszając się po świecie narzędzi. Blok jak wszystkie bloki w serii, poza zadaniami i kolorowankami zawiera też ciekawostki które uzupełniają wiedzę z danego tematu, dzięki ciekawostkom w nim zawartym. Ćwiczenie motoryki, grafomotoryki, logicznego myślenia i spostrzegawczości oraz wielu innych przydatnych w życiu umiejętności manualnych a przy okazji świetna zabawa i edukacja.  Rzecz jasna obie pozycje wydawnicze można nabyć osobno ale można również zakupić je razem, bo doskonale się uzupełniają jak i pozostałe duety z tej serii.

„Opowiem ci, mamo, co robią narzędzia” to książka wychodząca naprzeciw małym majsterkowiczom. Rozmaite narzędzia, ciekawe grafiki, huk pracy, gro drobiazgów, zabawne rymowanki i zadania. 
Każdy tu znajdzie coś dla siebie. 

A może spodoba Ci się także

1 komentarze

  1. Swietne. Moj synus uwielbia narzedzia. Nawet moszulki z narzedziami ma ;-)

    OdpowiedzUsuń


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.