Zagadkowy Święty - św. Stanisła w Papczyński

by - czerwca 29, 2016

21 stycznia 2016 papież Franciszek uznał cud za wstawiennictwem bł. Stanisława Papczyńskiego, jakim było niespodziewane wyleczenie 20 letniej dziewczyny z silnej choroby układu oddechowego. 15 marca 2016 podczas konsystorza, papież wyznaczył dzień jego kanonizacji. 5 czerwca 2016, podczas uroczystej mszy świętej na placu świętego Piotra w Watykanie, bł. Stanisław Papczyński razem z bł. Marią Elżbietą Hesselblad został przez papieża Franciszka włączony w poczet świętych Kościoła katolickiego.
Wydawnictwo PROMIC - jest wydawnictwem Zgromadzenia Księży Marianów, najstarszego polskiego zakonu męskiego. Zgromadzenie zostało załozone nie przez kogo innego, jak przez samego św. Stanisław od Jezusa Maryi Papczyńskiego. Pragnął on, aby w zakonie na pierwsze miejsce wybijała się cześć Matki Najświętszej w tajemnicy Jej Niepokalanego Poczęcia. Polecił marianom czcić Ją własnym życiem i głosić Jej chwałę innym. Jako drugi cel ojciec Papczyński wyznaczył marianom niesienie modlitewnej pomocy duszom w czyśćcu cierpiącym, trzecim zaś zadaniem, które powierzył członkom zgromadzenia, była troska o zbawienie bliźnich i „kształcenie prostego ludu w nauce chrześcijańskiej”, czyli działalność duszpasterska. Marianie realizują te trzy zadania już od przeszło trzech wieków.  PROMIC  w tym wyjątkowym dla nich i dla wszystkich wierzących Polaków roku wydało kilka bardzo ciekawych tytułów odnoszących się do życia i działalności św. Papczyńskiego, tak za jego bytności na ziemi jak i już poprzez wstawiennictwo. Większość z nich skierowana jest do dorosłych odbiorców ale nie zapomniano również o młodszych czytelnikach. Co ciekawe, to forma w jakiej wydawnictwo postanowiło zainteresować dzieci i młodzież życiem św. Stanisława. Bo otóż Zagadkowy Święty. Życie Założyciela Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia NMP  to nic innego jak komiks. Moim zdaniem, to zdecydowany strzał w dziesiątkę. Oczywiście nie jest to książeczka dla kilkulatków tylko dla dzieci powiedzmy po komunijnych, takich które więcej rozumieją i mają większą świadomość rożnych spraw. Bardzo trafne jest to iż wybrano tą grupę wiekową, bo tacy odbiorcy są bardzo istotni, u nich zaczyna się kształtować bardziej świadomy pogląd na życie i wiarę a lektury takie jak ta mogą im pomóc wybrać tą właściwą drogę. Forma przyciąga, co wiem z własnego doświadczenia, jako 10 latka potrafiłam całe wakacje spędzić z głową w komiksach.


Życie świętego nie było usłane różami choć on zdawała się nie zważać na to. Miał silne poczucie misji a od najmłodszych lat poświęcony Matce Bożej parł do przodu niczym burza. Pociągnął za sobą tłumy choć nie było łatwo. Droga była kręta czasem nie czytelna, czasem wymagająca wielkich nakładów, pracy, energii i poświęceń. Piękne świadectwo nie tylko wiary, ale i wytrwałości, mocy w dążeniu do celu, wewnętrznej siły i radzenia sobie w już bardzo młodym wieku z życiem. Zresztą czasy w jakich przyszło żyć przyszłemu świętemu nie były sielankowe może to również zahartowało młodego Jana. Długą drogę musiał przebyć mały Jaś, by stać się świętym Stanisławem, ale zawsze w tej drodze towarzyszyła mu Matka Boża. Ciekawa kreska ilustratorska, bardzo komiksowa powinna się spodobać zarówno młodszym jak i starszym odbiorcą i wielbicielom komiksu. Sama przeczytałam ją jednym tchem od deski do deski. Byłam bardzo ciekawa życia świętego i chciałam się przekonać czy książka zawiera jego przesłanie i to co chciała nam przekazać swoim przykładem i działalnością. Jestem mile zaskoczona życiem św. Papczyńskiego można by rzec w pigułce. Wszystko co najistotniejsze zostało ujęte i pokazane. Bardzo wartościowa lektura dla każdego. 

A może spodoba Ci się także

0 komentarze


Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.